Šienligė – sutramdoma, bet nepagydoma liga

Šienligės, arba alerginio rinito (slogos), simptomai itin pasireiškia pavasarį, kai pražysta sodai, bet žiedadulkių, sukeliančių šią alerginę ligą, netrūksta ir vasarą, kai žydi gėlės, kai kurie medžiai ir krūmai.
Medikų teigimu, šienligės sukeltus negalavimus galima palengvinti, bet visai jų atsikratyti neįmanoma.


LIGĄ SUKELIA
ŽIEDADULKĖS
Gydytojas otolaringologas Avgustas Pikevičius pastebi, kad kasmet šienligės atvejų Mažeikiuose vis daugėja. Ja serga ne tik suaugusieji, bet ir vaikai bei paaugliai. Šienlige serga 10–20 procentų įvairaus amžiaus žmonių.
Šienligė yra viena dažniausių alerginių ligų, kurios neįmanoma išgydyti, tačiau taikant tinkamą gydymą įmanoma palengvinti sergančiojo savijautą.
Žiedadulkėms patekus į organizmą pirmą kartą, jame per tam tikrą laikotarpį atsiranda antikūnų, bet jei į organizmą patenka vėl tos pačios rūšies žiedadulkių, organizmas jau būna prisitaikęs gaminti tokius antikūnus, todėl įvyksta alerginė reakcija.
Šienligės simptomai pasireiškia, kai ore pasklinda žiedadulkės: kuo jų daugiau, tuo sunkesni ir ligos požymiai. Jei vasara yra lietinga ir šilta, ligos požymiai yra ne tokie ryškūs arba ji gali išvis nepasireikšti.
„Žmogaus, sergančio šienlige, savijauta itin pablogėja saulėtomis, vėjuotomis dienomis, nes ore atsiranda daug žiedadulkių. Pasibaigus žiedadulkių sezonui, dingsta ir visi ligos požymiai“, – teigė A. Pikevičius.
ŠIENLIGĖ –
PAVELDIMA
Šienlige sergančiam žmogui pakanka kelių žiedadulkių, ir jis susloguoja: teka nosis, ji užsikemša, žmogus čiaudėja, ašaroja, peršti akys, niežti odą, jis užkimsta, kosi, atsiranda skausmai ir spaudimas veido srityje. Ligonis gali jausti nuovargį, yra mieguistas ir irzlus.
„Pacientai ateina paburkusiomis nosimis, jiems sunku kvėpuoti. Šienligės simptomai kartais būna dar baisesni nei sergant įprasta sloga“, – tikino A. Pikevičius.
Gydytojas mano, kad šienligė yra paveldima: tikimybė susirgti šia liga yra daug didesnė, jei jūsų šeimos nariai jautrūs alergijoms ar juos vargina astmos priepuoliai.
Kadangi šienligės simptomai labai panašūs į įprastą peršalimą, liga painiojama su paprasta sloga.
Šių negalavimų vienas iš skirtumų yra trukmė: peršalus sergama 5–7 dienas, o šienligė reiškiasi tol, kol kontaktuojama su alergenu. Kita vertus, šienligė pasireiškia iškart po kontakto su alergijos šaltiniu, o peršalimo simptomai pastebimi tik po 1–3 dienų po užsikrėtimo virusu. Be to, peršalus truputį karščiuojama, o sergant šienlige – ne.
GYDYMAS ĮVAIRUS
Nustačius, kokios medžiagos sukelia alerginę reakciją, gydytojas padės jums paruošti planą, kaip šių medžiagų išvengti. Kartais pakanka vien pasistengti kuo rečiau susidurti su alergiją sukeliančiomis medžiagomis, ir šienligės simptomai jūsų nebevargins ar bus retesni.
Siekdamas palengvinti ligos būklę, gydytojas gali skirti geriamų medikamentų, purškalų į nosį ar lašų akims. Dažniausiai alerginę slogą gydyti skiriami preparatai, mažinantys alerginės slogos požymius. Tokie preparatai saugūs ir patogūs vartoti, nes nemigdo, netrukdo sukaupti dėmesio ar vairuoti automobilio. Jie įprastai vartojami tik kartą per dieną.
Efektyviausi gydytojo skiriami vaistai nuo šienligės yra į nosį purškiami kortikosteroidų (didelė cheminių medžiagų grupė, kurias gamina žmogaus organizmas) purškalai. Jų poveikis pastebimas jau po kelių dienų nuo jų vartojimo pradžios. Šie purškalai gali suerzinti nosies gleivinę, tad gali pasireikšti kraujavimas iš nosies. Norint to išvengti, prieš purkšdami kortikosteroidus nosies vidų patepkite nedideliu kiekiu vazelino.
Niežėjimą, čiaudulį ir nosies tekėjimą sergant šienlige sumažina geriami ar purškiami antihistaminai. A. Pikevičius perspėja, kad senesnės kartos šių vaistų grupė gali sukelti mieguistumą, todėl reikėtų vartoti naujesnius vaistus.
Jeigu vargina pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, galima purkšti specialaus priešalerginio preparato, palengvinančio nemalonius alerginės slogos sukeltus požymius.
VENKITE
KONTAKTO
SU ALERGENU
Esant periodui, kada žiedadulkių ore labai daug, alergiškiems žmonėms gydytojas A. Pikevičius siūlo kaip galima dažniau nosį skalauti vandeniu.
Norint išvengti susidūrimo su šienligę sukeliančiais alergenais, reikėtų stengti kuo mažiau ar visiškai nebūti žydinčioje pievoje, prie šieno, ypač jei diena saulėta ir vėjuota. Tokiomis dienomis patartina nešioti akinius nuo saulės, nevykti į gamtą, nes tada žiedadulkių alergenų ore kiekis yra didžiausias.
Jei jau lauke pabuvot, grįžę pasikeiskit viršutinius drabužius. Ne pro šalį kasdien trinkti galvą.
„Jei norit vėdinti kambarius, tai darykite anksti ryte ar vėlai vakare arba po lietaus, nes tuo metu ore žiedadulkių mažiausiai – jos paprastai būna nusėdusios ant žolės“, – patarė A. Pikevičius.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO.: A. Pikevičiaus teigimu, alerginę reakciją gali išprovokuoti ir namų aplinkoje esančios medžiagos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto