Smulkieji verslininkai prognozuoja: grožis brangs

Liepą daugeliui mažeikiškių, dirbančių pagal verslo liudijimą, už šį dokumentą jau teko sumokėti brangiau. Bene labiausiai jie pabrango kirpyklose, grožio salonuose, kosmetikos kabinetuose dirbantiems žmonėms. Šių įstaigų savininkai prognozuoja, kad paslaugų kainos rudenį turėtų pakilti apie dvidešimt procentų.


MOKESTIS PRIKLAUSO
NUO KLIENTŪROS
Naująsias verslo liudijimų kainas, arba kaip teigia oficialūs dokumentai, fiksuotą pajamų mokesčio dydį individualia veikla besiverčiantiems mažeikiškiams gegužę patvirtino rajono Taryba. Ji taip pat numatė, kam bus taikomos lengvatos už antrąjį šių metų pusmetį įsigytus verslo liudijimus.
Nuo liepos pirmosios mokestis gerokai padidėjo asmenims, pagal verslo liudijimus dirbantiems kirpyklose, kosmetikos kabinetuose ir salonuose.
Kaip „Santarvę“ informavo Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Telšių AVMI) Mažeikių skyriaus vadovė Vidija Krasauskienė, praėjusiais metais už tokį verslo liudijimą mažeikiškiams per metus reikėjo sumokėti 500 litų fiksuoto pajamų mokesčio.
Nuo liepos pirmosios kirpėjams, manikiūro, odos priežiūros specialistams, dirbantiems tik Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje, per metus teks sumokėti 1095 litus, jei jie planuoja savo paslaugas teikti visoje Lietuvoje – 1300 litų.
Kiek mažiau – nuo 500 iki 600 litų – pakilo įvairios rūšies prekyba užsiimančių mažeikiškių verslo liudijimų kainos. Tačiau jei mūsų rajono gyventojas norėtų prekiauti visoje Lietuvoje, jam tektų sumokėti jau 1500 litų. Yra numatytas ir trečias fiksuoto mokesčio dydis – kai prekiaujama ar paslaugos teikiamos savame rajone ir kitose mūsų šalies vietose, išskyrus didžiuosius miestus.
V Krasauskienė „Santarvei“ teigė, kad mažeikiškiai dažniausiai individualų verslą plėtoja savame rajone, dažniausiai pasitaikanti išimtis – statybos ir remonto paslaugas teikiantys asmenys.
Verslo liudijimo kaina žmogui, užsiimančiam esamų statinių atstatymu ar jų remontu Mažeikiuose, nepasikeitė. Ir pernai, ir šiemet už šią veiklą per metus teko sumokėti 2000 litų fiksuoto mokesčio. Tačiau visoje Lietuvoje vykdantiems veiklą šių statybos paslaugų specialistams verslo liudijimas kainuos ketvirtadaliu brangiau – 2500 litų.
GAUSIAUSIAS –
PREKYBININKŲ BŪRYS
Verslo liudijimus išduoda apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritorinis skyrius, kurio veiklos teritorijoje gyventojas gyvena.
Pasak Telšių AVMI Mažeikių skyriaus viršininkės V. Krasauskienės, pusmečiui baigiantis inspekcijoje nebuvo didelio sujudimo – išduota tik šiek tiek daugiau nei įprasta verslo liudijimų.
Mažeikiškiai, tiesa, galėjo metinį mokestį sumokėti iki liepos 1 d., tada iki pat 2008-ųjų pabaigos jiems būtų nereikėję už verslo liudijimą mokėti daugiau – įstatymai tai leidžia. Kai kurie žmonės šia galimybe pasinaudojo, taip sutaupydami nors šių metų mokesčiams skirtų pinigų.
Telšių AVMI Mažeikių skyrius iki šių metų birželio mėnesio išdavė beveik 3 tūkstančius verslo liudijimų. Per praėjusius metus mažeikiškiai išsiėmė jų per 5 tūkstančius.
Daugiausia mažeikiškių, pasak mokesčių inspekcijos statistikos, užsiima įvairios rūšies prekyba (per 500 gyventojų išduota daugiau kaip 1 tūkst. verslo liudijimų), esamų statinių atstatymu ir remontu – apie 200 gyventojų, naujų statinių statyba – apie 100, tiek pat pagal verslo liudijimus dirba kirpyklose, kosmetikos kabinetuose ir salonuose.
NE VISI
MOKĖS DAUGIAU
Rajono Tarybai sprendimo projektą rengęs Turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas priminė, kad verslo liudijimo tarifai pasikeitė įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio pataisoms. Jos numatė, kad už galimybę užsiimti smulkiuoju verslu valstybei mažiausiai reikėtų susimokėti 1095 Lt per metus.
Šios pataisos taip pat numato, kad visi surinkti mokesčiai už verslo liudijimus atitenka Savivaldybės biudžetui. Tačiau rajono Tarybai palikta teisė nustatyti mažesnį fiksuoto dydžio pajamų mokestį.
„Santarvei“ vedėjas sakė nemanąs, kad dėl naujųjų mokesčių sparčiai kiltų paslaugų kainos. Juolab kad kai kurie individualia veikla užsiimantys mažeikiškiai už verslo liudijimus šiemet mokės net mažiau nei pernai, kitiems mokestis nepasikeitė.
Štai avalynės gamintojams mokestis nuo 300 litų sumažintas iki 240.
Pasak vedėjo, aktyviausiai dėl būsimo mokesčio su Savivaldybe „derėjosi“ prekeiviai. Rezultatas – Tarybos priimtu sprendimu dėl naujųjų mokesčių įvairių rūšių prekyba užsiimantys smulkieji verslininkai liko patekinti – mokestis per metus padidėjo tik 100 litų, užuot pabrangęs dvigubai, kaip planuota. Tačiau jiems, kaip ir kitiems pagal verslo liudijimus dirbantiems asmenims, fiksuotas mokestis gerokai išaugtų, jei prekiauti būtų norima ne tik savame rajone.
J. Sperauskas „Santarvei“ sakė negalįs prognozuoti, ar paslaugų teikėjų nuo liepos mokamų mokesčių „naštą“ pajus mažeikiškiai.
„Nebent kirpyklose paslaugos galėtų pabrangti, tačiau aš negaliu numatyti, kaip pasielgs kirpėjos – prašys daugiau ar stengsis neprarasti klientų“, – sakė vedėjas.
Jis priminė, kad kai kurie smulkieji verslininkai dėl savo socialinės padėties ar sveikatos būklės mokės mažesnį mokestį.
Rajono Taryba numatė lengvatas neįgaliesiems, pensininkams, motinai ar tėvui, vieniems auginantiems vaikus iki 18 metų, daugiavaikių šeimų tėvams, tėvams auginantiems neįgalų vaiką, kuriam nustatyta nuolatinė slauga, bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams, profesinių bei aukštųjų mokyklų dieninio skyriaus studentams. Jiems mokestis sumažintas perpus. Ketvirtadaliu mažiau mokės darbo biržoje registruoti bedarbiai.
BRANGINS
PAMAŽU
Kirpyklos „Siluetas“ savininkė Regina Poleikienė „Santarvei“ sakė, kad kirpėjoms ir manikiūrininkėms neabejotinai teks didinti savo paslaugų kainas. Ir ne tik dėl pabrangusių verslo liudijimų – paslaugų savikaina nuolat auga dėl kitų išlaidų.
„Vos ne kiekvienąsyk užsisakę medžiagas plaukų priežiūrai gauname jas jau pabrangusias. Rudenį brangs šildymas. Didėja ir kitos išlaidos. Manau, kad visi mūsų sferoje dirbantys žmonės iki metų pabaigos turės kainas padidinti bent dvidešimčia procentų“, – teigė senamiestyje įsikūrusio salono vadovė.
Kirpykloje „Lorena“ dirbanti Lena Vaserienė taip pat mano, kad anksčiau ar vėliau kirpėjoms teks branginti savo paslaugas, nors tai ir rizikinga. „Suprantama, tas paslaugų brangimas vyks laipsniškai – kirpėja gali paprašyti už paslaugą keliais litais daugiau, tačiau ne antra tiek – kaip pabrango mūsų verslo liudijimai“, – atsargiai prognozavo kirpėja.
Ji pasinaudojo galimybe iki liepos pradžios susimokėti visų metų mokestį – ir verslo liudijimą išsipirko sena kaina. Tačiau, pasak kirpėjos, toks taupymas turi savų minusų – jei vasarą numatei atostogas, valstybei sumokėjai ir už nedirbtas dienas.
L. Vaserienės kolegės taip pat neabejoja, kad mokestį už paslaugas teks didinti, nors ir kyla grėsmė prarasti dalį klientų.
Kirpyklos darbuotojos „Santarvei“ pastebėjo kad daugelis mažeikiškių klysta manydami, jog visas mokestis už plaukų kirpimą, šukuoseną ar manikiūrą – grožio salono moterų uždarbis. Gerai, jei galima uždirbti 30 procentų nuo kliento sumokėtos sumos. Tačiau visuotinis brangimas šią dalį grasina dar sumažinti.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Turgaus prekės dėl naujojo mokesčio neturėtų brangti – prekeiviai per metus už verslo liudijimą mokės tik šimtu litų daugiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto