Sodininko skiltis: Kambarinių gėlių dauginimas

Gloksinijos dauginamos ir sėklomis, ir šakniagumbiais.

Kai kurie kambariniai augalai dauginami sėklomis (palmės, smidrai, dracenos, cinerarijos, ciklamenai ir kt.), bet dauguma – tik vegetatyviniu būdu: dalijant kerą, svogūnėliais („vaikučiais“), šakniagumbiais, lapais ir skiepijant.
Sėklos sėjamos į vazonėlius ar dėžutes, indai išdezinfekuojami, įrengiamas drenažas. Žemė turi būti puri, trąši, drėgna, neapkrėsta ligomis ir kenkėjais. Greit dygstančių gėlių sėklos sėjamos kovą-balandį, ilgai dygstančių – sausį-vasarį. Ilgai dygstančių gėlių sėklas (pvz. palmių) 20 sek. pamirkius karštame vandenyje ar suraižius peiliu suardoma kieta jų luobelė ir įsiskverbęs oras ar vanduo pagreitina dygimą.
Stambios sėklos apiberiamos žeme tokiu sluoksniu, kokio dydžio yra pačios, labai smulkių sėklų (begonijų, gloksinijų, kalceoliarijų) apiberti nereikia. Paliejama ir pridengiama stiklu, daiginama 20-25°C temp.
Pradėjus dygti stiklas nuimamas, indai statomi į vėsią šviesią vietą. Pasirodžius trečiam lapeliui daigai išpikuojami, trečdaliu sutrumpinant šakneles (bus geresnė šaknų sistema). Palmės, dracenos šaknelių trumpinti negalima. Smulkūs daigeliai pikuojami du kartus, stambūs – iš karto sodinami į vazonėlius.
Vegetatyviniu būdu dauginama daugelis kambarinių gėlių, nes kai kurios (figmedis, monstera, filodendras ir kt.) mūsų sąlygomis sėklų neužaugina. Be to, dažnai „vaikai“ (pelargonijų, fuksijų) nepaveldi motininių augalų požymių. Auginant vegetatyviniu būdu to neatsitiks.
Ūgliais dažniausiai dauginama kovą-balandį, araukarijos, kriptomerijos – liepą-rugpjūtį.
Ūgliai nuo motininių kerų pjaunami su 2-3 pumpurais: apatinis pjūvis įstrižas, arčiau paskutinio lapo, viršutinis – toliau nuo lapo. Sodinami į vazonėlį su smėliu ar žemės ir smėlio mišiniu. Įbedame tik apatinę ūglio akutę (lapas prie jos nupjaunamas), gerai apspaudžiame, apipurškiame, apdengiame stiklu ir statome į 18-20°C pavėsingą vietą. Chrizantemų, pelargonijų ūgliams įsišaknyti pakanka 14-16°C.
Ūgliai kasdien purškiami; storais, plaukuotais lapais ir spygliuočių ūgliai – nepurškiami, sudrėkinamas tik smėlis. Kartkartėmis vazonas pravėdinamas, įsišakniję augalai atidengiami.
Margenis, fuksija, zebrina įsišaknija per 5-7 dienas, araukarija, kriptomerija – per keletą mėnesių, o dauguma – per 2-3 savaites. Įsišakniję ūgliai sodinami į vazonėlius.
B. d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto