
Nuotrauka iš redakcijos archyvo
Graikų mitas byloja kartą gyvenus dailų jaunuolį Narcizą. Išvydęs savo atvaizdą šaltinyje, jaunuolis jį pamilo, nuo tos meilės sunyko, ir užsirūstinę dievai pavertė jį gėle…
Kuklios, trapios pavasario gėlės narcizai puikiai atrodo vazoje, bet kad išryškėtų šių gėlių grožis lauke, reikia surasti jiems tinkamą vietą.
Pirmiausia narcizai netinka taisyklingos formos lysvaitėms. Užtat 10–25 narcizų grupės puikiai atrodo po aukštais medžiais ir krūmais, alpinariumuose tarp akmenų, rabatėse su kitomis anksti žydinčiomis svogūninėmis gėlėmis, didesnėse netaisyklingos formos klombose arba pievelėse atvirose saulėtose vietose.
Narcizai labai papuošia pakrantes. Jie tinka tiek prie didelių tvenkinių, tiek prie mažyčių betoninių baseinų ir dirbtinių upelių, gražiai atrodo šalia retų augalų. Pakrantėse dera su hiacintais, ankstyvomis tulpėmis ir raktažolėmis. Narcizų kilimai sodinami prie vartelių, pergolių, sunkių lauko baldų, didelių akmenų.
Rabatėje (0,5 m pločio gėlių lysvėje, kur pločio ir ilgio santykis – bent 1:3, gėlės sodinamos pagal aukštį) narcizai sodinami 3–5 eilėmis arba grupelėmis. Grupuojami pagal aukštį, rūšį ir atspalvį. Skirtingų rūšių ir atspalvių narcizai sodinami toliau vieni nuo kitų. Rabatėse jie dera su našlaitėmis, neužmirštuolėmis, saulutėmis, tulpėmis, daugiametėmis lapinėmis gėlėmis. Rabatės įrengiamos išilgai takelio, vejos, sklypo pakraštyje, prie alpinariumo ir vandens telkinio.
Jeigu narcizai auga grupėmis kartu su kitomis ankstyvomis svogūninėmis gėlėmis, tarpuose sodinami visžaliai šliaužiantys augalai, pavyzdžiui, žiemės. Nudžiūvę narcizai pakeičiami aukštomis, gražiai žydinčiomis vienmetėmis gėlėmis.
Narcizai dažnai sodinami netaisyklingos formos klombose. Tai pakeltos gėlių lysvės su išraiškingu lapinių arba gražiai žydinčių gėlių bordiūru. Paprastai jos būna 40 cm aukščio, su 10 cm nuolydžiu. Klombos įrengiamos atviroje, gerai matomoje vietoje. Tai kiemo, sodo ar pievutės akcentas. Sodinami vienos rūšies narcizai arba iš kelių rūšių narcizų susodinamas nesudėtingas ornamentas. Vasarą narcizai pakeičiami vienmetėmis gėlėmis.
Jeigu gėlynas matomas iš toli, sodinami stambiažiedžiai narcizai, jeigu apžiūrimas tik iš arti – smulkiažiedžiai miniatiūriniai. Paunksnėje narcizai pražysta vėliau, žiedai būna smulkesni. Jeigu pusė gėlyno pavėsyje, o pusė – saulėkaitoje, didelio efekto nesitikėkite.
Pievelėse, ypač prie vandens, narcizai sodinami didesnėmis laisvomis grupėmis. Jeigu plotas didelis, svogūnėliai išmėtomi padrikai ir įkasami ten, kur nukrito. Pakraščiuose sodinami visžaliai lapuočiai krūmai arba spygliuočiai, jie tinka kaip fonas. (Beje, parduotuvėse būna specialių įrankių svogūnams vejoje sodinti.) Pavasarį pievelė nupjaunama tik kai nudžiūsta narcizų lapai. Toks natūralus gėlynas atjauninamas kas 10–12 metų.
Narcizai, tulpės, krokai gražiai atrodo tarp vaismedžių. Jų ryškūs žiedeliai šviečia tarp juodų kamienų ir dera su švelnia lapija. Alpinariumuose narcizai sodinami su aubretėmis, raktažolėmis, scylėmis, žydrėmis, anksti žydinčiomis tulpėmis. Geltoni žiedai dera su alyviniais ir melsvais, balti – su žydrais ir melsvais, o rausvi – su pilkais.