Savivaldybėje – antplūdis dėl kompensacijų

Prasidėjus šildymo sezonui į Socialinės paramos skyrių plūstelėjo gyventojai, pretenduojantys gauti kompensacijas šildymui. Eilių nepadeda išvengti ir specialūs talonai, nes šiemet gerokai padaugėjo paramos prašančiųjų. Iki penktadienio skyriuje apsilankė beveik 1900 žmonių, arba puse tūkstančio daugiau negu tuo pačiu laikotarpiu pernai.


DVIEJOSE EILĖSE
Į redakciją paskambinusi moteris kvietė pasižiūrėti ir nufotografuoti žmonių spūstį Socialinės paramos skyriuje. Nuėję į vietą, iš tikrųjų išvydome kabinetų apgultį. Eilėje laukę žmonės buvo pikti, nepatenkinti.
„Vakar teko atstovėti eilę, kol gavau prašymą, šiandien vėl tenka laukti, kol priduosiu dokumentus“, – pyko jaunas vyras, prašantis kompensacijos už šildymą.
Jam pritarė ir kiti eilėje stovėję žmonės. Vieni laukė prašymų, kiti – norėjo atiduoti jau užpildytą prašymą ir reikalingus dokumentus. Tiesa, pastarieji turėjo specialius talonus, į kuriuos buvo įrašytas priėmimui skirtas laikas.
„Kas iš tų talonų? Eilė susidaro ir tarp juos turinčiųjų“, – replikavo žmonės.
Esą eilėse užtrunkama ir dėl to, kad skyriaus darbuotojai sugaišta nemažai laiko priimdami dokumentus, gyventojams skirtas laikas neretai pasistumia.
ANTPLŪDŽIO
BŪTŲ GALIMA IŠVENGTI
Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė „Santarvei“ sakė, kad eilės prie kabinetų durų – laikinas dalykas. Įprasta, kad spalio mėnesį, prasidėjus šildymo sezonui, sulaukiama gyventojų antplūdžio. Talonais jį bandoma nors šiek tiek reguliuoti.
„Kai žmogus pasiima prašymą, jam nurodoma, kokių dokumentų reikia ir paskiriamas laikas, kada ateiti. Vieni prašymus nešasi namo ir ten užsipildo, jei žmogus pageidauja, šešių lapų prašymą užpildyti padeda skyriaus darbuotojas“, – pasakojo vedėja.
A. Gagienė paaiškino, kad pensininkams, kurių pajamos nesikeičia ir jiems nereikia deklaruoti turto, kompensacijos už šildymą ir karštą vandenį skiriamos visam šildymo sezonui, t.y. šešiems mėnesiams. Tik darbingo amžiaus žmonėms dėl kompensacijų tenka kreiptis kas trys mėnesiai.
„Kompensacija mokama už praėjusius tris mėnesius nuo prašymo pateikimo. Tad dėl jos galima kreiptis ir lapkričio, ir gruodžio mėnesį. Tada tai jau tikrai eilių nebebus“, – spėjo vedėja.
DAŽNIAUSIAI
KREIPIASI PENSININKAI
Socialinės paramos skyrius prognozuoja, kad kompensacijų gavėjų padaugės apie pusantro tūkstančio. Jau iki spalio vidurio dėl socialinės paramos į skyrių kreipėsi puse tūkstančio daugiau gyventojų, negu tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Daugelis kompensacijų už šildymą gavėjų – pensininkai, tačiau pastaruoju metu jų prašo ir jauni, darbo netekę, Darbo biržoje registruoti žmonės.
Socialinės pašalpos, kompensacijos skiriamos atsižvelgiant į valstybės remiamas pašalpas, kurių dydis 350 litų. Jų gavėjai gyvena žemiau šios vadinamosios skurdo ribos.
„Paramos gavėjui keliama nemažai reikalavimų, todėl kiekvienas prašymas ir dokumentai yra išanalizuojami individualiai. Pavyzdžiui, jokios paramos negali gauti vaiką iki trejų metų auginanti mama, jei būdama namuose vaiką pradeda vesti į darželį. Kitas aktualus dalykas – nemokamos atostogos. Per tris mėnesius pretenduojantis į paramą gali taip atostogauti ne ilgiau kaip vieną mėnesį“, – pavyzdžius pateikė Socialinės paramos skyriaus specialistai.
KOMPENSACIJŲ
DYDĮ MAŽINA VIRŠPLOTIS
Socialinės paramos skyriaus specialistai paaiškino, kad šeimai, kuriai priklauso kompensacija, už šildymą reikia mokėti ne daugiau kaip 20 procentų pajamų, atėmus remiamąsias pajamas. Pavyzdžiui, jeigu dviejų žmonių šeimos pajamos „į rankas“ siekia 2 tūkst. litų, atėmus valstybės remiamas pajamas 700 litų, skirtumas sudarys 1300 litų. Šeimai tektų už šildymą mokėti 260 litų, likusią priskaičiuotą sumą kompensuotų valstybė.
Skyriaus vedėja A. Gagienė pastebėjo, kad kompensacijos už šildymą nėra didelės. Nes jas dar sumažina ir Piniginės socialinės paramos įstatymu nustatytas valstybės remiamas normatyvinis bendrasis gyvenamųjų patalpų plotas. Jis yra 38 kvadratiniai metrai vienam iš bute gyvenančių asmenų ir 12 kvadratinių metrų kiekvienam kitam kartu gyvenančiam asmeniui. Nemažai paramos gavėjų gyvena vieni dviejų ar net trijų kambarių bute ir turi viršplotį.
PINIGŲ
KOMPENSACIJOMS
PRITRŪKO
Socialinės paramos skyriaus vyriausiasis finansininkas Leonas Ramanauskas praėjusią savaitę išsiuntė prašymą į ministeriją, kad Mažeikiams būtų pervesta 1,865 mln. litų. Pašnekovas buvo atviras: lapkričio ir gruodžio mėnesių socialinėms pašalpos, tarp jų ir kompensacijoms už šildymą, neturima nė cento.
Finansininkas padėties nedramatizuoja. Ministerija yra pažadėjusi skirti trūkstamą pinigų sumą. Per aštuonis šimtus tūkstančių litų papildymo buvo sulaukta rugsėjo mėnesį.
Socialinės paramos skyriaus duomenys atspindi sunkmečio pasekmes: socialinių pašalpų gavėjų skaičius kiekvieną mėnesį auga. Jeigu metų pradžioje Mažeikių rajone jų buvo 1767, spalio mėnesį beveik pusketvirto tūkstančio, metų pabaigoje prognozuojama beveik keturi tūkstančiai paramos gavėjų.
TAUPYMAS –
VARGINGŲJŲ
SĄSKAITA
Šalies Vyriausybė pasišovė taupyti vargingiausių žmonių sąskaita. Jau pateikti dokumentai Seimui, pagal kuriuos nuo 5 iki 20 proc. ketinama mažinti senatvės pensijas, socialines išmokas, perskaičiuoti socialinio draudimo pensijas, motinystės pašalpas, mažinti išmokas dirbantiems pensijų gavėjams. Taip tikimasi sutaupyti 2,4 mlrd. litų.
Šiuos siūlymus svarstys Seimas. Spalio pabaigoje turėtų būti priimtas vienoks ar kitoks sprendimas. Socialinės paramos skyriaus darbuotojai spėja, kad jeigu bus pasirinktas toks taupymo planas, prašančiųjų pašalpų ir kitokios paramos padaugės.
„Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė kritiškai vertina tokius ketinimus.
„Aš esu tos nuomonės, kad nereikėtų vienam žmogui mokėti kelių rūšių pensijų. Senatvės pensija – pagrindinė pensijos rūšis. Skausminga, jeigu jas lies. Taupyti būtų galima nebent valstybinių, našlių pensijų sąskaita“, – samprotavo direktorė.
L. Nagienės duomenimis, senatvės pensijos nėra didelės. Šalyje vidutinė senatvės pensija – 813 litų, Mažeikių rajone – 769 litai.
RENKAMI PARAŠAI
PRIEŠ PENSIJŲ MAŽINIMĄ
Su Vyriausybės pozicija nesutinkanti Naujoji sąjunga (socialliberalai) surengė parašų rinkimo akciją prieš pensijų mažinimą. Į ją įsijungė ir mažeikiškiai.
Naujosios sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Viktoras Bugnevičius „Santarvei“ sakė, kad esmė yra ne parašų skaičius, o siekis atkreipti valdžios institucijų dėmesį į problemą. Parašai bus įteikti Prezidentei ir Seimo nariams, kad šie neparemtų nepopuliaraus sprendimo.
Mažeikiškiai peticiją gali pasirašyti butų ūkiuose, „Sodroje“. Vakar rytą savo poziciją jau buvo pareiškę per 300 gyventojų. Į akciją įsijungė ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Mažeikių bendrija. Jos nariai parašus rinko net savaitgalį.
„Už save kovoja mokytojai, medikai. Pensininkams šiandien irgi ne lengviau. Daugelis vos suduria galą su galu, gyvena nuo pensijos iki pensijos“, – situaciją apibūdino bendrijos pirmininkė Janina Jučinskienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Prasidėjus šildymo sezonui Socialinės paramos skyriuje – gyventojų antplūdis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto