Šildymo problemos: ikimokyklinių įstaigų vadovai nežino savo galių?

Savaitės pradžioje staiga atšalus orams Mažeikių lopšeliuose-darželiuose termometrai rytais rodo vos 10–15 laipsnių šilumos.
Tėvai, susirūpinę vaikų sveikata, pageidauja atnaujinti šildymą. Darželių vadovai tvirtina, jog to padaryti negali.
MIEGAMAJAME –
DEŠIMT LAIPSNIŲ
Į redakciją kreipėsi mažeikiškė, savo mažametį vaiką vedanti į miesto lopšelį-darželį „Saulutė“. Mama tvirtino, kad iš ryto lopšelio grupėje termometras rodė 15, miegamajame – 10 laipsnių šilumos.
„Grupėse šalta nuo tada, kai išjungė šildymą. Vaikai sušąla ir serga. Direktorė pasakė, kad nieko negali padaryti. Sakė, kad reikia kreiptis į Savivaldybę“, – skundėsi mama, palikusi vaiką šaltoje lopšelio grupėje.
Pagal Ūkio ministerijos patvirtintas Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles, šildymo sezoną savivaldybės gali užbaigti, kai vidutinė lauko oro temperatūra tris paras iš eilės yra aukštesnė nei +10 C.
Mažeikių savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus įsakymu šildymo sezonas mieste baigtas balandžio 9 dieną.
Mokyklose, lopšeliuose-darželiuose, gydymo įstaigose – praėjusį ketvirtadienį, balandžio 16 dieną.
GRUPES SUŠILDO SAULĖ
Pastarąją savaitę naktimis termometro stulpelis nukrisdavo iki 4–6, dieną pakildavo iki 12oC šilumos. Vidutinė lauko oro temperatūra nesiekė nė dešimties laipsnių.
Lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė Zina Petkuvienė „Santarvei“ neneigė, kad oro temperatūra įstaigos patalpose rytais būna žema. Ji kiek pakyla tik įdienojus ir saulei ėmus kaitinti per plastikinius langus. Antradienį priešpiet lopšelio grupėje termometras siekė 17, o miegamajame – 15 laipsnių.
„Palyginti labai neblogai. Būna ir 10–12 laipsnių po nakties. Šildymas yra centralizuotai išjungtas. Tai ne mūsų valia. O tie pavasariniai orai, žinote, kokie yra. Čia atšilo, karšta, po to staiga atšąla. Lygiai tas pats yra ir namuose“, – komentavo situaciją Z. Petkuvienė ir pridūrė, kad vaikams neleidžiama sušalti.
Darželinukai užimami judriais žaidimais, mažiau nurengiami guldant popiečio miego, dažniau išleidžiami į lauką. Anot direktorės, tėveliai neteisingai įsitikinę, kad vaikai serga sušalę. Esą dažniau serga, kai per daug sukaistama.
NEŠILTA IR KITUR
Kol grupes ar klases pradės šildyti pakilusi saulė, kasryt laukia ir kitos per naktį įšalusios ugdymo įstaigos.
„Nepasakyčiau, kad labai šilta, nors langai ir sandarūs. Kai saulė pasirodo, yra kitaip. Tokia padėtis, ko gero, yra daug kur. Vaikai jau iš namų ateina sušalę. Matysime, kokios kitos dienos bus“, – „Santarvei“ sakė mokyklos-darželio „Kregždutė“ direktorė Brigita Momgaudienė ir patvirtino, kad jau per pietus grupėse yra apie 18 laipsnių šilumos.
Kalbinti kitų darželių bei mokyklų vadovai teigė, kad problemos dėl šilumos stygiaus nėra. „Ateities“ pradinės mokyklos darbuotojos tvirtino, kad gyvena šiltai: oro temperatūra klasėse yra 16–17 laipsnių. Lopšelio-darželio „Bitutė“ direktorė Asta Samoškienė informavo, kad dienomis termometro stulpelis pakyla net iki 24 laipsnių šilumos.
NEATITINKA NORMŲ
Kai kurių ugdymo įstaigų patalpose temperatūra kur kas žemesnė, nei numato higienos normos. I. Macijauskienė, Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja, „Santarvei“ priminė, kad pagal Higienos normą, įsigaliojusią nuo praėjusių metų balandžio, ikimokyklinių įstaigų priėmimo-nusirengimo patalpose, žaidimų kambariuose temperatūra turi būti 20–23oC, miegamuosiuose – 18–22, tualetuose, prausyklose – 19–23, kūno kultūros, muzikos salėse – 18–20 laipsnių.
Bendrojo lavinimo mokyklų priešmokyklinėse grupėse turi būti 20–22, mokymo klasėse, aktų salėse – 18–19, sporto salėse – 15–17, vestibiuliuose, koridoriuose, laiptinėse – 16 –18 laipsnių. Nevykstant pamokoms (savaitgaliais, per atostogas) oro temperatūra mokyklos patalpose turi būti ne žemesnė nei 15 laipsnių.
Anot I. Macijauskienės, Visuomenės sveikatos centras atlieka periodinę kontrolę ir tikrina, kaip laikomasi higienos normų. Jeigu oro temperatūra darželiuose, mokyklose yra žemesnė nei 17 laipsnių šilumos, įstaigų vadovams turėtų būti skiriamos baudos.
„Bet ar bauda išgelbės ir sušildys darželio patalpas? Baudą tektų sumokėti iš savo kišenės. Baudos neišsprendžia problemos“, – teigė I. Macijauskienė.
TAUPOMA VAIKŲ SĄSKAITA?
Kai kuriuose darželiuose rytais bandoma pasišildyti elektriniais šildytuvais. Tačiau direktoriai tvirtino bijantys taip šildyti patalpas – esą jiems ir dėl to grėstų baudos. Naudotis elektriniais šildytuvais neleistina dėl pasenusios įstaigų elektros instaliacijos, jais nesinaudojama ir dėl taupymo.
„Nėra parašyta, kad draudžiama naudoti šildymo prietaisus, bet jie turi būti saugūs. Yra taupumo sumetimai. Kadangi yra sunkmetis, reikia suprasti. Juk namuose irgi galime prisijungti šildytuvų ir šiltai gyventi. Bet turbūt visi taupome. Jei būtų autonominis šildymas, tai galėtum atsukti ar užsukti kada panorėjęs“, – komentavo I. Macijauskienė.
Kad būtina taupyti, pritarė ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus: „Sumeskime viską, esamą situaciją, ir žiūrėkime, kas geriau: ar šildysime tada, kai tikrai reikės, ar šildysime tada, kai nelabai reikia“.
Vedėjas patikino, kad skundų dėl šaltų patalpų nesulaukė nė iš vieno rajono ugdymo įstaigos vadovo.
TURI GALIMYBES
ŠILDYTIS?
Darželių direktoriai teigė, kad staiga atšalus orams atnaujinti šilumos tiekimo neįmanoma. Vieni tvirtino turį kreiptis į Savivaldybę, kiti – kad reikia Tarybos sprendimo.
Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Labutis „Santarvei“ paaiškino, jog jei vaikams šalta, o temperatūra neatitinka higienos normų, darželiai, mokyklos, jei turi galimybes, vėl gali šildytis.
„Oras sušyla, staiga atšąla, ir niekas nedraudžia jiems šildytis. Šitą dalyką žino visi darželių direktoriai. Nebent jie, taupydami savo lėšas, to nedaro. Darželiai yra savo asignavimų valdytojai, ir jiems niekur nereikia kreiptis. Jie informuoja mane, kad atsijungia, o atšalus orams ir grupėms gali šildytis be mano leidimo. Motyvuojama taupymu, tačiau jie visi turi lėšų“, – pabrėžė specialistas ir pridūrė, jog darželių vadovams tereikia susitarti su šilumos mazgą eksploatuojančia organizacija, kad atsuktų sklendę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto