Siūloma, kad PSD būtų draudžiama daugiau žmonių

Nuotr. iš LR sveikatos apsaugos ministerijos archyvo

Ministrų kabinetas pritarė siūlymui praplėsti draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) kategorijas į jas įtraukiant papildomas grupes.

Gaunamos pajamos bus apmokestintos

Iki šiol žmonės, gaunantys tantjemas – užmokestį nuo gautų pajamų – ar atlygį už jų veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, taip pat mažųjų bendrijų vadovai PSD įmokas turėjo mokėti savarankiškai arba priklausyti kitai draudžiamųjų kategorijai.
Nuo šiol šiais būdais gaunamos pajamos bus apmokestintos 9 proc. – gaunantys moka 6 proc., o draudėjas (įmonė) 3 proc. – nuo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos.
Šioms siūlomoms Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms pritarta Vyriausybės posėdyje, tad šis projektas jau keliauja į Seimą.
Taip yra siekiama socialinio teisingumo, nes gydymo paslaugos turi būti užtikrintos visiems žmonėms, tad ir PSD įmokas nuo gaunamų pajamų turėtume mokėti visi, o iki šiol tam tikros žmonių grupės galėjo to nedaryti, nes taip leido įstatymas. Turėdami vienodas teises žmonės, galės vienodai atlikti ir tam tikras pareigas, šiuo atveju mokėti PSD įmokas.
Žmonių, kurie gavo tantjemas arba atlygį už jų veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, pavyzdžiui, nuo šių metų pradžios yra 346. Apmokestinamųjų pajamų suma, nuo kurios būtų skaičiuojamos ir PSD įmokos, sudaro beveik 3 mln. eurų. Tai reiškia, kad nuo šios sumos šie žmonės turėtų mokėti 9 proc.
Tai reiškia, jei šiam projektui bus pritarta Seime, bus surenkama ir daugiau lėšų į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą.

Tokio dydžio įmokas moka dauguma gyventojų

Įstatymo pataisas priimti siūloma atsižvelgiant į metų pradžioje atnaujintą Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, kuriame buvo numatytos naujos draudžiamųjų kategorijos.
Įmokas mokėti reikėtų pradėti nuo tada, kai įsigalios įstatymo pataisos. Tokiu atveju žmonės, gaunantys tantjemas ar atlygį už jų veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete mokėtų tokia pat tvarka kaip ir atlygį gaunantys atlikėjai ar sportininkai.
Mažųjų bendrijų vadovai, kurie patys nėra mažųjų bendrijų nariais, bus laikomi apdraustaisiais tą mėnesį, už kurį bus sumokėtos PSD įmokos.
Tokio pat dydžio PSD įmokas moka dauguma Lietuvos gyventojų, pavyzdžiui, dirbantys pagal darbo sutartį žmonės, teisėjai, politikai, autoriai, sportininkai, dirbantys pagal individualią veiklą ir pan.
Nuo metų pradžios įtvirtinus šias naujas draudžiamųjų kategorijas, tantjemų gavėjams bei mažųjų bendrijų vadovams nebuvo nustatytos PSD įmokos. Tai reiškia, kad šie žmonės arba turėjo mokėti kaip kitai draudžiamųjų grupei priklausantys žmonės, arba įmokas mokėti savarankiškai. Tuo tarpu kitoms asmenų grupėms yra nustatytos PSD įmokos.
Parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą

Nuotr. iš LR sveikatos apsaugos ministerijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto