Savivaldos šimtmetis – su vėliavomis ir kasmetiniais renginiais

Planuojama, kad vėliavėlės Mažeikių savivaldos 100-mečiui bus pakabintos
ant Žemaitijos, Laisvės, Vasario 16-osios gatvių elektros apšvietimo stulpų. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Artėja kovo 1-oji. Lygiai prieš šimtą metų buvo išrinkta pirmoji Mažeikių miesto taryba.
Pirmadienį vykusiame Mažeikių rajono įvaizdžio formavimo darbo grupės posėdyje, be kitų klausimų, buvo aptarta, kaip bus minimas savivaldos šimtmetis.

Dėl datos apsispręsta pernai

Mažeikių muziejaus interneto svetainėje mažeikiškiams ir visiems, kam įdomu, primenama, kad 1920 metų sausio 9 dieną įvyko Mažeikių gyventojų susirinkimas, kuriame svarstytas klausimas – ar nuo Mažeikių valsčiaus atsiskirti miestui. Iš 190 susirinkime dalyvavusių žmonių 173 balsavo už tai, kad miesto taryba būtų formuojama atskirai nuo valsčiaus. Tų pačių metų kovo 1-ąją buvo išrinkta pirmoji Mažeikių miesto taryba.
2019 metų vasario 22 dieną vykusiame Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai apsisprendė Mažeikių miesto įkūrimo data laikyti 1920 metų kovo 1 dieną. Išrinkus pirmąją miesto tarybą, Mažeikiai įgijo miesto statusą, o tų pačių metų kovo 3 dieną buvo išrinktas pirmasis Mažeikių miesto burmistras (šiandieniniais terminais kalbant – meras) Feliksas Pračkauskas.

Sumanymas – ne naujas

Mažeikių rajono įvaizdžio formavimo darbo grupė veikia ilgiau nei ketverius metus. Anksčiau jai vadovavo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė. Dabar šias pareigas perėmė vicemerė Lina Rimkienė, pasikeitė ir darbo grupės narių sudėtis.
Dar praėjusiais metais senosios sudėties darbo grupės narių iniciatyva ir pastangomis ant Žemaitijos gatvėje esančių elektros apšvietimo stulpų buvo pakabintos dvipusės vėliavėlės. Ant jų – informacija apie 2019-uosius, kurie buvo minimi kaip Žemaitijos metai, ir priminimas apie tai, kad 2020-aisiais Mažeikių savivalda mini šimtmetį.
Naujoji darbo grupė sumanė, kad panašios vėliavėlės turėtų papuošti ir elektros apšvietimo stulpus Žemaitijos, Laisvės bei Vasario 16-osios gatvėse.

Kilo abejonių dėl to, ar matysis

Šios vėliavos bus dvipusės. Vienoje pusėje bus Lietuvos trispalvė, kitoje – užrašas apie savivaldos šimtmetį bei Mažeikių herbas.
Šiuo metu vyksta viešųjų pirkimų konkursas ir kas pasiūlys mažiausią kainą, tas jį laimės. Bet atlikus išankstinę rinkos analizę, paaiškėjo, kad vienos dvipusės vėliavėlės atspausdinimas, laikikliai vėliavėlėms tvirtinti kainuos nuo 9 iki 20 eurų. Todėl visas šis sumanymas Mažeikių rajono savivaldybei atsieis mažiausiai 3,5 tūkst. eurų.
Posėdyje paaiškinta, kad vėliavėlės, kaip savivaldos šimtmečio akcentas, pasirinktas įvertinus kelis kriterijus – kainą, faktą, kad įsigyti laikikliai išliks ir juos bus galima naudoti ateityje, bei tai, kad vėliavėlės greit nenubluks, nesuirs.
Planuojama, kad tokios vėliavėlės ant gatvių apšvietimo stulpų turėtų atsirasti pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Laiko iki jos nedaug, tačiau dalis darbo grupės narių, kai jiems buvo pasiūlyta iš 5 vėliavų maketų išrinkti vieną geriausių, įdomiausią, sakė, kad maketai komplikuoti, kad vėliavėlės gali „paskęsti“ aplinkoje ir likti nepastebimos.

Renginiai – kaip ir kasmet

Darbo grupės posėdžio metu aptarti ir būsimieji renginiai, skirti savivaldos 100-mečiui paminėti.
Jau netrukus vyksiantys Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimo renginiai, Žemaičių dūdų šventė birželį, Aviacijos šventė liepą, tarptautinis 14-asis Mažeikių meno festivalis – visos šios didžiosios ir dar daugybė muziejuje, bibliotekoje, kultūros centre ir kitose viešosiose miesto erdvėse vyksiančių mažesnių renginių, manoma, bus su savivaldos jubiliejaus akcentais.
„Čia nėra nieko naujo. Čia yra tai, kas vyktų ir be šimtmečio. Kas keletą metų būna Žemaičių dūdų, miesto, Aviacijos šventės, kasmet – meno festivalis… O toks dalykas, kad būtų skirta būtent šimtmečiui… Yra tiktai pritempiama prie tų pačių kasmet vykstančių renginių. Norėtųsi, kad būtų padaryta kažkas konkrečiai savivaldos šimtmečiui. Kažkas, ko nebūdavo ankstesniais metais“, – nuomonę išsakė darbo grupės posėdyje svečio teise dalyvavęs laikinai Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pareigas einantis Romualdas Sakalauskas.

Idėja apie Šimtmečio taką

Šis pasisakymas paskatino darbo grupės narių diskusijas apie tai, kokią išliekamąją vertę turintį sumanymą, skirtą savivaldos sukakčiai, būtų galima įgyvendinti.
Viena ryškesnių idėjų – Šimtmečio tako įrengimas. Jame vienokia ar kitokia forma, pavyzdžiui, stilizuotomis grindinio plytelėmis, būtų galima įamžinti Mažeikius kūrusias istorines asmenybes, rajono garbės piliečius.
Apie tai tiek Mažeikių rajono Įvaizdžio formavimo darbo grupės nariai, tiek visuomenė dar turi laiko pagalvoti. Pasiūlymų, idėjų laukiama iki balandžio 1 dienos.

Dilema dėl architektūrinių konkursų

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė darbo grupę informavo apie dar 2017 metais įsigaliojusį Architektūros įstatymą. Jame yra aiškiai apibrėžta, kad kiekviena Lietuvos savivaldybės taryba turi prisiimti sąrašą objektų, kuriems turi būti rengiami architektūriniai konkursai.
Tai reiškia, kad, norint mūsų rajone statyti ar rekonstruoti pastatus, įrengti parkus, skverus ar panašius objektus, nekilnojamojo turto vystytojai privalėtų rengti konkursą. Jo metu ir išaiškėtų geriausios idėjos. Neliktų mažiausių kainų kriterijaus.
Tačiau kol kas tokias tvarkas dėl architektūrinių konkursų yra prisiėmusios tik Klaipėdos ir Vilniaus miestų savivaldybės.
Pasak D. Štakonaitės, tokiam sprendimo projektui parengti Įvaizdžio formavimo darbo grupės narių kompetencijų užtektų. Tačiau darbo grupės nariai nutarė apie tai kol kas pagalvoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto