Specialių dažų nebeįperkanti moteris tapo… grindų dažais

Valė Engelmanienė neretai imasi tapyti paskutinį paveikslą. „Niekam jų nereikia. Net kunigas už dyką nepaėmė“, – iš savo darbų pasišaipo senolė ir prisipažįsta be teptuko ilgiausiai ištverianti savaitę.
SVAJONĖ NEIŠSIPILDĖ
„Nesu aš menininkė ar tapytoja, nes neturiu tokio išsilavinimo“, – suskumba paaiškinti Valė, pridūrusi, kad tapti dailininke buvusi jos svajonė. O ir mama dukrai buvo nupiešusi menininkės ateitį.
V. Engelmanienės mama buvo siuvėja. Valė, dar būdama mažametė mergaitė, dažnai pačiupdavo jos kreidą ir imdavo piešti.
„Man sulaukus mokyklinio amžiaus, mama planavo išvažiuoti gyventi į Kauną, kad galėtų mane leisti į meno mokyklą. Tačiau 8 metų likau našlaite“, – susigraudina pašnekovė ir prisipažįsta, mirus mamai, neišspaudusi nė vienos ašaros.
„Buvau girdėjusi, kaip mama savo mokinėms siuvėjoms sakė, jog su diržu privers mane siekti išsilavinimo. Gerai, dabar manęs niekas nemuš“, – prisiminė vaikiškus pasvarstymus pašnekovė.
Valei lankant pradinę mokyklą, jos gabumus piešti pastebėjo mokytoja. Piešė ir jos sūnus. Mokytoja buvo nusprendusi, kad abu išleis į meno mokyklą. Tačiau ji buvo dvarininkė, ir jos šeimą ištrėmė į Sibirą.
„Mane auginusi močiutė neturėjo galimybės manęs išmokslinti. Tesu baigusi pradinę mokyklą“, – apgailestauja Valė.

SULAUKĖ NETIKĖTO DĖMESIO
Purpliuose gyvenanti 77 metų moteris paveikslus tapo nuo 19 metų. Tačiau viešumon jos pomėgis iškilo bene prieš dvylika metų.
„Užvažiavo pas mus tuometinis Laižuvos seniūnas, aš ir parodžiau savo maliavones. Nesitikėjau, kad sulauksiu tokio dėmesio“, – teigia V. Engelmanienė. Pasižiūrėti Valės paveikslų jos namuose yra lankęsi muziejaus, Kultūros skyriaus darbuotojai, korespondentai, fotografai, net kritikai.
„Visų ir nepažįstu“, – priduria ji.
Parodose su tapytojos darbais turėjo progos susipažinti Auksūdžio, Laižuvos gyventojai.

VYRAS NENORĖJO VIEŠUMOS
Valė tikino nenorėjusi tokios viešumos, todėl niekam ir nesigyrusi apie savo laisvalaikio užsiėmimą. Dabar, kai nebėra ko slėpti, pas ją užklystantiems lankytojams geranoriškai atidaro duris, parodo savo paveikslus.
„Aš durna, bet mano vyras dar durnesnis. Buvo didelis davatka. Jis nemėgo, kad aš demonstruočiau savo darbus. Teigė, kad tai puikybė“, – pasakojo prieš dešimt metų sutuoktinį palaidojusi moteris.
Nelabai vyrui patikę ir tai, kad ji, užuot ėmusis rimto darbo, terlionėmis užsiimanti. „Nelabai aš jo klausiau. Užsidarydavau kambarėlyje ir iki išnaktų tapydavau“, – prisiminė pašnekovė.

PAVEIKSLAI PADĖJO IŠGYVENTI
Valei gyvenimas atseikėjo nemažai vargo.
„Buvau ubagė, be išsilavinimo, ne komjaunuolė, man sunku buvo susirasti darbo. Mezgiau, pardavinėjau savo tapytus paveikslus ir taip išgyvenau“, – prisimena moteris.
Su pomėgiu tapyti susiję ne tik geri prisiminimai. Sovietiniais metais nebuvę lengva parduoti paveikslus. Tokia veikla buvo draudžiama. Iš turgaus vydavę, baudomis grasindavę milicininkai, finansininkai. Jiems nepatikę ir tai, kad moteris šventuosius tapo.
„Dabar galima prekiauti kuo tik nori, tačiau žmonės pinigų nebeturi tokiems paveikslams. O galbūt dabar labiau vertinamas tikrasis menas. O mano tapytų šventųjų nė klebonas nenorėjo“, – prisiminė ją įskaudinusį įvykį pašnekovė.

POMĖGIS TAMPA PRABANGA
„Gal ir prasti tie mano darbai, tačiau iš muziejaus atvažiavęs darbuotojas norėjo jų parodą Mažeikiuose surengti. Daugiau nebežadu niekur demonstruoti savo paveikslų. Tokių neveši, reikėtų nutapyti gerais dažais, paveikslus įrėminti. Tam reikia nemažai pinigų“, – apskaičiavo pašnekovė. Pastaruoju metu ji tapo… grindų dažais.
„O ką daryti, jei be teptuko negaliu, o dažų nebeįperku“, – paaiškino senolė.
Moteris prisiminė, kaip sovietiniais laikais už 300 rublių iš Rygos parsiveždavo pilną „čemodaną“ tapybos dažų. Dabar už kelias mažas tūbeles tenka 25 ir daugiau litų sumokėti.
„Negaliu sau leisti tokios prabangos. Tapybos alkiui numalšinti tinka ir grindų dažai. Tačiau ir jie vis brangsta, greitai pensijos neužteks“, – apgailestavo ilgiausiai savaitę be teptuko ištverianti moteris.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto