Specialistai ramina dėl gyvūnų snukio ir nagų ligos

Turkijos teritorijoje nustatyti snukio ir nagų ligos protrūkiai. ELTOS nuotrauka

Turkijos teritorijoje nustatyti snukio ir nagų ligos protrūkiai. Atsižvelgus į sudėtingą šios gyvūnams pavojingos ir didelius ūkinius nuostolius galinčios atnešti užkrečiamosios ligos situaciją, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra uždraudusi gyvų galvijų eksportą į Turkiją.

Situacija negerėja

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad snukio ir nagų ligos situacija Turkijoje negerėja. Šiemet Turkijos kompetentinga institucija per Europos Sąjungos vieningą gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų sistemą ADNS informavo apie 751 snukio ir nagų ligos atvejus, užregistruotus visoje Turkijos teritorijoje. Daugelyje šalies provincijų nustatyti ligos protrūkiai, židiniuose visi galvijai sunaikinti arba naikinami, apsaugos ir priežiūros zonose atliekama gyvūnų vakcinacija.
2011 metais Turkijoje buvo užregistruoti 1 694 snukio ir nagų ligos atvejai.

Vykdoma stebėsena

Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra teigė, kad mūsų rajono gyvūnų augintojams nereikėtų panikuoti: Lietuvoje nuolat vykdoma laukinių ir naminių gyvūnų snukio ir nagų ligos stebėsena. Be to, imantis saugos priemonių, Lietuva yra uždraudusi gyvų galvijų eksportą į Turkiją, išskyrus gyvų galvijų gabenimą oro transportu.
Praėjusiais metais Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirta apie 1400  naminių ir laukinių gyvūnų kraujo mėginių, užkrato nerasta.
Paskutinį kartą Lietuvoje snukio ir nagų liga buvo nustatyta 1982 metais

Būtina kreiptis

Snukio ir nagų ligai imlūs galvijai, avys, ožkos, kiaulės, visi laukiniai atrajotojai. Ligos virusas plinta tiesioginiu ir netiesioginiu būdu. Inkubacijos laikotarpis 2–14 dienų. Sergantys gyvūnai karščiuoja, netenka apetito, sumažėja jų produktyvumas, pieno išmilžiai, jie čepsi lūpomis, griežia dantimis, šlubuoja, spardosi. Burnos ir nosies ertmės gleivinėse, tarpunagio ir apynagės odoje atsiranda pūslelės, vadinamos aftomis.  Joms plyšus, pažeidimo vietose lieka erozijos ar opos. Liga komplikuojasi antrine bakterine infekcija, todėl atsiranda liežuvio opos, deformuojasi nagos, gali išsivystyti mastitai ar miokarditai.
Specialistai primena, kad gyvulių laikytojai privalo imtis visų saugos priemonių, kad išvengtų užkrečiamųjų ligų atsiradimo jų ūkiuose. Susirgus gyvuliams ar pastebėjus klinikinius požymius, panašius į snukio ir nagų ligą, reikėtų nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto