Sodininko skiltis: Kad gėlynas pradžiugintų anksčiau

Daigai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nors žemę tebedengia balta marška, bet žiema iš kiemo jau išvaryta, o ant palangės pradeda rikiuotis dėžutės su daigais.

Tiesiai į lysvę pasėtos ilgos vegetacijos vienmetės gėlės nespėja užaugti ir trumpai žydi arba visai nespėja pražysti. Todėl jas geriau sėti į dėžutes namuose arba šiltnamyje, o po šalnų į gėlyną persodinti paaugusius daigelius.
Kvapieji pelėžirniai, nasturtės, grakščiosios gubojos, portulakos nemėgsta persodinimo, todėl pavasarį jos sėjamos tiesiai į lysvę, o paskui retinamos, arba sėjamos į puodelius ir persodinamos su visu žemių gumulu. Begonijų, kalceoliarijų, lobelijų ir kai kurių kitų gėlių sėklos geriausiai dygsta šviesoje, jų nereikia užberti. Lenktažiedžiai trinyčiai – atvirkščiai, greičiausiai sudygsta tamsoje! Jų sėklų neužberkite, bet užklokite dėžutes juoda plėvele arba laikykite tamsoje.
Sėjama į kompostinės žemės ir smėlio (1:0,5) mišinį. Tinka pirktiniai kompostai ir specialūs durpiniai substratai.
Dėžutės nuplikomos karštu vandeniu, ant dugno beriamas sluoksnis drenažo, suberta žemė suspaudžiama (pasiliekama keletas saujų sėkloms užberti). Pasėję paliekite, uždenkite dėžutes agroplėvele ar polietilenu ir pastatykite šiltai. Jeigu sėklos smulkios ir užberti nereikia, substratą paliekite prieš sėją, o sėklytes tik nupurkškite vandeniu. Optimali dygimo temperatūra – 18–24?C. Daigams reikia daug šviesos. Jeigu negalėsite jų papildomai apšviesti, geriau iki kovo nesėti.
Pasirodžius daigams dėžutės pernešamos į vėsesnę šviesią patalpą. Šiltai dygusios, bet vėsiai augusios gėlės būna tvirtesnės ir sveikesnės. Staigus temperatūrų svyravimas daigams kenkia.
Paaugę daigai (su 1–3 tikraisiais lapeliais) išpikuojami. Per tankiai augantys daigai, ypač lobelijos, tabakas, petunijos, gvazdikai ir leukonijos, dažnai suserga „juodąja kojele“ ir žūva.
Šalčiui atsparias gėlės – lobuliarijas, leukonijas, žioveinius, medetkas, gvazdikus ir gacanijas į lysvę galima persodinti jau balandžio pabaigoje, jeigu netrukus nenumatoma šalnų. Iki šalnų jos turi spėti įsišaknyti ir sutvirtėti. Blogiausiu atveju daigai pridengiami agroplėvele. Šilumamėgių gėlių daigai į gėlyną sodinami birželio pradžioje, po visų šalnų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto