Smalsiausiems bibliotekos lankytojams – virtualus žemėlapis

Įgyvendinant projektą buvo surengta ne viena išvyka į įvairių rašytojų gyvenimo vietas. Nuotraukoje išvykos dalyviai Mosėdyje, prie paminklo Romualdui Granauskui. Nuotr. iš Mažeikių viešosios bibliotekos archyvo

Visą pasaulį, Lietuvą, o kartu ir Mažeikių rajoną apėmusi koronaviruso pandemija pridarė ir, neabejojama, dar pridarys labai daug žalos. Tačiau perfrazuojant posakį, kad net ir tamsiausioje naktyje yra šviesos liepsnelė, galima sakyti, kad koronavirusas davė žmonėms ir šį tą gero. Pavyzdžiui, daugiau galimybių, net ir neišeinant iš namų, virtualiai pamatyti, sužinoti, išmokti naujų dalykų.
Naują įrankį – interaktyvų žemėlapį „Mažeikių krašto kultūrinis lobynas“, kviečiantį ir padedantį pažinti mūsų krašte gimusius, augusius, kūrusius rašytojus, parengė Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų kolektyvas.

Ateityje žemėlapį plės

Mažeikių rajono savivaldybės bibliotekos interneto svetainėje adresu http://www.mrvb.lt/interaktyvus-zemelapis/ galima rasti interaktyvų Mažeikių krašto kultūrinį žemėlapį.
Jis sukurtas bibliotekininkams įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir rajono savivaldybės remiamą projektą „Interaktyvus Mažeikių krašto kultūrinis žemėlapis: atrask, pažink, kurk, dalinkis“.
Pirmoji šio projekto dalis yra skirta sukurtame žemėlapyje pateikti su Mažeikių rajonu susijusių žymiausių rašytojų biografijas, gyvenimo reliktų ir jų atminimo įamžinimo objektų Žemaitijoje nuotraukas, aprašymus, pažymėti vietoves.
Vėliau žemėlapis bus papildytas informacija ir nuotraukomis apie dailininkus, muzikus, aktorius ir kitus meno kūrėjus, palikusius pėdsaką mūsų krašte.
„Neapsiribosime vien rašytojais. Tai bus kultūrinis žemėlapis, apimantis ir kitus kūrėjus – aktorius, dailininkus, muzikus, palikusius pėdsaką Mažeikių žemėje. Mąstome, dėliojamės, kokius žmones galėtume įtraukti į žemėlapį, kokias vietas galėtume aplankyti, užfiksuoti.
Bandysime įgyvendinti. Žemėlapis jau yra sukurtas, todėl dabar jau bus paprasčiau. Liks surinkti, paruošti ir įkelti informaciją. Darbas bus paprastesnis“, – kalbėjo projekto vadovė, Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė.

Kuliuose apžiūrima ekspozicija, skirta Vaižgantui. Nuotr. iš Mažeikių viešosios bibliotekos archyvo

Įrankis, reikalingas šiuo laikmečiu

Pasak D. Undžienės, projektas buvo parašytas ir pateiktas vertinti 2019 metų rudenį. Tuomet, kai apie koronavirusą niekas nekalbėjo, kai nebuvo jokių jo ženklų ir minčių apie tai, kokių iššūkių bei išbandymų virusas sukels visuomenei.
Paskui, kai mažeikiškius pasiekė žinia apie laimėtą dalinį finansavimą projektui įgyvendinti, įsisukęs koronavirusas ir dėl jo įvestas karantinas pakoregavo planus dėl išvykų bei renginių, susijusių su projektu. Todėl daug žemėlapio rengimo darbų bibliotekos darbuotojai atliko vasarą, kai apribojimai dėl viruso grėsmių buvo šiek tiek atlaisvinti.
„Datos keitėsi, bet viską, ką planavome, padarėme. Dabar turime projekto rezultatą, atliepiantį šių dienų aktualijas, – virtualų kultūrinį žemėlapį. Dabar, kai žmonių prašoma nesibūriuoti, riboti socialinius kontaktus, kai kultūros įstaigos lankytojų neaptarnauja, kai darbas vyksta nuotoliniu būdu, žmonės pasidairyti, sužinoti apie juos dominančius mūsų krašto rašytojus gali ir neišeidami iš namų“, – kalbėjo pašnekovė.

Skirtas visiems, kam įdomu

D. Undžienė sakė, kad naudotis interaktyviu žemėlapiu kviečiami visi žmonės, kurie domisi mūsų krašto kultūriniu gyvenimu, rašytojais, kuriems įdomi ir reikalinga gilesnė informacija.
„Galbūt labiau norėjome orientuotis į moksleivius. Literatūros pamokų metu jie nagrinėja įvairių rašytojų kūrinius. Dalis žymiausių rašytojų paliko vienokį ar kitokį savo pėdsaką ir Mažeikių rajone. Manau, kad moksleiviams ši papildoma informacija gali būti aktuali ir naudinga“, – mintimis pasidalijo pašnekovė.
Ji atkreipė dėmesį į vis labiau populiarėjantį kultūrinį turizmą, į tai, kad žmonės vis dažniau ieško, kur būtų galima nuvažiuoti, ką pamatyti čia pat, savame rajone, ar kur nors netoli. Todėl žmonėms, šeimoms naudingais gali būti ir maršrutai, vedantys rašytojų Žemaitijoje mintais keliais.

Projekto metu parengta nuotraukų paroda „Rašytojų pėdomis po Žemaitiją“. Nuotr. iš Mažeikių viešosios bibliotekos archyvo

Aplankė vietas, kuriose rašytojai gyveno

Rengiant informaciją žemėlapiui, projektą įgyvendinusiems bibliotekos darbuotojams teko peržiūrėti ir atrinkti daug įvairios dokumentinės medžiagos, ją sisteminti, tikslinti adresus, pavardes, datas, vietovių pavadinimus.
Be to, buvo surengti 5 kraštiečių kūrybą ir veiklą populiarinantys renginiai, 4 išvykos ir 3 paskaitos-ekskursijos, kurių tikslas buvo fotografuoti rašytojų gyvenimo reliktus ir jų atminimo įamžinimo objektus visoje Žemaitijoje. Šių išvykų metu aplankytos devynių rašytojų gyvenimo vietos Mažeikių, Plungės, Skuodo, Telšių, Kelmės, Šilalės, Šilutės, Šiaulių rajonuose. Iš viso – 18 vietovių. Nufotografuoti ir žemėlapyje pažymėti 78 objektai, susiję su Antano Baranausko, Romualdo Granausko, Vytauto Mačernio, Henriko Nagio, Zinaidos Nagytės-Liūnės Sutemos, Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, Dionizo Poškos, Juozo Tumo-Vaižganto ir Antano Vienažindžio gyvenimu.
Sukurti kraštiečių kūrybos skaitymų filmukai (autorius Gintautas Alekna), parengta fotografijų paroda „Rašytojų pėdomis po Žemaitiją“ bei projekto pristatymo lankstinukas „Kraštiečių rašytojų atminties takais“. Žemėlapyje, parodoje, lankstinuke panaudotos fotografų G. Aleknos, Gražinos Plonienės, išvykų dalyvių Irenos Atkočaitienės, Alinos Bernotienės, Janinos Dambrauskaitės, Kristinos Grybauskienės, Agnės Muravjovaitės, Edvardo Skipario, D. Undžienės nuotraukos.

Tolimiausias aplankytas taškas – Vainutas

Žemėlapio kūrėjai domėjosi tokiais rašytojais, kurių atminimo ženklų – paminklų, atminimo lentų ir panašių objektų yra ir Mažeikių, ir kituose Lietuvos rajonuose. Todėl labai sudėtingų situacijų, kai vieno ar kito iš mūsų krašto kilusio rašytojo nebūtų pavykę „išlukštenti“ – aprašyti, nufotografuoti jam skirtų atminimo ženklų, nebuvo.
Pasak D. Undžienės, toliausias taškas, į kurį buvo nuvažiavę rašytojų paliktų pėdsakų kituose rajonuose ieškoję mažeikiškiai, yra Vainuto miestelis Šilutės rajone. Vainute, kaip ir Sedoje, kadaise yra gyvenęs Antanas Baranauskas.

Mažeikiškiai rašytojo Romualdo Granausko kūrybą skaitė Šaukliuose. Nuotr. iš Mažeikių viešosios bibliotekos archyvo

Galima ieškoti pagal dominančius rašytojus

Interaktyviame žemėlapyje „Mažeikių krašto kultūrinis lobynas“ publikuojamos 458 nuotraukos. Jame pateikiama išsami informacija apie rašytoją ir jo atminimo įamžinimo objektus: paminklus, biustus, atminimo lentomis pažymėtus pastatus, kapavietes, gimtąsias sodybas ir pan.
Iš viso žemėlapyje pristatoma daugiau kaip 40 skirtingų atminimo ženklų. Juos galima surasti atlikus paiešką pagal rašytojus, vietoves, kategorijas. Žemėlapio nuorodomis galima dalintis socialiniuose tinkluose.
Interaktyvus Mažeikių krašto kultūrinis žemėlapis – tai viešosios bibliotekos dovana mažeikiškiams ir visiems čia apsilankantiems svečiams Mažeikių savivaldos 100-mečio proga.
„Dėkojame projekto partnerėms Telšių, Skuodo, Plungės, Šilalės viešosioms bibliotekoms, Mažeikių muziejui, Užvenčio ir Kulių kraštotyros muziejams už pagalbą organizuojant išvykas, renkant tekstinę ir vaizdinę medžiagą, Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktoriams ir režisieriams Martynui Januškai bei Airidai Lementauskienei, praturtinusiems keliones, renginius teatriniais motyvais, kraštiečių rašytojų kūrinių skaitymais“, – kalbėjo D. Undžienė.

2 Atsakymai į “Smalsiausiems bibliotekos lankytojams – virtualus žemėlapis”

  1. Patarimas parašė:

    Mielieji, prieš viešindami pasižiūrėkite ką viešinate ;) Prašau pasitaisykite, kad sau gėdos nedarytumėte ir kitų neklaidintumėte – Nagio ir Sutemos namas tikrai nėra naujamiestyje, o prie bibliotekos raidžių skulptūra tikrai nėra prie Autobusų stoties, tad šiek tiek tikslumo, nes jei atvyks nepažįstamas žmogus, tai tikrai pasiklys, o pinigai negali būti taip taškomi

    1. Anonimas parašė:

      kitos vietos žemėlapyje irgi nušokusios į lankas ;/ dar patarimas pridėti ortofoto satelitinį vaizdą, nes su juo lengviau orientuotis. Čia jei žmogui notir ka patogu būt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto