Socialinio būsto nuomininkai butą bandė pernuomoti… tikrintojams

Mažeikiškiai socialinio būsto gavėjai nusprendė pasipelnyti: už mokesčių mokėtojų lėšas pirktą ir jiems gyventi suteiktą trijų kambarių butą jie… pernuomodavo.
Skelbimą apie buto nuomą „Santarvės“ laikraštyje aptikę Savivaldybės specialistai buvo šokiruoti tokio nuomininko įžūlumo.


Butą „laikė“ dukrai
Skelbimą apie išnuomojamą butą Savivaldybės Turto valdymo skyriaus specialistės aptiko „Santarvės“ laikraštyje. Jame skelbiama, kad išnuomojamas trijų kambarių butas.
Iš darbo telefono paskambinusi specialistė iš pradžių prisistatė esanti studentė. Paaiškėjus, kad kalbama apie Savivaldybei priklausantį būstą, butą Žemaitijos gatvės 26 name ji susitarė apžiūrėti po penkiolikos minučių.
Į susitikimą atvykusias dvi Savivaldybės specialistes pasitiko moteris su vaikais. Moteris paaiškino, kad nuomos mokesčio neimtų, tačiau paprašė tūkstančio litų avanso. Tokį prašymą butą aprodžiusi mažeikiškė motyvavo tuo, kad anksčiau priimti nuomininkai juos apgavo ir nesumokėjo už komunalines paslaugas. Moteris pasakojo, kad butą laiko iš užsienio grįšiančiai dukrai, tad jį nuomoja daugiau nei metus.
Kai specialistės prisistatė, žinoma, buvo atitinkama reakcija. Tada moteris kažkam paskambino ir pareiškė nieko nekalbėsianti ir niekur nesirašysianti.
Kai valstybės tarnautojų iškviesti pareigūnai paprašė pateikti dokumentus, paaiškėjo, kad moteris – vyro, kuriam patikėtas socialinis būstas, žmona. Vyras šiuo metu uždarbiauja užsienyje.

Stebisi įžūlumu
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Rima Podelienė „Santarvei“ sakė, kad laikraštyje skelbimus specialistės tikrino pirmą kartą.
„Iki šiol mums tikrai nešovė į galvą, kad žmonės gali tiek atvirai piktnaudžiauti. Todėl mes iki šiol tikrai skelbimų neskaitėme,“ – žmonių įžūlumu stebėjosi vedėja ir pridūrė, kad nuo šiol bus skaitomas kiekvienas laikraštis.
Ant specialistų kabliuko papuolę socialinio būsto nuomininkai trijų kambarių butą Žemaitijos gatvėje gavo 2002 metų pabaigoje. Tačiau pasidomėjus situacija, paaiškėjo, kad jame registruotas tik šeimos galva – trisdešimt aštuonerių metų mažeikiškis. Žmona su vaikais registruota prieš trejus metus įsigytame gyvenamajame name.
Patikrinus informaciją Registrų centro duomenų bazėje, paaiškėjo, kad valstybės paramą – socialinį būstą – gavę mažeikiškiai dar turi ir keletą nuosavų žemės sklypų.

Sieks nutraukti sutartį
Su nuomininku sudaromoje sutartyje nurodyta, jog socialinį būstą pernuomoti draudžiama. Turto valdymo skyriaus vedėja R. Podelienė „Santarvę“ patikino, kad turi visus įrodymus, jog mažeikiškiai šią sutartį sulaužė.
Kai socialinio būsto nuomininkas grįš iš užsienio, Savivaldybės specialistai nuomos sutartį sieks nutraukti. Jeigu vyriškis nesutiks grąžinti Savivaldybei būsto geranoriškai, laukia kitas žingsnis – teismas.
„O teismai užtrunka, reikia pereiti būtinas procedūras. Kol tęsis teisiniai dalykai, nuomininkai privalės mokėti visus mokesčius. Žiemos metu už trijų kambarių butą – oho, vien šiluma kiek kainuoja. O įleisti nieko kito negalės, nes mes tikrai tikrinsime ryte ir vakare,“ – geros pabaigos tikisi vedėja.

Pirmiausia tikrina skolininkus
„Santarvei“ pasiteiravus, kodėl apie tokius dalykus sužinoma ne iš karto, Savivaldybės specialistai įvardija dvi priežastis.
Pirmoji – seniai sudarytose tipinėse sutartyse nuomininkas nebuvo įpareigojamas pranešti, jeigu įsigijo nekilnojamojo turto. Antrasis – sutikrinti visus socialinio būsto nuomininkas sunku fiziškai. (Savivaldybės socialinio būsto fonde yra apie 640 butų.)
„Jeigu registruotas žmogus gyvena, moka mokesčius, tvarkingi dokumentai – mums neužkliūva. Nebent jeigu atsiranda koks kaimynas, kuris praneša apie nusižengimus, tada mes jau pradedame domėtis. O pirmiausia einame prie tų, kurie pasirinkę nelabai gerą gyvenimo būdą – tie iškart užkliūva. Ir tie, kurie nemoka mokesčių. O kiti lenda va tokiu keliu kaip šiuo atveju,“ – situaciją apžvelgė skyriaus vedėja R. Podelienė.

Braukia iš eilės
Savivaldybės specialistai „Santarvei“ garantavo, kad pamažu bus patikrintas kiekvienas socialinis būstas. Darbą palengvina atsiradusi galimybė informaciją apie nuomininką patikrinti Registrų centro duomenų bazėje.
Tai padeda trumpinti ir laukiančiųjų socialinio būsto eiles. Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Laura Bušmė „Santarvei“ sakė, kad pastaruoju metu iš eilės išbraukė per 20 mažeikiškių. Pagal Registrų centro duomenis, šie asmenys turi įsigiję nekilnojamojo turto, užtat netenka teisės į tokią valstybės paramą.
Apie pašalinimą iš eilės mažeikiškiai informuojami išsiunčiant pranešimus.
„Šitokiu būdu, manome, labai prasivalys eilutės, nes yra žmonių, kurie tikrai gali gyventi iš savo turto, o yra tokių, kuriems būsto labai reikia,“ – vylėsi specialistės.
Šiuo metu socialinio būsto laukia 645 mažeikiškiai.
Kristina VARKALYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*