Sodininko skiltis: orchidėjų žūtį lemia laistymo klaidos

Laistyti orchidėjas reikėtų pirmoje dienos pusėje, kad iki vakaro gerai nuvarvėtų vandens perteklius. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Viena pagrindinių pastaraisiais metais mūsų taip pamėgtos orchidėjos praradimo priežasčių dažnai tampa neteisingas laistymas.
Perlaistymas, lyginant su perdžiovinimu, orchidėjai kelia kur kas didesnę žąlą. Štai keletas pagrindinių taisyklių, kurias reikėtų įsidėmėti ir jomis vadovautis.
Svarbiausias patarimas: niekada nelaikykite orchidėjos nuolat šlapios, neleiskite, kad šaknys mirktų vandenyje, nes jos ims pūti. Reikia laistyti tik tada, kai substratas gerai pradžiūva! Laistant vandenį reikia pilti per vazonėlio viršų ir vandens pertekliui leisti gerai nuvarvėti.
Vazonėlis turi būti su skylėmis dugne, per kurias nubėgtų vandens perteklius. Persodindami orchidėją į vazonėlio dugną 1–2 cm sluoksniu įberkite keramzito – jis sugers vandens likučius po laistymo. Verta žinoti, kad kuo vazonėlis didesnis, tuo drėgmė jame ilgiau laikosi! Laistymo dažnumas priklauso ne tik nuo aplinkos temperatūros, laikymo vietos, vazonėlio dydžio, bet dar ir nuo orchidėjos rūšies, substrato, kuriame ji pasodinta.
Substratas lėčiau džiūva plastikiniuose vazonėliuose nei moliniuose! Plastikiniuose jis džiūva nuo viršaus į apačią, todėl viršutinis sluoksnis jau sausas, o vazonėlio viduryje jis drėgnas. Orchidėjas galima sodinti tiesiai į molinius vazonėlius, tik jie turi būti neglazūruoti nei iš išorės, nei iš vidaus, nes glazūra nepraleidžia oro. Tokiuose vazonuose substratas džiūsta gana vienodai. Taigi, orchidėją, auginamą plastikiniame vazone, laistyti reikia rečiau, nei moliniame!
Pralaidūs orui yra ir kamštinio ąžuolo, kokoso plaušo vazonėliai. Bet pradedančiajam augintojui, įsigijusiam falenopsį permatomame vazonėlyje, bus lengva stebėti, kaip keičiasi jo šaknų spalva, kaip ilgai ant vazonėlio sienelių laikosi rasos lašeliai ir pagal tai orientuotis dėl laistymo. Kol šaknys drėgnos, įgavusios žalią spalvą, tol rekomenduojama orchidėjos nelieti.
Kuo aplinkos temperatūra aukštesnė, tuo laistyti reikės dažniau. Esant šiltai aplinkai orchidėjos greičiau auga ir reikalauja daugiau vandens. Tokiu laikotarpiu reikia keletą kartų per dieną apipurkšti orchidėjos lapus bei drėkinti aplinką. O kai aplinkos temperatūra žema, orchidėjas laistyti reikia rečiau.
Laistymas priklausys ir nuo to, kokiame substrate ji pasodinta. Pvz., kiminai labai ilgai palaiko drėgmę, tad laistyti vien juose įkurdintą orchidėją reikės kur kas rečiau, nei, pvz., pasodintą pušies žievėje. Ir kuo substratas stambesnis, tuo greičiau jis pradžiūva. Pakuotėje substratas būna perdžiuvęs, todėl pasodinus orchidėją, keletą savaičių laistyti reikėtų dažniau, kol jis atmirks. Kuo substratas senesnis, labiau sukritęs, tuo ilgiau išlaikys drėgmę.
Kai kurioms orchidėjoms, kad sėkmingai sukrautų žiedus, būtinas ramybės periodas – ji turi būti laikoma žemesnėje nei įprastai temperatūroje ir laistoma kur kas rečiau, o kai kurios rūšys tik kartkartėmis apipurškiamos.
Patikrinti, ar substratas pradžiūvęs vazono viduryje, galima įsmeigus medinį pagaliuką: jei jo galiukas drėgnas, laistyti dar nereikia. Palaikyti drėgmę viršutiniame substrato sluoksnyje galima vazono paviršių apdėliojus kiminais ir palaikant jų drėgmę.
Vanduo, kuriuo laistote orchidėjas, turėtų būti kambario temperatūros. Laistyti reikėtų pirmoje dienos pusėje, kad iki vakaro gerai nuvarvėtų vandens perteklius. Kitas laistymo būdas – pamerkti visą vazonėlį iki lapų į indą su vandeniu. Vanduo turi apsemti vazonėlį iki pat viršaus. Taip įmerktą vazonėlį palaikote 15–25 minutes, išimate, gerai nuvarvinate ir pastatote į įprastą vietą.
Labai svarbu, kad tarp lapų neliktų vandens, jo perteklių galite pašalinti vatos gabalėliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto