Sąvartyno kaimynai nebepasitiki niekuo

Dargių sąvartyno kaimynystėje gyvenantys žmonės pavargo nuo nuotekų dvoko ir valdžios pažadų.
Netoli Dargių sąvartyno gyvenantys žmonės, nebetikėdami valdžios pažadais nebevežti ir nebeversti čia dvokiančio nuotekų dumblo, kaip garantijos reikalauja visų Tarybos narių pasirašyto susitarimo.

PAGALBOS IEŠKO SENIAI
Nuo kanalizacijos dumblo smarvės kenčiantys gyventojai, ieškodami pagalbos, į įvairių valdininkų duris beldžiasi nuo pernai balandžio mėnesio. O prieš porą mėnesių jie Savivaldybės ir „Mažeikių vandenų“ vadovus perspėjo, kad, nesulaukę permainų, imsis blokuoti kelią į Dargių sąvartyną.
Vos už trijų kilometrų nuo sąvartyno gyvenanti Vida Bružienė „Santarvei“ sakė nebetikinti nei „Mažeikių vandenų“, nei Savivaldybės pažadais: „Mums nusibodo tie kvapai.
Kokius keturis sykius mums prižadėjo to dumblo nebevežti, bet netesėjo. Blogai darėme, kad nuėjome, pasišnekėjome, o rašto nepaprašėme. Mums prižada taip, o paskui padaro kitaip, ir sako: šitaip nebuvome sutarę. Ir dabar buvo žadėję iki rugpjūčio pirmos kažką nuspręsti, susiieškoti vietą dumblui pilti kur nors kitur, bet ir vėl nieko nedaro ir mekena“.
Pasak gyventojų, ieškodami kitokių būdų priversti valdžią paisyti savo įsipareigojimų, jie nusprendė reikalauti raštiško susitarimo su „Mažeikių vandenimis“. Ir ne bet kokio, o su garantija – Tarybos narių parašais.

GYVENTI NEMALONU
IR NESAUGU
Dargių sąvartyno pašonėje gyvenantys žmonės vėl aptarti situacijos buvo pakviesti praėjusią savaitę, po paskutinio susitikimo prabėgus porai mėnesių.
Ir šį kartą gyventojai ranka mojo į smirdinčių rezervuarų pusę ir teigė, kad dumblas iš „Mažeikių vandenų“ kaip buvo vežamas, taip ir tebevežamas.
„Nei langų atsidaryti galime, nei svečių į namus pasikviesti, nei vaiko į kiemą išleisti, tokia smarvė pasklinda, kai papila“, – vienas per kitą susirinkusiesiems pasakojo gyventojai. Jie pridūrė, kad smarvė ypač sustiprėja per karščius ir po lietaus.
Gyventojai dėmesį atkreipė ir į kitus dalykus.
„Nežinome, ar tikrai gruntas izoliuotas, nes ten upelių upeliukų daug, dar ir žmonių šuliniai čia pat. Be to, ten musės vaikšto, paskui – pas mus“,– dar vieną priežastį, kodėl dumblas iš Mažeikių nuotekų valymo įrenginių nebeturėtų būti vežamas į Dargių sąvartyną, nurodė V. Bružienė.

SITUACIJA
MAŽAI TEPASIKEITĖ?
UAB „Mažeikių vandenys“ nuotekas veža nuo 2009ųjų, dumblas kaupiamas trijose sekcijose, kurių viena jau pripildyta.
Bendrovės direktorius Petras Trakinis tikino, kad situacija, palyginti su buvusia prieš metus ar porą mėnesių, yra daug geresnė. Jo teigimu, pirmajame rezervuare, kuriame dabar tyvuliuoja vanduo, su probiotikais kvapą pavyko numalšinti.
„Kitose sekcijose, toje, kuri užpilta ir užkonservuota, irgi kvapo mažiau, o toje, kur vežame dumblą, to kvapo dar yra“,– „Santarvei“ pripažino P. Trakinis.
Tai, kad nebuvo vykdoma žodinė sutartis savaitgaliais ir švenčių dienomis į Dargių sąvartyną nevežti valymo įrenginių nuotekų dumblo, Savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Siminkevičius įvardijo kaip labai negerą situaciją.
„Aišku, kad negerai, kad į šį sąvartyną buvo pradėta vežti. Bet gyvenimas privertė. Žinot, per keturiasdešimt tūkstančių gyventojų mieste. O dumblo aikštelė, pasirodo, yra per maža. Todėl, kol vyksta statybos, atsidūrėme tokioje sunkioje padėtyje. Ir žmonės mus teisingai plaka“, – kalbėjo vicemeras.

LEIDIMO NEBEPRAŠYS
Leidimą į Dargių sąvartyną vežti dvokiantį nuotekų dumblą „Mažeikių vandenys“ turi iki šių metų pabaigos. Kitiems metams reikalingas naujas leidimas.
Ir mero pavaduotojas J. Siminkevičius, ir „Mažeikių vandenų“ direktorius patikino, kad kitiems metams leidimo Dargių sąvartyne pilti kanalizacijos nuotekas gyventojų nebeprašysią. O turėdami leidimą jį ten vežti šiais metais, bendrovės vadovai tikisi ištuštinti Mažeikių valymo įrenginių nuotekų dumblo aikštelę. Tad iki kitų metų rugpjūčio, kaip ir dabar, valymo įrenginiuose susikaupsiantį dumblą darbo dienomis mažeikiškiai veš į Klaipėdą, o savaitgaliais – sandėliuos atsilaisvinusioje valymo įrenginių aikštelėje. Paskui kaups savoje aikštelėje, o nuo 2013ųjų pradžios tikisi pradėti dumblą pūdyti ir džiovinti dabar statomuose dumblo utilizavimo įrenginiuose.
„Tada iš dumblo praktiškai liks tik sausos granulės. Jų bus penkis kartus mažiau, nei yra dabar, ir jas galima bus deginti“, – sakė P. Trakinis.

REIKALAUJA
RAŠTIŠKO SUSITARIMO
Iki šiol vietos gyventojams sunkiai sekėsi rasti kalbą su „Mažeikių vandenų“ vadovais, todėl jie nusprendė reikalauti raštiško susitarimo.
Jo pirmu punktu gyventojai įrašė reikalavimą iki lapkričio pirmos dienos į Dargių sąvartyno saugojimo aikšteles nevežti dumblo savaitgaliais ir švenčių dienomis. Pasak gyventojų, P. Trakinis dar bandė išsiderėti vežimus šeštadieniais, bet jie nesutikę.
Kita svarbi susitarimo dalis – dumblas į saugojimo aikštelę bus vežamas iki šių metų pabaigos. O nuo 2012 metų aikštelė jau visa turės būti užpilta pjuvenomis.
Gyventojai susitikime pirmą kartą prakalbo ir apie galimas netesybas, pažeidus susitarimą. Kaip sakė V. Bružienė, „reikia kalti prie sienos, kitaip nepradeda krutėti“.
Žmonės pageidavo, kad šį susitarimą pasirašytų visi Tarybos nariai, nes 96 procentai UAB „Mažeikių vandenų“ akcijų priklauso Savivaldybei. Tai jiems būtų garantas, kad rajono ir „Mažeikių vandenų“ valdžia laikysis įsipareigojimų.
„Santarvės“ žiniomis, šiuo metu gyventojai ir „Mažeikių vandenų vadovai“ derina susitarimo tekstą. Kada jis bus pasirašytas ir įsigalios, nė viena derybų pusė nekomentuoja.
Elijaus KNIEŽAUSKO nuotrauk.: Tik gavę raštišką susitarimą netoli sąvartyno gyvenantys žmonės sutiks dvoką kęsti iki metų pabaigos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto