Sodininko skiltis: Liepsnojantis krūmas: žavus, kvapnus, bet piktas

Diktonas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šis augalas žinomas jau nuo Aristotelio laikų. Kartais jis vadinamas „liepsnojančiu krūmu“ arba „ugniniu augalu“, nes išskiria daug lakių eterinių aliejų, kurie karštomis vasaros dienomis garuoja ir nuo atviros ugnies gali užsidegti. Sakoma, kad tuomet augalą 2–3 dienoms apgaubia liepsnos aureolė, bet pats jis nenukenčia – lieka sveikut sveikutėlis. Šis gamtos stebuklas – diktonas.
Žinomi 6 rūšių diktonai. Tai rūtinių šeimos daugiamečiai žoliniai augalai.
Baltasis diktonas natūraliai auga Vakarų Europos akmeningose, kalkingose dirvose, krūmokšniais apaugusiose vietovėse, prieškalnėse ir aikštelėse. Tai daugiametis 60–90 cm aukščio žolinis augalas su storu šakniastiebiu. Stiebai tvirti, statūs, lapuoti. Visas augalas apaugęs juosvais liaukiniais plaukeliais. Lapai tamsiai žali, pražanginiai, neporomis plunksniški, atskiri lapeliai lancetiniai, karbuoti. Savo forma jie primena uosio lapus. Žiedai sutelkti iki 20 cm ilgio paprastose arba sudėtinėse stačiose kekėse. Žiedai netaisyklingi, apie 2,5–3 cm skersmens, balti, purpuriniai arba rožiniai. 5 vainiklapiai susiaurėję į nagelį, 4 iš jų nukreipti į viršų, 1 nulinkęs žemyn. Žydėti pradeda birželio viduryje ir žydi apie mėnesį. Vaisius – trumpakotė penkiaskiautė dėžutė, kuri nokdama sprogsta ir išbarsto sėklas. Sėklos apie 4 mm ilgio, kiaušinio formos, juodos ir blizgančios.
Kaukazinis diktonas natūraliai auga Kaukaze, Rytų Europos stepėse, Dagestane ir Irane. Daugiametis, 70–90 cm aukščio augalas. Lapai smulkesni negu baltojo diktono. Žiedai apie 2 cm skersmens, retesnėmis apie 15 cm ilgio kekėmis. Pražysta birželio viduryje ir žydi apie 6 savaites.
Diktonai, ypač kai žydi, išskiria kvapnius eterinius aliejus, todėl maloniai kvepia citrina ir cinamonu. Eteriniai aliejai gali apdeginti rankas (atsiranda pūslelės ar net opos, kurios labai sunkiai gyja), todėl prižiūrint augalus būtina mūvėti pirštines, karštą dieną geriau jų iš viso neliesti. Dėl tos pačios priežasties diktono patariama nesodinti šalia tako, o jei turite mažų vaikų, ir iš viso vertėtų pagalvoti, ar jis jums reikalingas.
Diktonai mėgsta laidžias vandeniui, kalkingas dirvas, saulėtas arba pusiau pavėsingas vietas. Dirvą reikia įdirbti giliai. Dažniausiai dauginami sėklomis. Jos greitai praranda daigumą, todėl sėjamos ką tik surinktos, o sėjant pavasarį sėklas reikia stratifikuoti. Sėklas surinkti sunku, nes dėžutės sprogdamos jas išbarsto, todėl patogiausia vaisynus pjauti anksčiau ir pridengus išdžiovinti.
Sėjama 1 cm gyliu, sėjinukai pikuojami kas 15 cm. Į nuolatinę vietą sodinami tik trečiaisiais metais, 40 cm atstumais. Pražysta 3–4 metų amžiaus. Galima dauginti ir auginiais. Gegužės–birželio mėn. nupjaunami 5–6 cm ilgio ūgliai iš apatinės stiebo dalies. Šaknijama inspektuose, bet prigyja prastai.
Diktonai ilgaamžiai, nepersodinti vienoje vietoje gali augti 10 ar net 20 metų. Sodinami pavasarį arba ankstyvą rudenį (rugsėjo mėn.), prigyja sunkiai. Keletą dienų reikia gausiai laistyti. Diktonai sodinami pavieniui arba grupėmis, dera su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Nuskinti žiedynai vandenyje nevysta 3–4 dienas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto