Specialistų gretos sparčiai retėja. Kas kaltas?

Visi Lietuvos žmonės turi susivienyti kovai dėl didesnio darbo užmokesčio. Esame Europos Sąjungos nariai, dirbame pagal ES standartus, todėl ir atlyginimai turi būti europiniai. Dėl mažo darbo užmokesčio mūsų šalies gyventojai masiškai emigruoja į užsienį. Dėl to padėtis darbo rinkoje tampa nevaldoma.
Tokios mintys buvo išsakytos penktadienį Kaune vykusiame Lietuvos profesinių sąjungų ir nevyriausybinių organizacijų forume „ES nariams – europinius atlyginimus“. Jame dalyvavo AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė.
DARBDAVIAI RŪPINASI
TIK SAVO GEROVE

Forumo dalyviai teigė, kad dauguma Lietuvos gyventojų gauna gėdingai mažus atlyginimus. Esą darbdaviai vengia darbo užmokesčio dydį sieti su ekonominiais įmonės veiklos rodikliais, rūpinasi dideliu pelnu pamiršdami, kad jo kūrimo procese dalyvauja ir darbuotojai.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas akcentavo, kad ne kartą buvo kreiptasi į Seimą, Vyriausybę bei darbdavių organizacijas ir reikalauta, jog kiekvienoje organizacijoje būtų įdiegta aiški darbo apmokėjimo sistema, įvertinant atliekamus darbus ir pareigybes.
Pasak pirmininko, daugumoje įmonių iki šiol tokios sistemos nėra. Dažniausiai bet kurios kvalifikacijos darbui kaip bazinis atlyginimas yra mokamas Valstybės nustatytas minimalus darbo užmokestis. Neatsižvelgiama į kainų indekso pasikeitimus bei įmonės ekonominės veiklos rodiklius.
„Kadangi, būdami ES nariai, dirbame ir gyvename pagal ES standartus, norime gauti ir lygiavertį darbo užmokestį. Lietuvoje kasmet darbuotojų padėtis darosi vis sunkesnė, o dėl masinės gyventojų emigracijos, siekiant gauti didesnį uždarbį, padėtis darbo rinkoje tampa nevaldoma. Skursta pensinio amžiaus žmonės, neįgalieji. Mūsų netenkina atlyginimų didinimas procentais, o pensijų bei pašalpų – keliasdešimčia litų“, – rašoma forumo „ES nariams – europinius atlyginimus“ dalyvių pareiškime.

„MAŽEIKIŲ NAFTĄ“ PALIEKA DARBUOTOJAI
V. Vilimienė teigė, jog AB „Mažeikių nafta“ profesinė sąjunga nerimauja, kad vis daugiau darbuotojų palieka įmonę. Vien per pastaruosius du mėnesius iš bendrovės išėjo apie 20 aukštos kvalifikacijos šaltkalvių, suvirintojų. Niekam ne paslaptis, kad dauguma jų išvyko dirbti į užsienį.
Pasak profsąjungos pirmininkės, panašus skaičius darbuotojų ruošiasi tai padaryti artimiausiu metu.
„Tenka apgailestauti, kad viena didžiausių ir pajėgiausių įmonių Lietuvoje nesiruošia vykdyti apčiuopiamų darbo užmokesčio didinimo reformų. Kai kurios Mažeikių rajone veikiančios bendrovės savo darbuotojams moka didesnius darbo užmokesčius nei „Mažeikių nafta“, nors ir neturi tokių finansinių galimybių kaip mūsų įmonė. Be to, pas mus dirba žmonių, pakviestų iš kitų šalių – Ispanijos, Italijos. Jie dirba tuos darbus, kuriuos puikiausiai atliktų ir mūsų specialistai. Žinoma, užsieniečiams mokami keliskart didesni atlyginimai nei vietiniams darbuotojams“, – sakė V. Vilimienė.

SIEKS SUVIENYTI ŽMONES
Forumo dalyvių priimtame pareiškime reikalaujama, kad iki 2008 metų sąlygiškai būtų suvienodintas Lietuvoje dirbančių žmonių darbo užmokestis su ES valstybių narių darbuotojų atlyginimais. Tam tikslui įkurta iniciatyvinė grupė, sieksianti, kad į šį judėjimą įsijungtų visos Lietuvos žmonės.
„Manau, kad susivienijus galima labai daug padaryti“, – įsitikinusi V. Vilimienė. Profsąjungos pirmininkės nuomone, opią problemą drauge turėtų spręsti Vyriausybė, profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos.
„Svarbiausia – darbdaviai turi keisti požiūrį į gaunamą pelną. Jis neturi siekti penkiasdešimties procentų ar didesnio pelno, o apsiriboti minimaliu. Taip yra visoje Europoje. Darbdaviai turi būti suinteresuoti išsaugoti savo specialistus, pasistengti nors truputį daugiau galvoti apie darbuotojus, o ne tik apie savo pačių naudą. Jeigu Vyriausybė ir verslininkai dar turi nors truputį lietuvybės, privalo pradėti galvoti apie tai, kaip sustabdyti emigraciją. Negi jie nori prarasti darbščiausius ir geriausius specialistus?“ – svarstė AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
V. Vilimienė įsitikinusi, kad darbdaviai turi keisti požiūrį į gaunamą pelną ir darbuotojams mokėti kur kas didesnius atlyginimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto