Penktadienio vakarą – kultūros paminklų apsaugai dedikuoto ciklo baigiamasis renginys

Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia jau laukia svečių.

Visą savaitę mūsų rajone vyko Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai skirti renginiai. Penktadienį, balandžio 21 d., šį ciklą užbaigs iškilmės Žemalėje.

Mokėsi fotografuoti paveldo objektus

Balandžio 17 d., pirmadienį, mažeikiškiai buvo pakviesti pietų pertrauką skirti pietums su paveldu. Tik šį kartą kiek kitaip – pietūs buvo ir su paveldu, ir su fotografija.

Restauruotame geležinkeliečių name surengta fotografės Gražinos Plonienės paskaita apie kultūros paveldo statinių fotografavimo ypatumus.

„Viena diena buvo skirta ,,susigulėti“ mintims ir išgirstoms žinioms, o trečiadienį jau rinkomės į kitus praktinius pietus – pietų pertraukos metu mažeikiškiai buvo pakviesti į pasivaikščiojimą su fotografe Gražina po miesto lankytinas vietas“, – pasakojo Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai R. Končiutė-Mačiulienė.

Pietūs su paveldu ir fotografija – mažeikiškiai klausosi Gražinos Plonienės paskaitos.
O dabar bandysime paveldą fotografuoti patys…

Parodai ruošėsi dvejus metus

Ketvirtadienį Mažeikių muziejuje buvo atidaryta Sigito Strazdausko fotografijų paroda „Paveldas ir vanduo“.
Parodai parengtas katalogas, įžangos tekstą jam parašė istorikas Povilas Šverebas.

Sigitas Strazdauskas – parodos „Paveldas ir vanduo“ autorius.

R. Končiutė-Mačiulienė „Santarvei“ pasakojo, kad tokios parodos idėja gimė gerokai anksčiau.

„Prieš keletą metų viename knygyne varčiau Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų albumą „Žemaitėjė – mona meilė“. Nustebau pamačiusi Broniaus Pundziaus sodybos nuotrauką, kurios pirmame plane – kūdra, o fone – skulptoriaus namai. Šita nuotrauka ir pasufleravo temą parodai. Pamaniau: o kodėl neparengus fotografijų serijos apie paveldą ir šalia jo esančius vandenis?“

Prieš dvejus metus paveldosaugininkė Sigitui Strazdauskui, jos žodžiais, meistriškai vandenį fotografuojančiam jaunam fotomenininkui, pasiūlė surengti tokią parodą. Šis ilgai negalvojo ir sutiko.

„Buvo nuotykių, staigmenų, patyrėme begalinį paveldo mylėtojų gerumą ir norą padėti – parodyti, nuvežti, nuplukdyti“, – parodos pristatyme apie dvejus metus trukusias keliones, klajones, net plaukimus pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė, dėkodama Sigitui už jo talentą, įžvalgas ir kantrybę.

Atidengs atminimo lentą, padėkos geradariams

Šiandien, balandžio 21 d., Žemalėje vyks Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai skirto ciklo renginys.

16.30 val. Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje prasidės padėkos šv. Mišios, bus pašventinta atminimo lenta Žemalės parapijos steigėjui, Žemaičių vyskupui Antanui Tiškevičiui ir Žemalės bažnyčios fundatoriui Kazimierui Pilsudskiui.

Atminimo lentos idėjos autorius – Mažeikių rajono savivaldybės garbės pilietis Michal Rudnicki, projektą parengė architektas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas, prof. Ramūnas Banys, o darbų ėmėsi jo kolega, skulptorius, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto doc. Marius Norkus.

Istorikas Povilas Šverebas skaitys pranešimą „Žemalės žemė: žmonės ir jų darbai“. Po to vyks tradicija tampantys metų geradarių apdovanojimai.

Žemalės šventėje laukiamas ir kultūros ministras Simonas Kairys. Šiandien Mažeikiuose jis susitiko su Savivaldybės vadovais, lankėsi Sedoje, Renave.

Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, tai žmonės, aukojantys ir dovanojantys savo asmeninį laiką paveldo statinių priežiūrai, savo kūrybos darbais bei informacijos sklaida padedantys skleisti žinią apie mūsų krašto kultūros vertybes. Jiems bus įteikti iš Mažeikių kilusios dailininkės Rūtos Ničajienės sukurti sidabriniai širdelės formos votai su užrašu „Kur tavo lobis, ten ir tavo širdis“.

Šventinio vakaro pabaigoje svečiai išgirs unikaliuosius Žemalės bažnyčios vargonus. Koncertinėje programoje – „Serafimų giesmės“, kurias atliks ansamblis „Barocco duo“ – mecosopranai Renata Dubinskaitė ir Saulė Šerytė.

Vargonais gros Dovilė Savickaitė – žinoma atlikėja, aktyviai koncertuojanti Lietuvoje ir užsienio šalyse, tarptautinių konkursų laimėtoja, meistriškumo kursų vadovė.
P. S. Renginio organizatoriai rekomenduoja svečiams šilčiau apsirengti – Žemalės bažnyčioje dar gana vėsu.

Nuotr. iš Savivaldybės administracijos ir Rūtos Končiutės-Mačiulienės asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto