Sodininko skiltis: Žemių krūva – dar ne alpinariumas

Alpinariumo akcentas – žiemą-vasarą žaliuojantys augalai, paprastai spygliuočiai, išliekantys patrauklūs visus metus. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kad ir kokie gražūs būtų akmenys, svarbiausios alpinariume yra gėlės. Ką reikėtų žinoti jį kuriant?

Alpinariumas – tai akmenuoto kalnų peizažo atkūrimas nedideliame plote. Žemių kalva su keliais akmenimis – dar ne alpinariumas. Tikrame alpinariume turėtų būti ne tik laukinių kalnų augalų, bet ir žemaūgių žolynų, žemų puskrūmių.
Alpinariumui tinkantys augalai įprastoje klomboje tikriausiai nesudarytų įspūdžio – visą savo grožį jie atskleidžia tik tinkamai pateikti. Kita vertus, alpinariume visai netinka rožės, jurginai ir kiti tradiciniai darželio augalai.
Prieš sodinant augalai ir akmenys suskirstomi grupėmis, atskiriami dekoratyviniai krūmai ir medžiai.
Alpinariumo akcentas – žiemą-vasarą žaliuojantys augalai, paprastai spygliuočiai, išliekantys patrauklūs visus metus. Tai gali būti ir jums brangūs, neįprasti ar retos rūšies augalai. Jie turėtų iškilti virš kalnelio, sudarydami vertikalias ar horizontalias linijas kompozicijoje. Maži augaliukai sodinami pirmame plane.
Pagrindinių augalų neturi būti daug. Jie turi gražiai derėti su didžiaisiais akmenimis ar jų grupėmis. Reikia atsižvelgti į augalų žydėjimo laiką ir trukmę, žiedų spalvą, į tai, kaip jie atrodo akmenų fone.
Tos pačios rūšies augalų negalima išmėtyti po visą alpinariumą – jie sodinami grupėmis. Geriau vengti simetrijos. Augalai su sidabriniais ar pilkais lapais sušvelnina perėjimus tarp spalvinių dėmių, leidžia pasiekti spalvų harmonijos, pabrėžti kontrastus.
Nereikėtų piktnaudžiauti augalų įvairove: ant 10 m² ploto kalnelio gražiai galima išdėstyti ne daugiau nei 12–15 rūšių ir formų augalų. Sodinti reikėtų taip, kad nuo pavasario iki rudens tarp akmenų būtų žiedų.
Alpinariume auginti tinka: aronas, katilėlis, rasakila, auskarėliai, kietis, rudbekija, bergenija, laumenė, rūgtis, čiobrelis, liatris, saulainė, debesylas, liūtpėdė, šilokai, driada, melsvė, uolaskėlė, flioksas, vilnotoji notra, vaisgina, guboja, notrelė, vaistutis, gvazdikas, perkūnropė, veronika, heichera, plačvarpis, zunda, karlina, plukė, žiognagė, karpažolė, raktažolė.
Tinka svogūninės gėlės: česnakai, narcizai, tulpės, kiškiakopūsčiai, paukštapienės, vėlyviai, margutės, puškinijos, žydrės, montbretės, scylės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto