***SKAITYTOJO NAUJIENA*** Balėnų bibliotekoje svečiavosi žolininkė Jadvyga Balvočiūtė

Redakcijos archyvo nuotrauka

Šiemet minint Etnografinių regionų metus Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Balėnų filialas įgyvendino projektą „Žolelė – ir maistas, ir vaistas“, kurį finansavo Mažeikių rajono savivaldybė.

Prieš Žolinę rugpjūčio 13 dieną į liepų alėją, esančią prie Balėnų bibliotekos, rinkosi bibliotekos skaitytojai. Renginio tikslas – pasiklausyti garsiausios mūsų krašto žolininkės, provizorės farmakognostės Jadvygos Balvočiūtės  patarimų apie žolelių auginimą ir vartojimą, pasidalinti savo patirtimi ir prisiminimais apie Žolinės šventės papročius bei tradicijas Žemaitijos regione ir nors maža dalele prisidėti prie Lietuvos etninės kultūros paveldo išsaugojimo.
Daugelis žmonių bando vaistažoles auginti ant palangės ar nuosavame žemės sklypelyje, bet ne visi išmano, kada pasėti, kaip prižiūrėti, kaip vartoti vaistažoles, kad nepakenktum savo organizmui, kad žolelė netaptų nuodu. J. Balvočiūtė papasakojo, jog  reikia stengtis, kad kuo daugiau žmonių pažintų vaistinius augalus, nes kiekvienam geriausi yra gimtinėje užauginti maisto produktai ir vaistiniai augalai. Gamta jų turtinga, tereikia rinkti švarioje vietoje ir tinkamu laiku.
Visą savaitę prieš renginį grupelė moterų, kurios augina arbatžoles ir vaistažoles, lankėsi viena pas kitą namuose, kad galėtų pasidalinti vaistažolių auginimo patirtimi ir paruoštų augalų parodai „Pinsiu devynių žolių vainiką“. Renginio išvakarėse bibliotekininkė su keliomis kaimo moterimis nupynė devynių žolių vainiką,  kuris buvo eksponuojamas  renginio metu. Bibliotekininkė pristatė knygas apie vaistažoles, Žolinės šventės papročius ir tradicijas. Tai paskatino susirinkusiuosius labiau domėtis bibliotekoje esančia literatūra, ieškoti naujos informacijos.
Skanaudamos arbatžolių arbatą, kaimo moterys klausėsi farmakognostės patarimų ir rekomendacijų, kaip gaminti arbatas ir vartoti vaistažoles. Renginio organizatorė padėkojo svečiams, rėmėjams bei Staselei Balvočienei, Laimutei Daukantienei bei Stanislavai Kumponienei, kurios padėjo nupinti vainiką. J. Balvočiūtei bei renginio dalyviams padovanotos kalankės.
Šis renginys Balėnų kaimo gyventojams suteikė naujų žinių, prisidėjo prie kalendorinių švenčių tradicijų puoselėjimo. Gautą informaciją apie žolelių auginimą ir vartojimą kaimo moterys galės perduoti savo vaikams bei anūkams.

Virginija GALDIKIENĖ
Balėnų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto