Uždarius sąvartynus kai kurie rajono gyventojai ne tik buitines, bet ir stambiagabarites atliekas įprato pilti šalia bendro naudojimo konteinerių. Jie teigia nežiną, kur tokias atliekas dėti. Aplinkosaugininkai už tai grasina baudomis. Komunalininkai pastebi, kad žmonės vis dar nesupranta atliekų tvarkymo sistemos.
KUR DĖTI ATLIEKAS?
Rajone įdiegta regiono atliekų tvarkymo sistema nuo aplinkos šiukšlinimo negelbėja. Kaimo gyventojai turi įsigiję konteinerius, moka už šiukšlių tvarkymą, tačiau tvirtina, kad atliekos į juos netelpa. Bendro naudojimo konteineriai esą taip pat per maži. Dėl to įvairias atliekas krūvomis suverčia šalia konteinerių.
„Dariau remontą, prikroviau priekabėlę plytgalių ir nuvežiau prie už kaimo stovinčio konteinerio. Ten jis pilnas yra. Mes, žmonės, pradėjome krauti šiukšles šalia to konteinerio. Seniūnas atvažiavęs į kiemą sako, kad man dės baudą. Gerai. Bet kur man dėti tas šiukšles? Tai ar aš, senis, turiu į mašiną susidėjęs šiukšles vežti į Mažeikius?“ – „Santarvei“ skundėsi Buknaičių kaimo gyventojas.
Jis esą prašė seniūno kaime pastatyti didelį konteinerį – komunalininkai atvažiuotų, išvežtų, žmonės sumokėtų. Tačiau seniūnas pasiūlęs šiuo klausimu pasirūpinti pačiam.
„Neatsakė, ką man daryti. Barėmės pusę valandos“, – teigė gyventojas.
GRASINA BAUDOMIS
„Santarvės“ kalbinti seniūnai sakė, jog atvejų, kai šiukšlių gyventojai atsikrato pamiškėse, pakelėse, gerokai sumažėjo. Ypač padėtis pagerėjo seniūnijose įvairiose vietose pastačius bendro naudojimo konteinerius. Iš pradžių jie visada būdavo apkrauti maišais. Dabar esą žmonės „apsivalė“ – aplink konteinerius šiukšlių prikraunama vis mažiau.
Tačiau, anot seniūnų, pasitaiko ir piktavalių šiukšlintojų. Juos sutramdo tik grasindami baudomis.
„Prašiau šalia konteinerio išpiltas šiukšles sutvarkyti. Lauksime iki pirmadienio, jei nesutvarkys, tada imsimės griežtesnių priemonių, bausime“, – apie nedrausmingą buknaitiškį „Santarvei“ sakė Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis.
Tirkšlių seniūnas Klemas Sobutas taip pat sakė dar kartais pastebįs, kad žmonės prie bendro naudojimo konteinerių sumeta senus baldus, sukrauna padangas. Nutverti šiukšlintoją esą sudėtinga.
Mažeikių seniūnas Petras Užkuras tokių netvarkingų, blogai besitvarkančių gyventojų mieste skaičiuoja dešimtimis: vienas statybinį laužą pavertęs, kitas – kitokių atliekų. Administracinėmis bausmėmis nubaudžia tik vieną kitą, dažniausiai žmogui užtenka įspėjimo.
TRŪKSTA SĄMONINGUMO
Atliekas rajone tvarkančių įmonių atstovai pastebi, kad dar ne visi žmonės sąmoningi. Į mieste ir seniūnijose pastatytus bendro naudojimo konteinerius meta ne tik buitines atliekas, bet ir statybinį laužą, padangas, krūvomis šalia pila pjuvenas, medžio atliekas, žalieną.
„Tai necivilizuotas žmonių elgesys. Jei šiukšlės netelpa, žmonės privalo tvarkingai užrištuose maišuose palikti, kad vėjas neplaikstytų po laukus“, – pastebėjo Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro (TRATC) atliekų tvarkymo koordinatorė Mažeikių rajone Asta Kozlovienė.
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktorius Andrius Noreika priminė, kad konteineriai, kurie išdėstyti visame rajone, yra visų gyventojų patogumui – tam, kad šiukšlių nebeišmestų pamiškėse. „Nesvarbu, kur gyvena žmogus – mieste ar kaime – važiuodamas pro šalį gali išmesti šiukšles. Yra visuotinė rinkliava, visi moka už atliekas, jokio skirtumo, kas kur jas išmes“, – tvirtino A. Noreika.
STATYBINĮ LAUŽĄ –
PRISTATYTI PATIEMS
Tačiau ir A. Kozlovienė, ir A. Noreika patikino, kad bendro naudojimo konteineriai yra skirti atsikratyti buitinėmis atliekomis. Statybinio laužo ar kitokių atliekų krūvos atvažiavę komunalininkai nerenka. Jie paima tik tvarkingai šalia konteinerių sukrautus buitinių atliekų maišus.
Stambiagabaričių atliekų gyventojai turi atsikratyti civilizuotai: statybinį laužą, sugedusią buitinę techniką, padangas, žalieną, asbestą turi pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikštelę, eančią Mažeikiuose, Algirdo gatvėje. Tokios atliekos surenkamos nemokamai, reikia tik atvežti.
Jei, pavyzdžiui, remontuojant namus atliekų susikaupia daugiau, tokiais atvejais Mažeikių komunalinis ūkis gali išnuomoti didelį, šešių kubų konteinerį. A. Noreika informavo, kad tokio konteinerio nuoma atsieitų kelis šimtus litų.
„Jeigu atliekų yra tik mašinos priekabėlė, tai manau, kad iki Algirdo gatvės žmogus sugebėtų atvežti. Kainuotų pigiau negu mokėti baudas ar nuomotis didelį konteinerį“, – teigė komunalininkų įmonės vadovas.
ŠIUKŠLINTOJŲ SUMAŽĖJO
TRATC atliekų tvarkymo koordinatorė Mažeikių rajone A. Kozlovienė teigia, kad atliekų surinkimą kontroliuojantys darbuotojai yra bejėgiai prieš šiukšlintojus. Esą jie neturi juridinių galių nubausti ne vietoje šiukšlių atsikratančių gyventojų. Gali tik perspėti susirinkti šiukšles, iš konteinerių išsiimti sumestą žalieną, kitokias atliekas.
„Blogai, kad pas mus šiuo metu nėra kam bausti už tokius dalykus. Gamtosaugininkus reikia išsikviesti į tą vietą, parodyti konkretų faktą“, – teigė pašnekovė.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių rajono agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas „Santarvei“ sakė, kad skundų dėl šiukšlintojų ar dėl nelegalių sąvartynų rajone nebesulaukiama tiek daug kaip anksčiau. „Apvažiavau prieš savaitę šiukšlynėlius, viskas tvarkingai. Niekas nebeveža. Bet vis dar pasitaiko, kad žmonės šiukšlių atsikrato miškuose, pakelėse“, – patikino aplinkosaugininkas.
PRANEŠA ŽMONĖS
Apie tokius atvejus „karštąja linija“ Aplinkos apsaugos ministerijai praneša patys žmonės. Tada iš Vilniaus Mažeikių agentūra gauna duomenis, žemėlapius su vėliavėlėmis, kurios žymi prišiukšlintas teritorijas.
Aplinkosaugininkai vyksta į vietą, nustato, kieno miškuose ar žemėje suverstos atliekos. Tada rašo raštus savininkams, įpareigoja šiukšles išvežti. Per metus sulaukiama penkių šešių neabejingų gamtai žmonių skambučių.
N. Kupliauskas priminė, kad už atliekų tvarkymo taisyklių nesilaikymą gyventojams gali grėsti baudos nuo šimto iki 10 tūkstančių litų. Be to, šiukšlintojai įpareigojami sutvarkyti užterštą teritoriją, išgabenti šiukšles į atliekų tvarkymo centrą.
N. Kupliausko teigimu, didelių pažeidimų nėra buvę, dažniausiai skiriamos baudos nuo 150 iki 200 litų.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: Gyventojų atliekos į konteinerius netelpa. Ne tik buitines, bet ir stambiagabarites atliekas žmonės įprato sumesti šalia bendro naudojimo konteinerių.