Smulkieji verslininkai prašo pigesnių verslo liudijimų

Kai šalyje smulkusis verslas susitraukė 40 procentų, dirbančių pagal verslo liudijimus rajone šiemet sumažėjo ne taip daug, kaip prognozuota pavasarį. Kai kurių verslo rūšių populiarumas net išaugo. Tačiau sunkmečiu duoną iš individualios veiklos užsidirbantys mažeikiškiai sako su nerimu laukiantys žiemos ir Savivaldybės prašo persvarstyti verslo liudijimų kainas.


PATENTININKŲ
NESUMAŽĖJO?
Pagal Mažeikių Savivaldybės Turto valdymo skyriaus specialistų parengtą šių metų verslo liudijimų išdavimo statistiką, vykdančiųjų individualią veiklą pagal verslo liudijimus mūsų rajone sumažėjo nedaug. Palyginti su praėjusių metų pirmaisiais aštuoniais mėnesiais, šiemet per tą patį laikotarpį verslo liudijimų įsigyta beveik 600 mažiau.
„Realiai nesumažėjo. Buvo toks momentas, kai dirbančiųjų pagal verslo liudijimus mažėjo, bet mažiau įsigyta tik statybos ir kažkodėl mašinų remonto verslo liudijimų. To nesuprantu. Ar mažiau žmonės važinėja?“ – svarstė „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė.
Mažeikiuose viešėjusi Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė mano, kad metusieji individualią veiklą pasitraukė į šešėlinį verslą arba papildė bedarbių gretas.
Mažeikių darbo biržos duomenimis, nuo metų pradžios biržoje užsiregistravo beveik 700 mažeikiškių, iki tol duoną užsidirbusių iš veiklos pagal verslo liudijimą.
KRIZĖ IŠGĄSDINO
NE VISUS
Sunkmetis išgąsdino ne visų profesijų atstovus. Kai kurių veiklos rūšių verslo liudijimų per aštuonis šių metų mėnesius įsigyta kur kas daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.
Gerokai daugiau nupirkta įvairios rūšies prekybos verslo liudijimų. Nors fiksuotas pajamų mokestis besiverčiantiesiems įvairios rūšies prekyba nuo šių metų padidėjo dviem šimtais litų, tokių verslo liudijimų gyventojai įsigijo beveik 200 daugiau.
Žmonės aktyviau ėmėsi amatų: drabužių siuvimo, avalynės, laikrodžių ir juvelyrinių dirbinių taisymo. Padaugėjo kirpyklų, kosmetikos kabinetų, soliariumų.
Labiausiai sunkmetį pajuto statybininkai. Per aštuonis praėjusių metų mėnesius verslo liudijimų esamiems statiniams atstatyti ir remontuoti rajone buvo išduota 482, šiemet – 77, naujos statinių statybos verslo liudijimų pirkimas sumažėjo nuo 201 iki 45, esamų statinių restauravimo – nuo 19 iki 1.
Sustojus statyboms, šiemet sumažėjo ir norinčiųjų dirbti dailidėmis, staliais. Kelis kartus sumažėjo pagal verslo liudijimus atliekančiųjų santechnikos darbus, remontuojančiųjų variklines transporto priemones, elektros įtaisus.
PIRKTI LIUDIJIMŲ
NEAPSIMOKA
Norintiesiems verstis šiomis veiklomis visoje Lietuvoje mažeikiškiams per metus tenka mokėti nuo 1500 iki 2500 litų. Dirbantiems rajono teritorijoje – nuo 600 iki 2 tūkstančių.
Brangiausiai rajone už verslo liudijimus mokantys statybininkai prisipažįsta vengiantys pirkti verslo liudijimus. Neuždirbama tiek, kiek reikia mokesčiams.
„Mokėti porą tūkstančių už liudijimą neapsimoka. Nėra užsakymų, sumažėjo ir darbų kainos. Savo paslaugas siūlau internete, turiu pažinčių. Darbų rajone beveik nėra, dažniausiai uždarbiauju aplinkiniuose rajonuose. Pragyvenimui užsidirbu“, – „Santarvei“ pasakojo dešimt metų mūrininku dirbantis mažeikiškis.
Kad neapsimoka pirkti verslo liudijimų, prisipažįsta ir kai kurie kirpyklų, grožio salonų darbuotojai. Vyrus kerpanti moteris neslėpė, jog jos mėnesinis uždarbis labai menkas – tik keli šimtai litų.
„Jei pirkčiau patentą (verslo liudijimas dirbantiesiems kirpyklose, grožio salonuose nuo šių metų kainuoja 1385 litus, nuo kitų metų – 1440 litų – N. M.), tai iš viso nieko neuždirbčiau“, – guodėsi kirpėja.
Sumažėjusiu klientų srautu ar darbo užmokesčiu skundžiasi ne visi mieste veikiantys grožio salonai. Vieno jų direktorė tvirtino, kad klientų nesumažėjo, atpiginti paslaugų neteko. Tačiau ji pritaria, kad sunkmečiu verslo liudijimų kainos galėtų būti mažesnės.
MAŽINTI KAINŲ
NEPLANUOJA
Smulkiesiems verslininkams vis garsiau kalbant apie būtinybę mažinti verslo liudijimų kainas, rajono valdžia parengė Savivaldybės tarybos sprendimo projektą, kuriame mažinti verslo liudijimų kainų kitiems metams nenumatoma.
„Per daug mes nekeitėme, nes pernai buvo daug dirbta nustatant kainas. Projekte pakeistos tik kelios detalės“, – „Santarvei“ sakė Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas.
Anot jo, kitais metais nuo 1383 iki 1440 litų didės fiksuotasis pajamų mokesčio dydis, nustatomas pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą. 60 litų daugiau kainuos verslo liudijimai daugeliui individualių veiklų, suteikiančių teisę dirbti visoje Lietuvoje. Brangiau kitąmet mokės ir kai kurie rajono ribose dirbantys smulkieji verslininkai (gaminantieji betono, gipso ir cemento dirbinius, kirpėjai, baldų gamintojai, santechnikai).
PRAŠO ATSIŽVELGTI
Į SUNKMETĮ
Su smulkiaisiais verslininkais aptarti problemų Mažeikiuose susitikusi asociacijos pirmininkė Z. Sorokienė pastebėjo, kad pas mus ekonominė situacija yra kur kas geresnė, palyginti su kitais rajonais. Tačiau ir čia pernai, kai dar nebuvo krizės, Savivaldybės tarybos nustatytos verslo liudijimų kainos yra per didelės sunkmečiu.
„Iš 98 veiklų, daugybė šiandien visiškai nepelningos. Statybos sektorius miręs. Žmonės pasitraukė į šešėlinę ekonomiką, emigravo arba atėjo į savivaldybių biudžetus prašyti pašalpų. Mažeikiuose taip pat yra veiklų, kurių kainas galima mažinti. Ir mes to prašysime“, – „Santarvei“ sakė asociacijos vadovė.
Jos nuomone, dabar, kai tokia sudėtinga ekonominė situacija, verslo liudijimai neturėtų kainuoti daugiau kaip 600–700 litų.
IŠGĄSDINO
PADIDĖJĘ MOKESČIAI
Anot Z. Sorokienės, smulkiuosius verslininkus prislėgė ne tik per dideli savivaldybių renkami mokesčiai už verslo liudijimus, dabar siekiantys iki poros tūkstančių, bet ir šiemet tapę privalomi socialiniai – „Sodros“ bei sveikatos draudimo – mokesčiai.
Esą liudijimų, palyginti su ankstesniais metais, įsigyta mažiau, nes žmonės nenori kas mėnesį mokėti naujųjų mokesčių. Skaičiuojama, jog šiemet verslo liudijimą turintis asmuo per metus valstybei turės sumokėti apie 5 tūkstančius litų (kas mėnesį po 72 litus privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir 2160 litų dydžio „Sodros“ įmoką per metus).
„Žmonės labai dejuoja dėl „Sodros“ mokesčio, o ne dėl to fiksuoto pajamų mokesčio dydžio“, – patikino ir Irena Marcinkevičienė, atstovaujanti rajono prekybininkams.
Jos teigimu, neteisinga, kad „Sodros“ mokestį turi mokėti net ir tie, kurie jau socialiai apsidraudę: pensininkai, turintys kitus darbus ir iš individualios veiklos prisiduriantys papildomai. Toks mokestis esą turėtų būti taikomas tik jauniems pagal verslo liudijimą dirbantiems žmonėms.
KREIPĖSI Į SAVIVALDYBĘ
Nuo metų pradžios individualia veikla pagal verslo liudijimus verčiasi daugiau kaip tūkstantis rajono gyventojų. Kad kuo daugiau smulkiųjų verslininkų sunkmečiu išsilaikytų rinkoje, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija kreipėsi į Seimą, siekdama jiems palengvinti mokesčių naštą.
Asociacija kreipėsi ir į Savivaldybę, prašydama persvarstyti verslo liudijimų kainas ir diferencijuoti jas pagal paslaugų paklausą rinkoje ir pelningumą.
Tačiau Mažeikių valdžios atstovai įsitikinę, kad patvirtinus mažesnius mokesčius už verslo liudijimus į Savivaldybės biudžetą bus surenkama mažiau pajamų.
Pernai nustačius didesnius fiksuotus pajamų mokesčio dydžius per šių metų aštuonis mėnesius į biudžetą surinkta daugiau kaip 681 tūkstantis litų (tai yra apie 251 tūkstantį daugiau nei pernai tuo pačiu metu).
„Mūsų kainos yra labai prieinamos. Liudijimų mažiau nupirkta ne dėl to, kad žmonės nenori dirbti pagal verslo liudijimus, bet dėl to, kad nėra darbų. Ne kaina yra esmė“, – tvirtino L. Nagienė ir pridūrė, jog beveik nėra ir skolininkų, nesumokančių „Sodros“ įmokų.
Ar kitiems metams mažinti verslo liudijimų kainas, dar svarstys Savivaldybės taryba. Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys linkęs pritarti asociacijai. Jo manymu, verslo liudijimų kainų didinimas nieko gero neduos.
„Tai jau įrodyta daug kartų. Mažinti ar ne, dar svarstysime, bet tik nedidinsime. Kai kainas padidinsi, nieko gero nesurinksi, tuoj pat jie prie langelio ateis. Reikės dvigubai sumokėti“, – svarstė G. Šmaižys.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Į susitikimą su Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadove atėję iš individualios veiklos besiverčiantys mažeikiškiai piktinosi per dideliais mokesčiais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto