Sėklų parduotuvėse jaučiamas pagyvėjimas

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Turgaviečių ir parduotuvių pardavėjai, prekiaujantys sėklomis, pastebi kad pastaruoju metu daugėja sėklų pirkėjų. Kol kas jos labiausiai perkamos daigams daiginti, tačiau kai kurie žmonės stengiasi apsirūpinti sėkla visam sėjos sezonui.

Pirkėjų daugėja

Sėklų parduotuvių pardavėjai teigė, kad sėklomis aktyviau prekiauja nuo vasario vidurio. Ir kasdien pirkėjų vis daugėja.
„Santarvei“ apsilankius parduotuvėse, sunkiai sekėsi rasti laisvą minutę pardavėjoms pakalbinti.
„Vyras atnešė kavos atsigerti. Ji seniai ataušo, nerandu tam laiko“, – atviravo pardavėja Ramunė.
Pakalbinti pirkėjai teigė perkantys sėklas daigams, o orams atšilus, daigus perkels į dirvą.
„Sėklos pigiau negu daigai. Šiltnamyje sodinu penkiasdešimt pomidorų daigų, jei juos reiktų pirkti – visą šimtinę pakločiau, o dabar tiek užtenka visų daržovių sėklai nusipirkti“, – lygino daržoves sodų sklype auginanti Aldona prisistačiusi moteris.
Pardavėja jai antrino: iš tikrųjų dabar dažniausiai pirkėjai perka paprikų, pomidorų, gėlių sėklų daigams užsiauginti.

Ne visi žino, ko nori

Vieni pirkėjai kol kas perka nedaug sėklų, tik tas, kurias tuos sės, kiti – jų įsigyja visam sezonui. Tarp pastarųjų dažniausiai yra kaimo gyventojai.
„Iš kaimo tiek dažnai į miestą neprivažinėsi, kelionė kainuoja. Tai žmogus, į centrą atvykęs dėl kitų reikalų, ir į sėklų parduotuvę užsuka“, – teigė prekybininkai.
Kaip pastebėjo pašnekovai, pirkėjai labai įvairūs: vieni gerai žino, ko nori, kiti ateina net susirašę, ką reikia pirkti, treti – klausia pardavėjų patarimo.
Sėklomis prekiaujančios moterys tikino, kad jomis pasikliaujantiems pirkėjams nebruka bet ko – siūlo tai, ką pačios augina arba iš kitų žino.
Yra pirkėjų, pageidaujančių neįprastų augalų sėklų. Pavyzdžiui, viena pardavėja prisiminė, kaip senutė ieškojo per televiziją matytos gėlės strelicijos sėklų. Kad patenkintų jos norą, tekę specialų užsakymą tiekėjams pateikti.

Kainos labai skirtingos

Vieni pirkėjai sėklas renkasi pagal kainą, kiti ieško konkrečios veislės. Yra ir tokių, kuriems rūpi išbandyti naujas veisles, kaina visai nesvarbu.
Kaip pastebėjome parduotuvėse, iš tikrųjų tos pačios daržovės sėklų kaina, priklausomai nuo veislės, gali skirtis net keliais litais. Pavyzdžiui, pakelį pomidorų sėklų galima nusipirkti už tris litus, tačiau yra kainuojančių ir dvigubai ar net trigubai brangiau.
Pardavėjos dar pridūrė, kad pigesnių sėklų pakelyje yra net kelios dešimtys, o brangių – dažniausiai vos dešimt sėklų.
„Jos brangios, nes auginimas, sėklų surinkimas sudėtingesnis. Ir tokių daržovių savybės yra kur kas geresnės, nes išvedant naujas veisles paimamos kelių veislių geriausios savybės“, – apie „F“ raide pažymėtas sėklas pasakojo pardavėja Laima.
Moteris paaiškino, jog toks žymėjimas rodo, kad tai hibridas, todėl augalo sėklų rinkti neverta, nes užaugs toli gražu ne tai, kas pirmaisiais metais.   

Asortimentas didelis    

Parduotuvių lentynos lūžta nuo tradicinių ir egzotinių augalų sėklų, jų veislių gausos. Kaip iš tokios gausybės išsirinkti mūsų klimatui, ligoms pačias atspariausias ir akiai bei skoniui labiausiai tinkamas veisles?
 „Iš tikrųjų kasmet siūloma daug naujų veislių daržovių, prieskonių, gėlių sėklų. Štai ant stalo guli katalogai, žurnalai, skaitau aprašymus, neužsakau bet ko. Visada atrodo kad užsakai tik geriausias sėklas, nes kitaip prarasi pirkėją. Tačiau gal nutinka visaip. Tuo labiau kad pirkėjų poreikiai labai skirtingi“, – samprotavo sėklų pardavėja Laima.
Moteris teigė pasikliaujanti ir pirkėjų, draugų, giminaičių atsiliepimais apie jų išbandytas veisles.
Visas sėklas prekeiviai atsiveža iš užsienio – Olandijos, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos.
Pardavėjai apgailestauja, kad prekyboje visai nebeliko lietuviškų sėklų. Mat labai mažai telikę ūkininkų, auginančių daržoves.    

Didėja prieskonių paklausa

Prekiaujantieji sėklomis jau ne pirmi metai stebi didėjančią prieskoninių augalų paklausą. Juos auginti žmonės, ko gero, imasi ne tik dėl sunkesnės ekonominės padėties ir noro taupyti, bet ir  sparčiai populiarėjant sveikos gyvensenos idėjoms. Prieskonių sėklas perka ne tik turintieji žemės, jie auginami ir vazonėliuose ant palangės.
Prekybininkai vardija vis labiau populiarėjančius prieskonius: mairūnas, rozmarinas, pipirmėtė, raudonėlis, kalendra, bazilikas, citrinžolė. Jie naudojami padažams, salotoms, sriubos pagardinti.
„Dabar mėsa nebeturi tokio skonio ir kvapas ne toks. Tik prieskoniai padeda atgauti tą skonį, užmuša nemalonius kvapus“, – savo nuomonę išsakė sėklomis prekiaujanti Laima.
Pardavėjai pastebi, kad vis daugiau perkama ir prieskonių, turinčių gydomųjų savybių, kaip pavyzdžiui, kietis, melisa, karpažolė, čiobrelis, kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto