Sodininko skiltis: Imbieras iš savo daržo. Kodėl ne?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Atšalus orams ir skruostus ėmus žnaibyti šaltukui, dažnas prisimename imbierą – skanaujame maloniai šildančią arbatą, perštinčią gerklę raminame cukruotais imbiero kubeliais. Nebetoli ir Kalėdos – kepsime imbierinius sausainukus. Imbiero šakniastiebių dabar be vargo galima nusipirkti bet kuriame prekybos centre, bet, pasirodo, jo galima užsiauginti ir namuose.
Imbieras, daugiametis žolinis augalas stambiais ir šakotais šakniastiebiais, kilęs iš šilto ir drėgno klimato šalių, bet lengvai prisitaiko ir gali augti įvairiomis sąlygomis. Dauginamas šakniastiebiais, kurie supjaustomi 2,5–5 cm ilgio gabalėliais, svarbu, kad ant kiekvieno būtų po 1–2 pumpurus.
Prekybos centre nusipirkę šviežių šakniastiebių, pasodinkite juos į purią derlingą žemę, laikykite šiltai ir po mėnesio ar dviejų pasirodys pirmieji lapai. Jie dideli, panašūs į palmių lapus. Praėjus šalnų pavojui imbierą galima persodinti į lysvę saulėje arba pusiau pavėsyje. Per sausras reikia laistyti. Šakniastiebiai kasami vėlų rudenį, kai nudžiūva lapai. Per žiemą laikoma vėsiai (rūsyje, drėgname smėlyje, arba šaldytuve, maišelyje, suvynioti į drėgną popierių). Kadangi pasodinti tiesiai į lysvę imbierai nespėtų užauginti derliaus, vasarį sodinami į vazonus, kad pradėtų augti, o gegužę vėl – į lysvę. Bet galima ir visus metus auginti namuose, tik jiems reikia derlingos žemės ir didelio vazono. Laikoma ant šviesios rytinės arba vakarinės palangės, retkarčiais nupurškiama, vasarą laistoma gausiai, žiemą saikingai. Persodinama kasmet.
Patiekalams skaninti ir medicinoje naudojamos imbiero šaknys, nors maloniai kvapnūs yra ir jo lapai. Imbieras gerina virškinimą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Imbiero, pipirmėtės, juodojo šeivamedžio žiedų ir kraujažolės arbata malšina stiprius pilvo skausmus.
Imbieras parduodamas šakniastiebių gabalais, maltas, cukruotas ar glaistytas šokoladu, kaip ekstraktas imbierinio alaus gamybai. Jis gerai dera su kitais prieskoniais.
Kulinarijoje naudojami maloniai aitraus kvapo ir aštraus skonio imbiero milteliai. Jais gardina silkę ir kiaulieną saldžiarūgščiame padaže, jūros gėrybes. Imbieras suteikia malonų kvapą žuvienei, avienos, vištienos sultiniams. Jo dedama į avienos, jautienos, veršienos, vištienos, kalakutienos, žąsienos patiekalus, juo gardinami padažai, marinatai.
Imbieras naudojamas ir konditerijoje: aromatizuojami sausainiai, meduoliai, pyragai, saldainių įdarai, melionų uogienė, iš jo šakniastiebių gaminamos cukatos. Imbieru galima paskaninti gėrimus (kompotus, arbatas).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto