Sergantieji „meilės ligomis“ linkę gydytis patys

„Meilės“, t.y. lytiškai plintančiomis ligomis dažniausiai užsikrečiama per lytinius santykius. Pasak medikų, pastaruoju metu sergančiųjų tomis ligomis ir besikreipiančių į gydytojus sumažėjo, bet tai nereiškia, kad niekas nebeserga. Žmonės renkasi lengviausią kelią – gydosi patys, o tai gali sukelti rimtų komplikacijų.
KREIPĖSI TIK VYRAI
Gydytoja dermatovenerologė Adelė Petrošienė, pasakodama apie besikreipiančius dėl lytiškai plintančių ligų pacientus, stebisi, kad pernai ji sulaukė penkių gonorėja sergančių pacientų vyrų. „Tai nuo ko jie užsikrėtė?“– retoriškai klausia gydytoja ir daro išvadą, kad moterys, matyt, gydėsi pačios.
Pernai užfiksuotas vienas sifilio atvejis, šiemet – jau trys. 1997 metais rajone nustatyti 43 šios ligos atvejai ir nuo to laiko sergančiųjų sifiliu vis mažėja. Ir vėl peršasi išvada, kad pacientai pasikliauja vaistininkų patarimais ir gydosi savarankiškai.
Gydytoja teigė, kad dėl nežinomų priežasčių epidemiologiškai kas 10–15 metų sifilio atvejų padažnėja.

SERGA IR TO NEŽINO
A. Petrošienė apgailestauja, kad dabar dėl sifilio žmonės profilaktiškai netikrinami, tiriamos tik nėščiosios ir pacientai, kuriems rengiamasi daryti operacijas. Atliekant kraujo tyrimus išaiškinama 70 procentų šios ligos atvejų.
Kai kurios „meilės ligos“ išoriškai nepasireiškia, tad gali būti atvejų, kad žmogus serga pats to nežinodamas. Savarankiškas gydymasis pavojingas dėl to, kad žmonės kartais tik apsigydo ligą ir, neatliekant tyrimų, ji gali progresuoti.
Yra 10 pagrindinių lytiniu būdu plintančių ligų: AIDS, herpesas, genitalijų karpos, hepatitas B, chlamidiozė, gonorėja, trichomonozė, mikroplazmozė ir ureaplazmozė bei kandidomikozė. Vienos jų – pagydomos ir nėra itin pavojingos, kitos negydomos gali sukelti rimtų padarinių sveikatai.

LIGOS SUKELIA NEPATOGUMŲ
Lytiškai plintančios ligos gali sukelti nesantarvę tarp partnerių, kai vienam buvus neištikimam užsikrečia ir kitas. Šios ligos taip pat sukelia baimę, įtampą, kadangi ne visi jomis užsikrėtę drįsta kreiptis į gydytoją ir ligą slepia.
Sifilis gali sukelti rimtų organizmo pažeidimų, chlamidiozės ir gonorėjos sukėlėjai – chlamidijos ir gonokokai gali būti nevaisingumo priežastis. Herpesas (pūslelinė), genitalijų karpos itin pavojingi, kadangi jų sukelti pažeidimai kartojasi.
AIDS virusas, herpesas, hepatito B virusas, sifilis, chlamidijos ir gonorėja nėštumo, gimdymo metu ar tuoj po gimdymo gali būti perduotos iš užkrėstos motinos naujagimiui.
Tokios ligos kaip trichomonozė, niežai, pedikuliozė mažiau pavojingos sveikatai.

REIKALINGAS KVALIFIKUOTAS GYDYMAS
„Meilės ligos“ pavojingos todėl, kad užsikrėtus ne visada tuoj pat atsiranda jų požymiai. Kartais tai pasireiškia po savaitės, mėnesio ar daugiau. Pasitaiko, kad užsikrėtusysis, ypač moterys, ligos požymių nejaučia išvis. Lytiškai plintančia liga užsikrėtę ir to nežinantys asmenys nesigydydami gali ligas platinti ir toliau.
Užsikrėtus lytiškai plintančiomis ligomis galimos išskyros iš šlapimo, lyties organų. Jų spalva įvairi: nuo geltonai žalsvos iki permatomos. Ligonis gali skausmingai šlapintis, atsiranda baltų apnašų varpoje, makštyje ar burnoje, bėrimų lyties organų srityje, padidėja kirkšnių limfmazgiai, jaučiamas skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje. Po lytinių santykių gali pasirodyti kraujas. Vyrams susilpnėja potencija, atsiranda priešlaikinis spermos išsiliejimas.
Atsiradus šiems ir kitiems simptomams, patariama kreiptis į gydytoją, nes galite būti užsikrėtęs viena ar keliomis lytiškai plintančiomis ligomis. Nėščiosioms patariama išsitirti dėl sifilio ir kitų lytiškai plintančių ligų, nes gydymas neleistų užsikrėsti vaikui.
Pasak gydytojos A. Petrošienės, dauguma lytiškai plintančių ligų yra pagydomos, bet pačios neišnyksta, jei simptomų ir nebelieka. Šioms ligoms visada reikalingas kvalifikuotas gydymas.

VIRUSAS – VISAM GYVENIMUI
Viena iš nepagydomų „meilės ligų“ – herpesas (pūslelinė). Teisingai parinktas šios ligos gydymas tik atitolina ligos pasikartojimą vėlesniam laikui.
Pirmojo tipo šios ligos virusas dažniausiai pasireiškia bėrimais veido odoje, antrojo – pažeidžia genitalijas (varpą, makštį, gimdos kaklelį), odą apie išeinamąją angą. Oralinių lytinių santykių metu pirmojo tipo virusas gali pažeisti genitalijas, o antrojo – burną.
Lytinių organų srityje atsiranda odos ir gleivinės perštėjimas, deginimas, paraudimas, smulkios blizgančios pūslelės, kurios trūkusios susilieja, niežti, gali atsirasti skausmingas šlapinimasis ir padidėti limfmazgiai.
Užsikrėtus šiuo virusu, jis išlieka visam gyvenimui. Tačiau tai dar nereiškia, jog nuolat jaučiami ligos simptomai. Dauguma asmenų tik nešioja šį virusą. Iš pradžių infekcija pasireiškia bėrimais, kurie vėliau išnyksta, bet virusas toliau gyvena nervų ląstelėse, o kitur gali būti neaptinkamas.

KARPOS SUNKIAI PASTEBIMOS
Genitalijų karpos dažnai būna gausios ir sukelia daug nemalonumų. Jomis užsikrečiama lytinių santykių metu, o kai kurie šios ligos viruso tipai gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.
Genitalijų karpos atsiranda praėjus kelioms savaitėms po lytinių santykių. Moterims – prie įėjimo į makštį, makštyje arba ant gimdos kaklelio, vyrams – ant varpos.
Abiem – apie išeinamąją angą. Iš pradžių atsiradusios kelios mažos karpos ilgainiui didėja ir plečiasi. Šio viruso užkratas išlieka visą gyvenimą, kartais karpos gali išnykti pačios.
Laiku nepastebėjus karpų, jos plinta toliau. Reikia perspėti visus per paskutiniuosius kelis mėnesius turėtus partnerius.
Svarbu kuo greičiau pradėti gydymą, nes kuo ilgiau laukiama, tuo ilgesnis būna gydymas.

SIFILIS – PAGYDOMA LIGA
Hepatito B virusas sukelia kepenų uždegimą. Tai rimta liga. Gali ir visai nebūti jokių ligos požymių.
Sifilis, anot gydytojos A. Petrošienės, – rimta, bet pagydoma liga, jeigu laiku pradedama gydyti. Liga pasireiškia bėrimais lyties organuose, plaukuotoje galvos dalyje, burnos gleivinėje, odoje. Ji pažeidžia įvairius vidaus organus.
Praėjus kelioms savaitėms po lytinių santykių toje vietoje, kur pateko ligos sukėlėjas, atsiranda neskausminga, apie 1 cm kieta opa. Ji dažniausiai atsiranda lyties organuose, nors gali ir kitur. Delnuose, paduose, burnoje, genitalijose gali atsirasti įvairių bėrimų. Ilgainiui pradeda slinkti plaukai, pakenkiami ir vidaus organai. Negydant simptomai gali nykti, bet tai nereiškia, jog liga praėjo. Perėjęs į slaptą formą sifilis pažeidžia centrinę nervų sistemą, nugaros smegenis, širdį, kaulus. Tai pasireiškia intelekto, judėjimo sutrikimais.

SUKELIA RIMTAS KOMPLIKACIJAS
Dar viena dažna „meilės liga“ – gonorėja. Ši liga pagydoma, jei tiksliai laikomasi gydytojo nurodymų. Užsikrėtusios gonorėja moterys dažnai neturi jokių nusiskundimų. Gali padaugėti gelsvai pilkšvos spalvos išskyrų, kartais skausmingai šlapinamasi. Vyrams, užsikrėtusiems gonorėja, po kelių dienų, retsykiais ir vėliau, atsiranda gelsvai žalsvų išskyrų iš šlapimkanalio, būna skausmingas šlapinimasis. Dalis užsikrėtusių vyrų gali neturėti jokių nusiskundimų.
Turintiems oralinių ar analinių santykių partneriams gali atsirasti pakitimų gerklėje, išeinamojoje angoje: parausta burnos gleivinė, atsiranda išskyrų iš išeinamosios angos, noras tuštintis.
Moterims laiku negydoma liga gali sukelti rimtas šlapimo ir lyties organų komplikacijas – pilvo uždegiminę ligą, vyrams – kiaušelių ir priedėlio uždegimą, kartais ir nevaisingumą.

GYVENKITE SAUGIAI
Užsikrėtus chlamidioze galimi šlapimkanalio, gimdos kaklelio, išeinamosios angos gleivinių, akių junginės uždegimai, sąnarių pažeidimai.
Dažnai moterys, užsikrėtusios chlamidijomis, gali neturėti jokių nusiskundimų, bet perduoti ligą vyrams, kuriems, praėjus1–2 savaitėms po užsikrėtimo, atsiranda perštėjimas kanale šlapinimosi metu bei išskyrų iš šlapimkanalio.
Trichomonozė – dažna pirmuonių sukelta, nelabai pavojinga ir lengvai pagydoma liga. Moterims ji pažeidžia makštį, pagausėja balkšvų išskyrų, gleivinė esti rausvos spalvos, skausminga.
Vyrams ši liga gali sukelti šlapimo kanalo uždegimą, jie jaučia skausmą, perštėjimą šlapinantis, atsiranda balkšvų arba pūlingų išskyrų.
Negydoma liga gali pažeisti šlaplę, šlapimo pūslę, vyrams – priešinę liauką.
Pasak gydytojos A. Petrošienės, beveik visos šios ligos yra išgydomos. Svarbiausia – laiku pastebėti ligos simptomus ir pasiryžti kreiptis į gydytoją.
O norint išvengti „meilės ligų“, reikia gyventi saugų lytinį gyvenimą: būti ištikimiems savo partneriui, naudoti apsisaugojimo priemones, patarė gydytoja.
Daugiau informacijos apie lytiškai plintančias ligas galite rasti apsilankę homosanus.lt svetainėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto