Savivaldybės „taupumas“: šimtas tūkstančių litų į orą

Prognozuojama, kad įsigijus Naftininkų kultūros rūmus, jiems išlaikyti Savivaldybei prireiks daugiau nei 280 tūkst. litų. Apie tai ketvirtadienį buvo pranešta Tarybai, kuri pritarė šio pastato pirkimui iš AB „Mažeikių nafta“.
Savivaldybės vadovai kol kas nežino, kas bus daroma su dar labiau ištuštėsiančiu administraciniu pastatu Ventos gatvėje 8a. Iki šiol čia esančių tuščių patalpų šildymui kasmet buvo išleidžiama apie 15 tūkst. litų. Tai – ne vienintelis Savivaldybei priklausantis pustuštis pastatas. Šiemet vien tik nenaudojamoms patalpoms šildyti bus išleista apie 81 tūkst. litų.IŠLAIDOS IŠAUGS
Ketvirtadienį Savivaldybės taryba pritarė Kultūros centro pirkimo iš AB „Mažeikių nafta“ sutarties projektui ir įgaliojo merą Vilhelmą Džiugelį pasirašyti pastato pirkimo sutartį bei turto perdavimo ir priėmimo aktą.
Tarybos nariai neabejojo pirkimo tikslingumu. Liberalų ir centro sąjungos narė Stasė Čupkovienė politikams priminė, kad visuomenė tikisi, jog pastato įsigijimas rajono kultūrinam gyvenimui atneš naujovių. Jos nuomone, reikalingi politiniai sprendimai dėl kultūros reformos.
„Kelia baimę tai, kad skirti pinigai nenueitų patalpų ir etatų išlaikymui. Žmonėms reikia gyvos kultūros. Be to, būtini realūs ekonominiai paskaičiavimai, reikia ieškoti galimybių, kaip tuos pinigus užsidirbti“, – sakė S. Čupkovienė.
Kultūros centro pirkimo organizavimo komisija nurodė, kad pastato pirkimas yra orientuotas ne į pelningumą ar mokamų paslaugų gausinimą, bet į teikiamų paslaugų kokybės gerinimą bei prieinamumo didinimą. Pastebimų pajamų pokyčių neprognozuojama. Tačiau, persikėlus į nupirktą AB „Mažeikių nafta“ Kultūros centro pastatą, papildomai reikės įstaigą aptarnaujančio personalo, kurio darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms teks išleisti 99 tūkst. litų per metus. Spėjama, kad 43,2 tūkst. litų padidės šildymo, 39,1 tūkst. litų apšvietimo, 13,8 tūkst. litų vandentiekio ir kanalizacijos išlaidos. Dėl renginių pagausėjimo išlaidos kitoms prekėms ir paslaugoms padidės 85,2 tūkst. litų. Prognozuojamas bendras Mažeikių kultūros centro biudžeto išlaidų pokytis – daugiau nei 280 tūkst. litų.
Nacionalinės centro sąjungos narys Vytautas Prialgauskas ragino sudaryti darbo grupę, kuri padėtų išvengti Kultūros centro darbuotojų ir privačių struktūrų interesų konflikto.

ŽIEMĄ PASIKEITIMŲ NENUMATOMA
Nė vienas politikas nepasidomėjo, kokia ateitis laukia ištuštėjusių buvusių Savivaldybės kultūros centro patalpų. Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ teigė, kad dėl buvusio „Oruvos“ administracijos pastato pirmojo aukšto problemų nebūsią – jau dabar yra norinčių jį išsinuomoti. Tačiau kol kas konkrečių planų dar nėra. Taip pat nežinoma, kas bus daroma su ištuštėjusiu antruoju aukštu. Direktoriaus nuomone, būtų idealiausias variantas, jeigu visame pastate įsikurtų Verslo inkubatorius. Tačiau kol kas tai nėra realu – toks inkubatorius yra Telšiuose, todėl Ūkio ministerijai sunku įrodyti, kad jo reikia ir mažeikiškiams.
B. Kryžius sakė, kad ketinama į antrąjį aukštą perkelti Švietimo skyrių, o viršutinius aukštus konservuoti ir atjungti šildymą.
„Šiandien dar nieko negalime numatyti. Tikiuosi, kad domėjimasis šiomis patalpomis vėliau suaktyvės. Tačiau nieko nepadarysi, šią žiemą reikės išgyventi be pasikeitimų“, – svarstė B. Kryžius.
Jau daugelį metų dalis šio pastato yra tuščia. Nors Administracijos direktorius tikino, kad dėl to Savivaldybė jokių nuostolių nepatiria, nes nenaudojamose patalpose yra atjungtas šildymas. Bendrojo skyriaus vedėjas Šarūnas Armonas pateikė kitokią informaciją. Pasirodo, vien tik už tuščių šio pastato plotų šildymą kasmet sumokama apie 15 tūkst. litų.
Rajono ūkio plėtros skyriaus vedėjo Juozo Sperausko nuomone, jau seniai reikėjo spręsti klausimą dėl šio pastato privatizavimo. Čia nuomotis patalpas neatsiranda norinčiųjų.
„Visiems seniai žinomas tas pastatas. Jo patalpas mes siūlome visiems prašantiems nuomos. Tačiau žmonės jas apžiūri ir daugiau nebeateina“, – pasakojo vedėjas.

PASIŪLA NORINTIEMS IMTIS MEDICININĖS VEIKLOS
Niekas kol kas nepretenduoja ir į poliklinikos (Naftininkų g. 9) trečiajame aukšte esančias buvusio fizioterapijos skyriaus patalpas. Vien tik joms šildyti išleidžiama 24 tūkst. litų. Tris kartus buvo skelbti konkursai pageidaujantiems čia imtis medicininės veiklos, tačiau tokių neatsirado.
Buvęs ligoninės administracijos trijų aukštų pastatas taip pat apytuštis. Pirmajame aukšte įsikūrusi Greitosios medicinos pagalbos tarnyba, o kituose dviejuose – užimti tik keli kabinetai.
B. Kryžius vėl buvo neteisus sakydamas, kad, užkonservavus tuščias patalpas, nereikia mokėti už šildymą. Pasirodo, kad už nenaudojamų plotų šildymą mokesčių mokėtojai kasmet moka po 12 tūkst. litų.
B. Kryžius apgailestavo, kad politikai niekaip negali sutarti dėl šio pastato likimo. Administracijos direktoriaus nuomone, jį galima būtų greitai privatizuoti, tačiau Tarybos nariai nesiryžta to daryti.
„Pastatas neša nuostolių, todėl galų gale politikams reikėtų nuspręsti, ką su juo daryti“, – sakė direktorius.

KASMET ŠILDOME ORĄ?
Daugiausiai pinigų „paleidžiama vėjais“ šildant tuščias Gimdymo namų patalpas. Kadangi šiame pastate dar yra įsikūrusi ligoninės administracija ir psichoneurologinis skyrius, paskaičiuota, kad už viso ploto šildymą šį sezoną teks sumokėti 135 tūkst. litų. Tuščių patalpų šildymas kainuos apie 24 tūkst. litų.
Dar vasarą Taryba nutarė perduoti pastatą privatizuoti. Tačiau dėl užsitęsusio dokumentacijos tvarkymo to dar nėra padaryta. Be to, iki tol, kol pastatas bus privatizuotas, Savivaldybei teks jį šildyti. Kauno technologijos universiteto komisija nustatė, kad Gimdymo namų negalima visiškai nešildyti.
„Jeigu norėtume konservuoti patalpas, praktiškai turėtume pradėti ardyti pastatą iš vidaus. Radiatoriai, klozetai, bakeliai, apdaila – viskas neatsparu šalčiams. Norint, kad pastatas nepradėtų griūti, reikia palaikyti minimalią penkių laipsnių šilumos temperatūrą“, – aiškino B. Kryžius.
Nors Gimdymo namų privatizavimo byla jau sutvarkyta, tačiau pats perdavimo procesas sustabdytas. Dabar pastatu susidomėjo VĮ „Registrų centras“. Antradienį Mažeikiuose lankėsi šios įmonės vadovai, apžiūrėjo pastatą, tačiau jokio konkretaus atsakymo rajono vadovams nedavė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto