Skiepai nuo vėžio – investicija į sveikatą

Lietuvą jau pasiekė vakcina nuo gimdos kaklelio vėžio. Medikai teigia, kad artimiausiu metu pasiskiepyti nuo klastingos ligos galės ir mažeikiškės.
SKIEPAMS GALIMA RUOŠTIS
Į Lietuvą lapkričio mėnesį atkeliavo pirmoji ir vienintelė pasaulyje priešvėžinė vakcina „Silgard“. Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija, šiuo metu ja galima pasiskiepyti 7 didžiuosiuose miestuose. Mažeikių kol kas ši vakcina nepasiekė.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro skiepų kabineto slaugytoja Ramutė Biržulienė „Santarvei“ sakė, kad kol kas tokia paslauga neteikiama. Ji mano, kad ilgai laukti šios vakcinos nereikės.
Pašnekovė ragino mažeikiškes, laukiančias šios vakcinos, jau dabar kreiptis į ginekologus.
„Tik specialistas turės nuspręsti, ar galima moterį skiepyti. Būtina rimta apžiūra, ištirti, ar ji nėra užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu, kuris ir gali būti gimdos kaklelio vėžio priežastis. Tyrimai gali užtrukti, todėl norinčios skiepytis moterys jau galėtų kreiptis į ginekologus“, – patarė slaugytoja.

SUSIDOMĖJIMO NEPAJAUTĖ
Mažeikių ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja Aurelija Tamašauskienė sakė, kad kol kas nė viena pacientė jos nesiteiravo apie skiepus nuo gimdos kaklelio vėžio.
Lytinių santykių turėjusioms moterims pirmiausia patartų išsitirti, ar ji sveika. O dėl skiepijimosi reikėtų teirautis procedūriniuose kabinetuose. Kas ir kada skiepys, ginekologė informacijos dar neturi.
A. Tamašauskienė džiaugiasi moksliniu atradimu, kuris gali padėti išsaugoti moterų sveikatą ir gyvybę. Ji viliasi, kad ateityje ši kol kas brangi profilaktikos priemonė sulauks susidomėjimo ir bus prieinama daugumai norinčiųjų skiepytis.

VAKCINA PIGESNĖ NEI GYDYMAS
Kai kurie medikai spėja, kad daugelį moterų nuo skiepijimosi naująja vakcina gali atbaidyti aukšta kaina. Viena vakcinos dozė kainuoja 400–450 litų, tačiau norint įgyti imunitetą rekomenduojama skiepytis tris kartus. Valstybė skiepų nekompensuoja, tad galimybė apsisaugoti nuo vėžio brangiai kainuoja.
„Skiepai nėra pigūs, tačiau gimdos kaklelio vėžio gydymas – kur kas brangesnis. Ši vakcina – naujas dalykas, manau, ateityje, kai gamintojų atsiras daugiau, ji pigs“, – samprotavo ginekologė A. Tamašauskienė.
Gydytoja akcentavo, kad skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio efektyviausi, kai jų dozę gauna paauglės, dar neturėjusios lytinių santykių ir neužsikrėtusios žmogaus papilomos virusu.
„Ši vakcina – investicija į vaikų sveikatą“, – mamas ragino savo dukromis pasirūpinti ginekologė.

STATISTIKA VERČIA SUSIMĄSTYTI
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad gimdos kaklelio vėžys ir Lietuvoje, ir Europoje tarp jaunų moterų yra antra pagal dažnumą mirties priežastis po krūties vėžio. Mūsų šalyje kasmet ši liga nustatoma daugiau nei 500 moterų – pagal sergamumą Lietuva pirmauja Europoje.
Beveik kas antra moteris, susirgusi gimdos kaklelio vėžiu, miršta. Pernai nuo šios ligos Lietuvoje mirė 205 moterys.
Mūsų rajone kasmet gimdos kaklelio vėžys nustatomas 8–10 moterų.
Nuotr. iš redakcijos archyvo:
Anot A. Tamašauskienės, vaikų sveikatai išleisti pinigai – pati geriausia investicija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto