Savivaldybės kritika: aplaidumas ar politikavimas?

Ketvirtadienį Tarybos posėdyje politikai išsakė nemažai priekaištų Savivaldybės administracijai. Valdininkai įtaria, kad prasidėjo priešrinkiminis politikavimas. KONTROLIERIAUS IŠVADA
NESUKĖLĖ ABEJONIŲ

Savivaldybės tarybai buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriuo turėjo būti pritarta 2005 metų ataskaitoms apie Savivaldybei nuosavybės teise priklausantį ir patikėjimo teise valdomą valstybės turtą.
Sprendimo projektą rengusių Savivaldybės administracijos darbuotojų nesustabdė Kontrolieriaus tarnybos išvada, kad finansinės ataskaitos ir duomenys, iš kurių parengta 2005 metų turto ataskaita, neatspindi tikros ir teisingos Savivaldybės turto finansinės būklės. Juridinio skyriaus darbuotojams taip pat nekilo klausimų. Šie savo išvadose parašė, kad sprendimo projektas neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams.
Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos išvadoje nurodoma, kad 2005 metų sausio mėnesį Taryba nusprendė perduoti Socialinių paslaugų tarnybai valdyti ir naudoti patikėjimo teise patalpas, esančias Naftininkų g. 9 (jų balansinė vertė didesnė nei 46 tūkst. litų), tačiau iki šiol tarnyba šio turto balanse neapskaito.
Atliekant auditą pastebėta, kad Savivaldybės administracijoje neišspręstas klausimas dėl ilgalaikio materialiojo turto, kuris apskaitomas kitų biudžetinių įstaigų balanse, vertės padidinimo po rekonstrukcijos. Nors rekonstrukciją vykdo ir už darbus moka Savivaldybės administracija, tačiau įstaigoms nepateikia reikiamų dokumentų, kurių pagrindu būtų padidinta ilgalaikio turto vertė. Pavyzdžiui, 2005 metais Kalnėnų vidurinės mokyklos sporto salės rekonstrukcijai buvo skirta 80 tūkst. litų, tačiau iki šiol Savivaldybės administracija nepateikė mokyklai reikiamų dokumentų.
Ne visas nekilnojamasis turtas yra įregistruotas Nekilnojamojo turto registre ir ne visam nekilnojamajam turtui įregistruotos teisės į jį.

NORS GRĄŽINA PINIGUS,
SKUNDŽIASI JŲ STYGIUMI

Peržiūrėjusi ilgalaikio materialiojo turto likučius, Kontrolieriaus tarnyba pastebėjo, kad, nedidinant turto verčių, duomenys apie nebaigtus statybos darbus kaupiami buhalterinėje apskaitoje. Šių metų pradžioje statybos sąskaitos likutis buvo beveik 13 tūkst. litų, nors kai kuriuose objektuose darbai nevykdomi nuo 2003 metų.
Praėjusių metų liepos mėnesį Taryba įpareigojo Savivaldybės administracijos direktorių perimti Užlieknės ir Bugenių gyvenviečių artezinius gręžinius bei vandentiekio tinklus ir įregistruoti juos Savivaldybės tarybos nuosavybės teise. Tačiau tai nėra įgyvendinta.
Savivaldybės administracija aiškina, kad tam tikslui trūko lėšų. Išanalizavus 2005 metų Savivaldybės administracijos finansinę atskaitomybę paaiškėjo, kad teisinės registracijos dokumentams rengti skirtos biudžeto lėšos nebuvo sunaudotos. Be to, Savivaldybės administracija praėjusių metų gruodžio mėnesį grąžino į rajono biudžetą nepanaudotus 120 tūkst. litų, kuriuos galėjo panaudoti turto įregistravimui. Reikėję tik pakeisti jų ekonominę paskirtį.
Nekreipdamas dėmesio į Kontrolieriaus tarnybos išvadą apie nepanaudotus pinigus, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas (direktorius Bronius Kryžius nedalyvavo Tarybos posėdyje, nes yra išvykęs į Didžiąją Britaniją, kur siekia įsitikinti, ar pagal reikalavimus gaminamas šildymo katilas – V. S.) ragino politikus „pažvelgti į šitą reikalą iš esmės“ ir tikino, kad, norint paspartinti šių darbų vykdymą, reikia skirti daugiau lėšų.

PIEŠTUKAI SUSKAIČIUOTI,
PASTATAI – NE

Ekonomikos komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys „Santarvei“ sakė negalįs suprasti, kodėl Savivaldybės administracija nesugeba sutvarkyti nekilnojamojo turto apskaitos.
„Pieštukus ir parkerius suskaičiuojame, tačiau nežinome, kiek turime pastatų. Pasižiūrėkite, kiek neįsisavinama ES struktūrinių fondų lėšų. Taip yra ne dėl to, kad parašomi blogi projektai. Paprasčiausiai mes neturime nekilnojamojo turto dokumentų. Apskritai mūsų Savivaldybės administracija iki šiol nesugebėjo parengti kryptingo plano spręsti šiai problemai. Ir svarbiausia, jokios kontrolės, niekas dėl to nenubaustas“, – piktinosi G. Šmaižys.

KAS TURI RENGTI SUTARTĮ?
Taryboje daug diskusijų sukėlė Savivaldybės administracijos bandymas išnuomoti patalpas, esančias Ventos g. 8a aštuntajame aukšte. Jose nori įsikurti VšĮ „Mažeikių kūno kultūros klubas“. Šio klubo direktorius Gintaras Kaveckis neslėpė, jog įstaiga įkurta tik tam, kad nuomos sutartis būtų sudaryta 20 metų.
„Esame „uabas“, o pagal jūsų įstatymus, patalpas galime gauti tik dešimčiai metų“, – politikams paaiškino direktorius.
Socialdemokratas G. Šmaižys priminė, kad Ekonomikos komitete buvo iškelta sąlyga viešajai įstaigai sudaryti bendradarbiavimo sutartį su policija, tačiau to nėra padaryta. Pasak Ekonomikos komiteto pirmininko, nerimą kelia kai kurie nuomos sutarties punktai.
G. Šmaižiui pritarė ir Tėvynės sąjungos narys Rimantas Norkus, o Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys pasiūlė dar koreguoti nuomos sutartį.
G. Kaveckis priminė, kad sutartis rengiama nuo praėjusių metų žiemos. Tikėtasi, kad iki vasaros ji bus pasirašyta ir iki šaltojo sezono bus galima atlikti pastatų remontą.
Dabar verslininkas sutinka, kad sutartis būtų derinama iki kitų metų pavasario, nes neturi noro mokėti už tuščių patalpų šildymą.
Pradėjus kalbėti apie tai, jog klausimą dėl šių patalpų nuomos būtina spręsti kitame Tarybos posėdyje, G. Kaveckis paprašė, kad nuomos sutartį rengtų Savivaldybės administracijos darbuotojai.
„Supraskite mus teisingai, mes sutartį surašėme kaip verslininkai, o ne tarnautojai. Gal būtų geriau, kad ją paruoštų jūsų darbuotojai, nes žino, ko norite. O mes tada pažiūrėsime, ar mums tinka. Dabar išeina atvirkščiai. Mes rengiame sutartį, o kažkas randa punktą, dėl kurio sutarties pasirašymas vėl nusitęsia mėnesiams“, – kalbėjo viešosios įstaigos direktorius.
Šis prašymas labai nustebino politikus. Kai kurie dar kartą perklausė G. Kaveckio, ar tikrai jie patys rengę nuomos sutartį, ir sulaukė teigiamo atsakymo.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R. Sakalauskas įsitikinęs, kad visiškai nesvarbu, kas rengia sutartį – svarbiausia, kad būtų sudėti visi saugikliai.

SIEKS AUKŠTUMŲ
Beje, ir sprendimo projektą dėl patalpų nuomos Juridinio skyriaus darbuotojai buvo įvertinę kaip teisėtą.
„Ką veikia Juridinis skyrius? Juk jiems atlyginimas mokamas iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – piktinosi Tarybos narys Jokimas Raila.
Toks pat klausimas kilo ir liberalcentristei Stasei Čupkovienei, kai paaiškėjo, jog neteisingai parengti sprendimo projektai dėl neseniai įsteigtų kultūros centrų direktorių skyrimo. Pasirodo, be konkurso negalima to daryti. Tačiau Savivaldybės juridinio skyriaus darbuotojai būtinybės skelbti konkursą neįžvelgė.
Meras Vilhelmas Džiugelis patarė politikams būti atlaidiems, nes „kas nedirba, tas neklysta“.
R. Sakalauskas „Santarvei“ replikavo, kad norint visada galima surasti priekabių.
„Tikrai nesakau, kad viskas yra idealu, tačiau siekti idealo yra mūsų tikslas. Po Tarybos posėdžio jaučiuosi įkvėptas gerinti darbą ir siekti dar didesnių aukštumų“, – ironizavo direktoriaus pavaduotojas.
Laikinai einantis Juridinio skyriaus vedėjo pareigas Eugenijus Kupliauskas buvo konkretesnis. Pasak jo, visi Tarybai pateikti dokumentai atitiko teisės aktus. Politikai kabinėjęsi todėl, kad prasidėjo „priešrinkiminiai pasikalbėjimai“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto