Savivaldybės valdininkams sunkmetis negresia

Savivaldybės Tarybos noras merui ir vicemerui dvigubai padidinti už darbą gaunamas pajamas užkliuvo Vyriausybės atstovo institucijos juristams. Jeigu rajono politikai neatšauks įstatymui prieštaraujančio sprendimo, ketinama kreiptis į teismą. Nesikuklindami atlyginimus pasididino ir Savivaldybės valdininkai.


PRIEDAI –
NE SVARBIAUSIAS
KLAUSIMAS
Praėjusią savaitę buvo sušauktas neeilinis Tarybos posėdis. Buvo teigiama, kad skubaus posėdžio prireikė dėl šilumos kainų nustatymo, tačiau darbotvarkėje atsirado ir dar keli klausimai – tarp jų ir sprendimo projektas dėl priemokų skyrimo Savivaldybės merui Vilhelmui Džiugeliui ir mero pavaduotojui Rimantui Norkui.
Savivaldybės Tarybos sekretorė Izoleta Savickaja „Santarvę“ patikino, kad posėdis tikrai buvo šaukiamas dėl šilumos kainų.
„Tačiau buvo parengtų ir kitų klausimų, juos pridėjau, kad kitame posėdyje būtų mažiau darbo. Tikrai posėdis nebuvo šaukiamas dėl priemokų merui ir vicemerui“, – aiškino sekretorė.
NUMATYTI
ŠIMTAPROCENTINIAI
PRIEDAI
Praėjusią savaitę vykusiame Tarybos posėdyje iš 27 Tarybos narių dalyvavo tik 18. Įprasta, kad į posėdžius susirenka ne visi politikai, tačiau tiek daug jų nebuvo bene pirmą kartą.
Posėdyje nedalyvavo nei Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis, nei opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius, tačiau tai nesutrukdė svarstyti svarbius klausimus.
Rajono politikai buvo geranoriškai nusiteikę – „už“ šimtaprocentinius priedus Savivaldybės vadovams balsavo tiek valdančiosios koalicijos, tiek opozicijos nariai. Posėdyje dalyvavusi aktyvi mažeikiškė Daiva Šideikienė stebėjosi tokiu politikų dosnumu. „Už kokius nuopelnus?“ – nuskambėjo jos replika.
„Už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą“ – nurodoma Tarybos sprendime. Ir dar priduriama – 100 procentų pareiginės algos dydžio priemokos skiriamos „Savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui“. Paprasčiau tariant – abudu valdžios vyrai šimtaprocentines priemokas jau užsitarnavo visai kadencijai.
SPRENDIMĄ
GALI TEKTI ATŠAUKTI
Tarybos opozicijos lyderis K. Bartkevičius „Santarvei“ prisipažino, kad pinigai – skaudi tema ir kalbėti nėra lengva.
„Būsiu atviras – nelabai domėjausi, kokie yra mero ar kitų Savivaldybės darbuotojų atlyginimai. Žinoma, negerai, jeigu meras gauna mažiau negu skyrių vedėjai. Dabar pasigirsta kalbų, kad Tarybos nariai buvo apmulkinti, kad toks priedų skyrimas neteisėtas. Galbūt tokia pasirinkta protesto forma? Seimo nariai atlyginimus didinasi, o merai – pamiršti“, – samprotavo politikas.
Opozicijos lyderis mano, kad Savivaldybės meras nusipelnė didesnio atlyginimo, tačiau jis stebėjosi, kodėl buvo reikalingas toks skubėjimas.
„Kodėl nebuvo galima sulaukti kito posėdžio, kai dalyvaus daugiau Tarybos narių, pagaliau ir pats meras. Šurum burum, ir padaryta. Dar šimtaprocentinė priemoka skirta. Kažkaip nekuklu, kai kalbama apie diržų suveržimą“, – teigė pašnekovas.
ADMINISTRACIJOS
VADOVAI GAUNA DAUGIAU
Savivaldybės Tarybos nariams apsispręsti balsuojant už priedų skyrimą merui ir vicemerui bandė padėti Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, pateikdamas lakonišką informaciją. Esą Savivaldybės administracijoje yra darbuotojų, kuriems priskaičiuotas atlyginimas yra lygus arba didesnis nei mero atlyginimas. Didesnius atlyginimus gaunantys ir kai kurių Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai. Politikai buvo kultūringi, ir svetimų pinigų neskaičiavo, be jokių klausimų vienbalsiai kėlė rankas.
Ko gero, rinkėjai norėtų praverti išrinktųjų pinigines. Jeigu spręstume iš darbo užmokesčio, pats svarbiausias valdžios rūmuose yra administracijos direktorius B. Kryžius, „popieriuje“ su priedu gaunantis 7604 litus. Didesnis už mero yra administracijos direktoriaus pavaduotojų Romualdo Sakalausko ir Romaldo Paradniko atlyginimas. Su priedais jis siekia 6820 litų.
Šioje rikiuotėje mero V. Džiugelio atlyginimas tėra ketvirtas ir siekia 5145 litus, mero pavaduotojo R. Norkaus – 4312 litų.
Savivaldybės administracijos vadovų atlyginimams svorio suteikia Tarybos paskirti priedai. Jau antrus metus administracijos direktoriui B. Kryžiui ir jo abiem pavaduotojams politikai skiria maksimalų – 60 procentų priedą. Už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą. Tiesa, kai pavaduotojas buvo tik vienas – priedai buvo mažesni.
Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjo Arvydo Pociaus skaičiavimu, mero ir jo pavaduotojų priemokoms per metus papildomai reikėtų 113 tūkstančių litų.
TELŠIŲ MERĄ NUSTEBINO
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Trečiokas, į rankas su priedu (50 proc.) gaunantis 4933 litus, nesistebėjo, kad mažeikiškiai kolegos uždirba daugiau – esą Mažeikių savivaldybė turtingesnė. Jis irgi gaunąs šiek tiek daugiau už Telšių merą. Esą tai nieko blogo, nes Savivaldybės administracijos direktorius darbo turi daugiau.
„Labas. Pirmą kartą gerą naujieną pasakėt. Tvirtinti priedus – Tarybos kompetencija, tačiau mes manome, kad teisiškai skatinti mero nėra kaip, išskyrus tai, ką jis gauna už ištarnautus metus“, – K. Trečiokas stebėjosi mažeikiškių politikų dosnumu merui.
REIKALAUS
PANAIKINTI SPRENDIMĄ
Vyriausybės atstovo Telšių apskrityje institucijos juristė Loreta Bagdonavičienė nustebusi dėl Mažeikių savivaldybės Tarybos sprendimo.
„Vietos savivaldos įstatymas valstybės politikams numato pareiginę algą ir priedą už stažą, jokių kitokių priedų nėra. Mažeikiškiai vieninteliai merui ir vicemerui patvirtino priedus – ir dar visai kadencijai. Kai gausime Tarybos sprendimus, rašysime teikimą, kad panaikintų sprendimą. Jeigu to Taryba nepadarys, kreipsimės į teismą“, – komentavo juristė.
Vyriausybės atstovo institucijos juristas, susipažinęs su sprendimo projektais, atsiuntė Tarybos sekretorei pastabą, kad jis neatitinka Vietos savivaldos įstatymo, tačiau dokumentas vis tiek buvo patvirtintas.
„Pastabėlę“ gavom. Ji buvo elektroniniu paštu atsiųsta tą rytą, kai vyko Tarybos posėdis, aš ją pamačiau tik po posėdžio“, – „Santarvei“ sakė Tarybos sekretorė I. Savickaja.
ĮSTATYMUOSE
ĮŽVELGIA DVIPRASMYBĘ
Savivaldybės meras V. Džiugelis „Santarvę“ patikino, kad mažeikiškiai ne pirmieji šalyje merui skyrė priedus.
„Mero institucija nuvertinta. Meras atsakingas už rajono strategiją, jo vystymąsi, investicijų pritraukimą. Už visas rajono negeroves gyventojai kaltina merą, o atlyginimų problema nesprendžiama“, – apgailestavo pašnekovas.
Meras „Santarvei“ pateikė Savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus parengtą pažymą, kurioje teigiama, kad net 13 Savivaldybės administracijos darbuotojų bei 17 Savivaldybei pavaldžių įmonių bei įstaigų vadovų atlyginimai yra lygūs arba didesni nei mero. (Nei įmonės, nei darbuotojai nenurodomi – B. R.)
V. Džiugelis patikino, kad ne jis inicijavo sprendimą dėl mero ir vicemero atlyginimo priemokų. Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos ir valdybos, kurių narys yra meras, posėdžiuose dažnai kalbama apie tas problemas, siekiama įstatymų pataisų.
Asociacijos nuomone, mero atlyginimas turėtų būti ne mažesnis nei įmonių vadovų algos vidurkis. V. Džiugelis pasakojo, kad parvykęs iš asociacijos posėdžių, informacija pasidalijąs su Savivaldybės administracijos direktoriumi, ji nukeliavo į Ekonomikos komitetą, iš to ir išsirutuliojęs sprendimas.
„Teisiniai dalykai? Įstatymuose yra dviprasmybės. Tai gali išspręsti tik teismas“, – apie įstatymo pažeidimus samprotavo meras.
ATLYGINIMAI DIDĖJA
NE VISIEMS
Didesniais atlyginimais nuo lapkričio mėnesio galės mėgautis ir dalis Savivaldybės valdininkų. Įsakymo dėl atlyginimo padidinimo, ko gero, atšaukti nereikės – šiuo atveju viskas pagal įstatymą.
Savivaldybės personalo tarnybos vedėja Aleksandra Lukošaitienė paaiškino, kad praėjusiųjų metų pabaigoje Seimas priėmė Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimus, leidžiančius nuo šių metų gegužės 1osios didinti valstybės tarnautojų algas.
Tiesa, piniginės pasunkės tik išrinktiesiems – vadinamiesiems valstybės tarnautojams, kurių yra 124. Specialistams, dirbantiems pagal darbo sutartis, lieka nuryti kartėlį, nes atotrūkis tarp jų ir valstybės tarnautojų pajamų dar labiau padidės. Jų vidutinis „popierinis“ atlyginimas ir liks 1664 litai, tuo tarpu vidutinis valstybės tarnautojo darbo užmokestis nuo 3182 litų išaugs iki 3656 litų.
Skyrių vedėjų „plikas popierinis“ atlyginimas nuo lapkričio 1 dienos, priklausomai nuo kategorijos, yra 3087 ir 3430 litų, vyriausiųjų specialistų – 2548 litai, vyresniųjų – 2158 litai. Atlyginimai dar paramstomi priedais, kurie, priklausomai nuo kvalifikacinės klasės, yra 50, 30 ir 15 proc.
Telšių apskrities administracijos direktorius K. Trečiokas „Santarvei“ sakė, kad telšiškiai irgi pasinaudojo galimybe pasididinti atlyginimus. Tačiau jie buvo didinti tik mažiausiai gaunantiems, skyrių vedėjų atlyginimai nesikeitė.
Nuotr. iš redakcijos archyvo: Savivaldybės Taryba iki kadencijos pabaigos merui V. Džiugeliui skyrė 100 procentų pareiginės algos dydžio priemoką, tačiau papildomais pinigais gali tekti džiaugtis neilgai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto