Į pirmąjį sesijos posėdį susirinkusiems Seimo nariams buvo pristatytas IX (rudens) sesijos darbų programos projektas. Jame – 309 teisės aktų projektai (be lydimųjų teisės aktų), teikiami Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos, Vyriausybės, Seimo komitetų, frakcijų ir Seimo narių.
Tradiciškai pagrindinis rudens sesijos darbų programos prioritetas – kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektas ir lydimieji teisės aktai.
„Šioje sesijoje bent jau norėtume pradėti šiuos dokumentus svarstyti ir praeiti pirmąjį jų svarstymo Seime etapą. Be to, įstatymų pakeitimais sieksime didinti savivaldybių finansinį savarankiškumą, mažinti nelygybę mokesčių srityje ir užtikrinti efektyvią mokesčių sistemą, skatinti pažangias investicijas“, – sakė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Darbų programos projekto atsakingos finansų politikos srityje įrašyti teisės aktai, kuriais siekiama mažinti nelegalių lošimų prieinamumą, didinti lošėjų interesų, probleminių lošėjų apsaugą. Teikiami projektai, kuriais numatoma įtvirtinti supaprastinto ir vartotojui nemokamo būsto paskolų refinansavimo režimą, užtikrinti tinkamą mokesčių įsipareigojimų vykdymą; nustatyti žaliųjų obligacijų emisijų skaidrumo reikalavimus obligacijų emitentams, pavedant Lietuvos bankui vykdyti Europos žaliųjų obligacijų emitentų priežiūros funkcijas.
Rudens sesijos darbų programos projekte – teisės aktai, kuriais siekiama užtikrinti strateginio, sisteminio ir ilgalaikio viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdų taikymą valstybės ir savivaldos lygmeniu.
Pasak Seimo Pirmininkės, Seimo rudens sesijoje daug dėmesio bus skiriama nacionalinio saugumo klausimams: „Tarp prioritetinių šios srities darbų – Lietuvos ir Vokietijos vyriausybių susitarimo dėl gynybos ratifikavimas. Jis reglamentuotų Vokietijos karinių pajėgų atvykimo, išvykimo iš šalies aspektus, mokesčių, švietimo ir medicinos paslaugų tiekimo, kitus su Vokietijos brigados dislokavimu susijusius klausimus. Darbų programa numato Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pataisas, kuriomis būtų įvestas draudimas su įslaptinta informacija dirbantiems valstybės pareigūnams vykti į Lietuvai nedraugiškas šalis.“
Taip pat teikiami projektai dėl naujų karinių poligonų Šilalėje ir Tauragėje įkūrimo; teisės aktai, kuriais būtų apribotas nacionaliniam ir energetiniam saugumui grėsmę keliančių valstybių tiekėjų ar gamintojų valdymo sistemų naudojimas energijos kaupimo įrenginiuose, saulės šviesos energijos elektrinėse ir (ar) vėjo elektrinėse, numatoma svarstyti Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo pakeitimus, kuriais norima plėtoti organizacijos veiklą ir stiprinti jos pajėgumą.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad tikisi šios sesijos pabaigos apsvarstyti ir priimti pavasario sesijoje pateiktą ilgai lauktą Tautinių mažumų įstatymo projektą; darbų programoje įrašytais įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimais bus siekiama skatinti užsieniečių, turinčių teisę gauti laikinąją apsaugą ar kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvoje, socialinę ir užimtumo integraciją.
Atkuriant pasitikėjimą teisingumo sistema į darbų programos projektą įrašyti teisės aktai, kuriais siekiama įtvirtinti teisę žurnalistams neatlygintinai gauti aktualius ir istorinius duomenis apie politinių organizacijų narius iš Politinių organizacijų narių registro; didinti ikiteisminio tyrimo proceso efektyvumą, ekonomiškumą ir rezultatyvumą. Numatoma sistemiškai peržiūrėti ir subalansuoti sankcijų sistemą – užtikrinti bausmių tarpusavio suderinamumą ir proporcingumą: Baudžiamojo kodekso, Baudžiamojo proceso kodekso ir Kriminalinės žvalgybos įstatymų pakeitimais bus siekiama sistemiškai peržiūrėti ir subalansuoti sankcijų sistemą, užtikrinti bausmių tarpusavio suderinamumą ir proporcingumą, išplėsti galimybes už nesunkius nusikaltimus taikyti daugiau alternatyvių bausmių.
Socialinės apsaugos srityje teikiama nauja Socialinių paslaugų įstatymo redakcija, kuria planuojama tobulinti asmeninės pagalbos teikimo tvarką. Pasak V. Čmilytės-Nielsen, į darbų programos projektą įrašyti ir Pensijų kaupimo įstatymo pokyčiai, kuriais siekiama tobulinti kaupimo sistemą, atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo pastabas, sudarant kaupiantiems asmenims galimybę tam tikrais atvejais išimti bent dalį sukauptų lėšų.
„Manau, jau visos parlamentinės partijos sutaria, kad tokie pokyčiai reikalingi. Bet kartu stipriai skiriasi požiūriai, kokios apimties turėtų būti naujas teisinis reguliavimas. Viliuosi, jog pavyks pasiekti žmonių lūkesčius atitinkantį kompromisą“, – sakė Seimo Pirmininkė.
Vienu iš prioritetinių darbų aplinkosaugos srityje V. Čmilytės-Nielsen vardino naujos redakcijos Miškų įstatymo svarstymą, kuriuo būtų numatyta gamtos vertybių apsaugai palanki miškininkystė, rezervinių miškų įtraukimas į kompleksinę miškų ūkio veiklą, atsižvelgiant į klimato kaitos ir biologinės įvairovės iššūkius. Planuojamais Pašto įstatymo pokyčiais siekiama peržiūrėti universaliosios pašto paslaugos teikimo reguliavimą, projekte įrašytais Viešojo administravimo įstatymo pakeitimais numatoma nustatyti proporcingas gyventojams ir verslams išduodamų leidimų sąlygas.
Rudens sesijos metu numatoma sukurti teisinį reguliavimą, kuriuo vadovaujantis būtų atliekami oro, vandens ir sausumos transporto ir lynų kelio įrenginių avarijų ir incidentų saugos tyrimai; atsisakyti neveiksnumo instituto.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo IX (rudens) sesijos darbų programos patvirtinimo“ projektui po pateikimo pritarė 62, prieš balsavo 5, susilaikė 22 Seimo nariai. Projektas bus svarstomas visuose parlamentiniuose komitetuose. Seimo posėdyje jo svarstymas numatytas po savaitės, rugsėjo 17 d.
Parengta pagal Seimo spaudos biuro inf.
kas meluoja,tas ir vagia…
kokia nauda iš tų jūsų projektų, tik pilstymas iš tuščio į kiaurą
Tokia,kad mes mokame mokesčius,o tokie vafliai kaip radžiūnai,kasčiūnai,lansbirkiai viską iš banduomenės vagia ir nieko nebijo.
Nuoi kada pašalpiniai moka mokesčius? :-))))))