Sodininko skiltis: Verčiau ligai užkirsti kelią

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Taip jau yra – jei norime, kad mūsų sode ar sodyboje būtų ne tik jauku ir miela, bet ir derlius džiugintų, turime nuolat kruopščiai jį prižiūrėti. Šeimininko rankų laukia ir didelis, ir mažas augalėlis.

Birželio mėnesį būtina pasirūpinti atramomis įvairioms vijoklinėms gėlėms.
Gėlynus lieti patariama ryte ir vakare, kai pradžiūva žemė, o karštomis ir sausomis dienomis dar ir papildomai nupurkšti stiebus ir lapus.
Auginant lauke augalus vazonuose, juose reikėtų nuolat papurenti dirvos paviršių. Jei vazonuose augančių augalų nepersodinote, tai nors pakeiskite viršutinį 1–2 cm dirvos sluoksnį nauja derlinga žeme.
Bijūnai gerai žydės, gausiai laistomi bent kartą per savaitę. Ypač naudinga laistyti formuojantis žiedpumpuriams, žydėjimo metu ir po žydėjimo, kuomet bijūnai kaupia jėgas kitų metų žydėjimui. Dažnai skundžiamasi, kad bijūnai sukrauna žiedpumpurius, bet nežydi. Dalis ūglių pajuoduoja, po kiek laiko jie nuvysta. Sergančias augalo dalis tuojau pat pašalinkite, augalus nupurkškite 0,3 proc. fundazolo tirpalu. Liga labiau plinta drėgną ir šiltą pavasarį bei vasarą. Sergančius bijūnus bent du kartus su savaitės pertrauka pravartu palaistyti kalio permanganato tirpalu. Bijūnų nereikia pertręšti azoto trąšomis.
Nuolat vertėtų stebėti, ar neužpuolė augalų kokios ligos ar kenkėjai. Esant reikalui augalus nuplaukite tabako antpilu, kuriame ištirpinkite tarkuoto ūkinio muilo, arba nupurkškite chemikalais.
Birželio mėnesį šluotelinį flioksą rekomenduojama nupurkšti 0,3 proc. fundazolo tirpalu, tai padės apsisaugoti ir plisti miltligei. Neturint fundazolo, galima purkšti skalbimo miltelių tirpalu. Imama 3 suspaustos saujos skalbimo miltelių 10 l vandens, pakartojama po dviejų savaičių.
Jei raganių viršūnės vysta ir lapai ruduoja, tuojau pat reikia purkšti 1 proc. Bordo skysčiu arba 0,5 proc. cinebo tirpalu. Jeigu raganių vytulys buvo pastebėtas praėjusiais metais, nelaukdami ligos požymių, birželį nupurkškite jas minėtais preparatais. Purškimas kartojamas kelis kartus. Palankias sąlygas minėtoms ligoms plisti sudaro rūgšti dirva, todėl pravartu raganes palieti kalkių pienu.
Kai vaismedžiai ir vaiskrūmiai baigia žydėti ir mezga vaisius, labai svarbu, kad pakaktų drėgmės. Jei jos trūksta, palaistyti būtina bent jau 1–2 metų vaismedžius. Po to dirvą supurenus ir pamulčiavus, drėgmė išsilaikys ilgiau.
Kas savaitę supurenkite braškių tarpueilius– aprūpinsite šaknis deguonimi, neleisite augti piktžolėms.
Į dėžutes pasisėkite žemuogių, daigai pasirodo po 6–8 savaičių, gerai auga 17–20? C temperatūroje. Susiformavus pirmajam tikrajam lapeliui pikuokite.
Birželio pradžioje (kai kurie šaltiniai teigia, kad net per Jonines) sėjami burokėliai, žiediniai kopūstai, morkos žiemai, sodinamos moliūginės daržovės. Iki birželio 10 dienos rekomenduojama pasodinti vidutinio vėlyvumo kopūstų daigus. Vėlyvosios morkos sėjamos per Jonines, mėnesio pabaigoje – juodieji ridikai.
Daugiametėms daržovėms skirtoje lysvėje kitų metų derliui sėkite žieminius svogūnus, rūgštynes. Azotu patręškite lapinius ir lapkotinius salierus. Šakniastiebiams labiau tinka kalio trąšos. Didesnius gumbus augins negiliai pasodinti, nekaupti salierai. Rekomenduojama mediniu peiliu nupjaustyti šonines salierų šakneles.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto