Šių dienų Akademo sode – įkvepiantys susitikimai

Nuotr. iš gimnazijos archyvo

IV amžiaus prieš Kristų pabaigoje Platonas Akademo sode įkūrė mokyklą, kuri buvo pavadinta akademija ir gyvavo apie 800 metų. Tai buvo vieta, intelektualumo erdvė, kurioje filosofai – išminčiai, keistuoliai (antikos filosofų nelabai galima sutapatinti su dabartiniais akademiniais filosofais) – stebėdami ir tyrinėdami pasaulį bei apmąstydami žmogų, jo vietą pasaulyje, dalijosi savo idėjomis bei matematikos, astronomijos, mechanikos tyrimais su jaunimu. Tačiau svarbiausia šią veiklą jungianti dimensija buvo etinė (tarnavimo gėriui) prasmė.
Pasivadinti akademija – įpareigojantis veiksmas. Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, palaikoma Klaipėdos universiteto akademikų bei AB „ORLEN Lietuva“, pasirinko šį išmėginimą ir jau trečius mokslo metus vykdo Humanitarų akademijos veiklas.

Įvairiapusė veikla ir poveikis

Gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ir Humanitarų akademijos (HA) veiklų koordinatorė Virginija Aurylaitė akcentavo, kad pagrindinis šios akademijos tikslas – Mažeikių rajono mokyklų 10–12 klasių mokinių giluminis humanitarinis ugdymas, humanitarikos, kaip idėjų įvairovės šaltinio, populiarinimas.

Nuotr. iš gimnazijos archyvo

„Mūsų veiklos turinys – mitologija, kalba, filosofija, literatūra, istorija, susitikimai su kultūros ir meno asmenybėmis. Kiekviena akademijos sesija, kiekvienas susitikimas – tai nematomas akmenukas į žinojimo, suvokimo, gal ir abejonės – impulso tolimesniam ieškojimui – mozaiką. Ir tai prisideda prie asmenybės vertybinės, kultūrinės, socialinės brandos formavimo“, – paaiškino gimnazijos „akademinės“ idėjos autorė.

Sunkumai ir išbandymai

Akademijos veikla, prasidėjusi praėjusių metų vasarį, sutapo su pandemijos sunkumais. Todėl tik pirmoji ir aštuntoji sesija (įvykusi šiais mokslo metais, spalio 22 dieną) galėjo vykti gyvai. Praėjusių mokslo metų šešios sesijos vyko nuotoliniu būdu.
„Kita vertus, galima įžvelgti ir tokio bendravimo privalumų – susidarydavo gausus dalyvių būrys, į sesijas jungdavosi iki 100 žmonių. Tačiau tai nesuteikė galimybės matyti žmogaus akių, jo emocijų, o tai ypač svarbu, norint ne tik klausytis, bet ir išdrįsti kalbėtis, diskutuoti. Tokią galimybę turėjome, baigdami praėjusius mokslo metus, birželio 16 dieną“, – pasakojo V. Aurylaitė.

Nuotr. iš gimnazijos archyvo

Tądien nuolatiniai akademijos nariai gavo Klaipėdos universiteto pažymėjimus, kuriuos atvežė ir įteikė KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas, profesorius Rimantas Balsys. Po to gimnazijos kiemelyje įvyko Humanitarų akademijos piknikas, kada su Klaipėdos universiteto profesoriais Roma Bončkute ir Gintautu Vyšniausku, literatūrologu Marijumi Šidlausku, aktore Virginija Kochanskyte mokiniai diskutavo apie tapatybę.
V. Aurylaitė, kalbėdama apie HA perspektyvas, sakė: „Šiais mokslo metais tikimės, kad turėsime nuolatinę galimybę gyvai susitikti „humanitarų būrio žmones“ ir mokysimės kalbėti, diskutuoti, ne tik klausyti – Akademo sodo mokyklos statusas įpareigoja.“
Be to, plečiasi intelektualioji erdvė – su Mažeikių rajono moksleiviais bendrauti yra pasiryžę Lietuvių literatūros bei tautosakos instituto mokslininkai, Vytauto Didžiojo universiteto akademikai.
„Kad mūsų planai ir sumanymai būtų įgyvendinti, kad visa tai vyktų ne vienus metus, tiesiogiai prisideda „ORLEN Lietuva“, kurios generaliniam direktoriui Michalui Rudnickiui norisi labai nuoširdžiai padėkoti, nes jis yra vienas iš tų žmonių, kuris buvo prie Humanitarų akademijos ištakų, kaip šios idėjos palaikytojas. Džiaugiamės, kad mūsų partneriai ja nenusivylė“, – sakė veiklų koordinatorė.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.
Dora BARTAŠIŪTĖ

Nuotr. iš gimnazijos archyvo


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Rekomenduojami video