Sodininko skiltis: Patarlė byloja: ratus ruošk žiemą

Putino uogos. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šiandien pasitikome žiemą, tiesa, tik kalendorinę. Augalams – atokvėpio metas. Vis dėlto darbų rūpestingam šeimininkui nepritrūksta ir gruodį.

* Gruodžio mėnesį ir toliau nepamirškite tikrinti, kaip laikosi obuoliai ir kriaušės, jei pradėjo gesti – perrinkite. Jei pamatėte įpuvusią bulvę, jas taip pat vertėtų perrinkti.
* Kai pasnigs (geriausia tai daryti per atšilimą), sniegu kiek įmanoma apkaupkite vaismedžių kamienus. Atšilus orams ir gausiai pasnigus, sniegą nupurtykite nuo šakelių. Ypatingą dėmesį skirkite vaismedžių skiepijimo vietoms, nes nuo sniego sluoksnio jie greičiau nulūžta.
* Jei nutarėte patys užsiauginti poskiepių, pasiruoškite vaismedžių sėklų. Obelų ir kriaušių sėklos stratifikuojamos 120–130, slyvų ir vyšnių – 160–180 dienų. Svarainių sėklas pradėkite stratifikuoti anksčiau arba prieš žiemą pasėkite į lysvę.
* Jei įtariate, kad į sodą gali užklysti zuikių, jiems atbaidyti paruoškite tokį mišinį: lygiomis dalimis sumaišykite molio ir karvės mėšlo, praskieskite vandeniu, kad susidarytų grietinės tirštumo tyrė, į ją įpilkite 1 valgomąjį šaukštą karbolio rūgšties ir šiuo mišiniu ištepkite vaismedžių kamienus.
* Jei liko trąšų, likučius sudėkite į plastikinius maišus, sandariai užriškite ir laikykite sausoje patalpoje. Apžiūrėkite, ar tvarkingas sodo inventorius: jei įrankius nuvalysite ir sutepsite, laikys ilgiau. Jei reikia, neatidėliodami sutaisykite.
* Laikas uždengti rožes. Lepiems augalams padarykite stogelio formos karkasą. Jį laisvai uždenkite polietileno plėvele, kad nesusikauptų drėgmė ir žemė liktų sausa. Kai nusistovės minusinė temperatūra ir žemė įšals, rožes apklokite galutinai. Nuimkite polietileno plėvelę it uždenkite karkasą bet kokia šiltinamąja medžiaga, o plėvelę uždėkite ant viršaus.
* Kambaryje galite užsiauginti žalumyninių daržovių. Jei turite salotinių cikorijų, pradėkite jas želdinti: laikykite visiškoje tamsoje, dėžutėse su durpėmis arba induose su vandeniu. Reikiamą gūželių kiekį želdinkite kas 1– 2 savaites.
* 2 kartus per savaitę paliekite šiltnamiuose augančius rabarbarų krūmelius, kiekvienam augalui skirdami po 0,5 litro vandens. Pasisėkite kitų metų derliui morkų, petražolių, krapų, salotų.
* Reguliariai apžiūrėkite per žiemą laikomus šviežius ir raugintus kopūstus. Jei patalpoje nėra tinkamos oro apykaitos, gali susidaryti daržoves pažeidžiantis kondensatas. Tokiais atvejais patalpą būtina vėdinti. Nuo statinių su raugintais kopūstais, sūdytais agurkais ir pomidorais viršaus kartkartėmis nuimkite pelėsius ir švariu vandeniu perplaukite juos dengiančią lentelę ir svarmenį.
* Pasirodžius pirmajam šaltukui iškaskite porus ir suneškite į rūsį.
* Bent 1–2 kartus per mėnesį atidžiai apžiūrėkite daugiamečių gėlynus ir dekoratyvinius krūmelius. Patikrinkite, ar sniegu pakankamai gerai padengti daugiamečiai augalai. Jei sniego sluoksnis plonas, jo ant augalų prikaskite nuo takų ir patvorių. O jei taip ir nepasnigo, bet sinoptikai prognozuoja šalčius, augalus, ypač jaunus, kruopščiai uždenkite eglišakėmis, apsukite agroplėvele, mulčiuokite durpėmis ar kt.
* Apriškite špagatu arba apsukite apsauginėmis medžiagomis spygliuočius, kurių šakų vainikas nėra stambus (kadagius, kiparisus ir kt.). Jei to nepadarysite, sniegas gali nulaužyti šių augalų šakeles.
* Jaunus spygliuočius žiemą labai greitai pažeidžia kaitrūs saulės spinduliai, todėl šiuos augalus taip pat reikia aprišti eglišakėmis.
* Jei sode išmėtėte mėšlo krūveles kurkliams ir kitiems kenkėjams gaudyti, tai užėjus didesniems šalčiams jas iškratykite plonu sluoksniu – kenkėjai sušals.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto