Smulkiesiems verslininkams šakių nebeprireikė

Šiandien prie Seimo turėjusi vykti protesto akcija atšaukta. Mažeikiškiai protestuotojai, praėjusią savaitę ruošęsi vykti į Vilnių, liko namuose.
Vyriausybė ir smulkieji verslininkai pasirašė susitarimą, kuriame tenkinami šalies smulkiųjų verslininkų reikalavimai.


BUVO PASIRYŽĘ
MITINGUOTI
Per sausio 16-osios mitingą, virtusį riaušėmis, prie turgavietės mikrorajone palaikyti protestuojančiųjų Vilniuje susirinkę dirbantieji pagal verslo liudijimus buvo pasiryžę rengti dar vieną mitingą ir reikalauti valdžios neįvesti kasos aparatų bei nedidinti mokesčių.
„Prie Seimo važiuosime su šakėmis. Tai paskutinis kantrybės lašas. Mes nebeišsilaikome“, – piktinosi prekeiviai, tą dieną miesto turgavietėse paskelbę nedarbo dieną.
Šiandien turėjęs įvykti įspėjamasis visuotinis mitingas, į kurį planavo suvažiuoti per 20 tūkstančių žmonių, atšauktas po to, kai Vyriausybė sutiko tenkinti smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų reikalavimus palikti esamą supaprastintą veiklos apskaitą be kasos aparatų, nenaikinti individualios veiklos pagal verslo liudijimus organizavimo formos ir veiklų rūšių sąrašo, pakeisti sveikatos draudimo mokesčio taikymą, persvarstyti kitus mokestinius įstatymus.
Patys prekybininkai įsipareigojo siūlyti, kaip kontroliuos mėsos perpardavinėtojus.
PAVYKO SUSITARTI
SU VALDŽIA
UAB „Mažeikių turgus“ direktorė Irena Marcinkevičienė „Santarvę“ patikino, jog jei Vyriausybė nebūtų sutikusi derėtis, mažeikiškiai smulkieji verslininkai bei prekybininkai būtų važiavę piketuoti prie Seimo.
Prekiautojai buvo supanikavę ne tik dėl reikalavimo nuo vasario 1-osios dirbti su kasos aparatais, bet ir dėl naujų mokesčių. Pigiausias verslo liudijimas nuo sausio kainuoja 1380 litų. Be to, dirbantis pagal verslo liudijimą privalo sumokėti 2160 litų metinį mokestį „Sodrai“ ir dar 9 proc. metinės apyvartos dydžio sveikatos draudimo mokestį.
Dabar Vyriausybė sutiko, kad 9 procentų sveikatos draudimo mokestis būtų skaičiuojamas nuo minimalios algos.
„Esame patenkinti, kad pavyko susitarti su valdžia. Patenkinta turėtų būti ir pati valstybė, juk žmonės nieko neprašė, tik mokėjo mokesčius. Mes esame už kultūringus sprendimus“, – sakė Smulkiųjų verslininkų asociacijos Mažeikių skyriaus vadovė I. Marcinkevičienė ir pridūrė, kad didžiausia grėsmė buvo iškilusi dirbantiems pagal verslo liudijimus, kasos aparatai buvo antraeilis dalykas. Turgaus direktorė nemano, kad valdžia išsigando pirmojo mitingo ir dėl to atsižvelgė į smulkiųjų verslininkų reikalavimus. Esą tokie įstatymai turėjo būti priimti, o po to persvarstyti.
IŠSIGANDO SAUSIO
16-OSIOS MITINGO?
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Vidmantas Erminas įsitikinęs, kad sausio 16-osios mitingas padarė savo. Esą nė vienam, esančiam valdžioje, nemalonu, kad vyksta tokios akcijos.
Anot pirmininko, svarbiausias smulkiųjų verslininkų reikalavimas, į kurį atsižvelgė valdžia – verslo liudijimų nenaikinimas. Jeigu būtų buvę panaikinti verslo liudijimai, daugelis smulkiųjų verslininkų būtų priversti trauktis iš verslo arba slėpti mokesčius. Siūlomos individualios veiklos pažymos esą jiems per sunki našta.
Asociacija sutinka, kad kai kurioms veiklos rūšims verslo liudijimai galėtų būti naikinami, tačiau nesutinka, kad su verslo liudijimais nebus galima atlikti tokių darbų kaip mūrijimas, plytelių klojimas, dažymas, glaistymas, grindų dėjimas.
VALDŽIĄ APDOVANOS
SVOGŪNAIS
AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė bei Žemaitijos regiono Mažeikių rajono profsąjungų centro pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvei“ teigė, kad į šiandien turėjusį vykti mitingą profsąjungų niekas nekvietė. Be to, į profesinių sąjungų reikalavimus Vyriausybė pradėjo atsižvelgti – vyksta bendri posėdžiai, diskusijos.
„Žiūrime, kaip seksis derybos. Į mitingą važiavome ne riaušių kelti, važiavome pareikalauti. Manau, kad Vyriausybė būtų atkreipusi dėmesį, bet galbūt bendravimą dar labiau paskatino įvykusios riaušės“, – sakė V. Vilimienė.
Anot profsąjungų lyderės, tauta yra labai sunerimusi, smulkieji verslininkai suvaržyti, tačiau jei Vyriausybė atsižvelgė į profsąjungų reikalavimus ir pradėjo paeiliui visus juos nagrinėti, dabar būtų negražu ir netolerantiška nederėtis su Vyriausybe ir vėl važiuoti prie Seimo mitinguoti. Esą reikia duoti laiko deryboms.
Tiek profesinėms sąjungoms, tiek Smulkiųjų verslininkų bei prekybininkų asociacijai pavykus susiderėti su valdžios atstovais ir atsisakius šiandien rengti mitingą, partija „Frontas“ išplatino pranešimą, raginantį šalies žmones atvykti į „svogūnų akciją“.
Partijos lyderis Algirdas Paleckis Seimo pirmininkui įteiks peticiją, kuri, valdžiai uždraudus bet kokius mitingus, negalėjo būti pagarsinta šią dieną prie Seimo planuoto mitingo metu. Jaunieji frontininkai Seimo pirmininką „apdovanos“ svogūnais.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Jei Vyriausybė nebūtų patenkinusi smulkiųjų verslininkų reikalavimų, mažeikiškiai prekybininkai buvo pasiryžę šiandien mitinguoti prie Seimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto