Stogų keitimo programa – popierinė

Pažadų tesėjimo nesulaukiantys gyventojai asbestinį šiferį keičia savo lėšomis.
Jei tikėtume ministerijų klerkų pažadais, šalyje jau seniai turėjo nebelikti šiferinių stogų. Nors tam nėra numatyta nė cento, žmonės matuoja savo stogus, valdininkai kuria programas, kuriomis ir patys abejoja.
Pažadais nebetikintys mažeikiškiai savo lėšomis keičia sveikatai pavojingą stogo dangą.



MINISTERIJOS
PRISIMINĖ PAŽADUS
Penktadienį Savivaldybės taryba turėtų patvirtinti Paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų namų programą. Vyriausybė tokią programą buvo patvirtinusi 2008 metų pavasarį. Pagal ją asbesto turintys šiferiniai stogai jau turėjo atsidurti pavojingų atliekų sąvartyne, tačiau jie vis dar trūnija ant stogų.
Prieš kelerius metus sukeltas vajus dėl šiferinių stogų kažkurį laiką buvo aprimęs. Tačiau rugpjūčio mėnesį savivaldybes pasiekė Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų raštai su pavyzdinėmis asbesto šalinimo programomis.
Sostinės klerkai paragino savivaldybes „kuo skubiau“ taryboms patvirtinti tokias programas, nors patys iki šiol tos skubos ir nedemonstravo.

RUOŠIASI
PATVIRTINTI PROGRAMĄ
Penktadienį vyksiančiame mūsų rajono Savivaldybės tarybos posėdyje politikai ruošiasi patvirtinti asbesto turinčių gaminių šalinimo programą, nors ne visi tiki, kad ji „įgaus kojas“.
Savivaldybės Statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas „Santarvei“ teigė, kad tokia programa ministerijoms reikalinga kaip prielaida ieškoti lėšų finansavimui. Nors pagal numatytus finansavimo šaltinius prie jos įgyvendinimo turėtų prisidėti savivaldybės, tačiau didžiosios lėšos būtų iš Europos Sąjungos.
Žemės ūkio ministerija Europos Komisijai parengė notifikaciją dėl kaimo plėtros programos pakeitimo, prašydama rasti asbestinių stogų dangų keitimo finansavimo galimybių.

ATLIKTA DALINĖ
INVENTORIZACIJA
Naujausiais Savivaldybės duomenimis, rajone yra 1 600 pastatų, apdengtų beveik dviem tūkstančiais tonų asbestinio šiferio. Lyginant su kitomis savivaldybėmis, tai nėra daug. Pavyzdžiui, mažoje Rietavo savivaldybėje tokių pavojingų atliekų suskaičiuota 9 tūkstančiai tonų. Galbūt mažeikiškiai, susirūpinę asbesto keliamu pavojumi, nelaukdami žadėtos paramos, savo lėšomis suskubo pasikeisti šiferinius stogus, o gal valdininkai kažką ne taip suskaičiavo?
A. Knystautas paaiškino, kad inventorizacija buvo atlikta pagal gyventojų pateiktas paraiškas ir jose nurodytą informaciją.
„Gyventojai patys turi pateikti paraiškas. Mes nevažiavome rinkti tokios informacijos. Gal žmonės nėra labai aktyvūs“, – svarstė pašnekovas.
Ministerijų atstovai ragina kuo skubiau inventorizuoti pavojingus stogus, terminai dėl vėlavimo buvo keisti ne kartą.
Vedėjo manymu, aktyvesni galėtų būti seniūnijų darbuotojai, seniūnijos galėtų ne tik suteikti informaciją, bet ir padėti žmonėms pildyti paraiškas.

ŽIDIKIŠKIAMS PADĖJO
VIETOS SPECIALISTAI
Aktyviausiai asbestiniu šiferiu dengtus stogus inventorizuoja Židikų seniūnija. Seniūnė Stanislava Valatkevičienė tam paskyrė viešųjų darbų organizatorę, turinčią inžinieriaus statybininko išsilavinimą. Gyventojams buvo pranešta, kada jie gali vietoje pateikti dokumentus.
„Patiems žmonėms tikrai būtų sunku užpildyti tas paraiškas, ten daug punktų. Padėjo specialistė. Sulaukėme nemažai žmonių. Specialistė kelias dienas dirbo su ta stogų keitimo programa“, – praėjusių metų pradžioje atliktą inventorizaciją prisiminė seniūnė.
Kartais ir dabar ateina žmonių, norinčių pasinaudoti žadama parama ir atsikratyti šiferio stogų.
Seniūnijos darbuotojai nė vieno neišsiunčia kitur.

LIEPIA KELIAUTI
Į SAVIVALDYBĘ
Savivaldybės Statybos ir remonto skyriaus duomenimis, Židikuose yra daugiausiai (448) statinių, dengtų asbestiniu šiferiu, arba ketvirtadalis visų rajone suskaičiuotų. Ir patys specialistai abejoja, ar iš tikrųjų Židikai išsiskiria tokiais stogais. Tokia situacija ataskaitose – seniūnijos darbuotojų kruopštaus darbo rezultatas.
O štai Šerkšnėnų seniūnijoje pagal ataskaitas tokių pastatų tėra 27, Reivyčių – 38.
Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis teigė, kad seniūnija pati tokios inventorizacijos neatliko. Kai gyventojai teiraujasi – paaiškina, kur kreiptis, kokių dokumentų reikia. Tokią informaciją seniūnas puikiai žino, nes ir pats Savivaldybėje pildė ataskaitą.
„Užtilo, pinigų nebeskiria. Nebelaukiau, stogą keičiau savo lėšomis“, – „Santarvei“ prisipažino seniūnas.
Neskuba gyventojams padėti ir kitos seniūnijos. Didžiausia pagalba – paaiškinimas, kur kreiptis.
„Ko čia plėšytis ir žmones apgaudinėti? Vis tiek tų pinigų nebus“, – „ne spaudai“ savo nuomonę išsakė vienos seniūnijos vadovas.

PER METUS –
PO KELIS ŠIMTUS TONŲ
Seniūnijų kalbinti darbuotojai pastebėjo, kad vis daugiau gyventojų nebelaukia žadėtos paramos ir savo lėšomis keičia stogų dangą. Tiesa, specialistai pataria neišmesti naujos dangos įsigijimo bei seno šiferio vežimo į atliekų saugojimo aikšteles dokumentų, nes jie gali suteikti teisę gauti paramą. Tačiau kažin ar visus namų, turinčių asbestinio šiferio stogus, savininkus tokia informacija pasiekia.
Tai, kad Mažeikiuose jau keleri metai aktyviai keičiami šiferio stogai, patvirtino ir „Mažeikių komunalinio ūkio“ direktorius Andrius Noreika. Jis pastebėjo, kad į įmonės aikštelę kasmet atvežama po kelis šimtus tonų asbestinio šiferio. Kol kas gyventojams tokia paslauga teikiama nemokamai, tačiau įmonėms už toną reikia mokėti 600–700 litų.
Asbesto turinčios atliekos (asbestinis šiferis, kai kurios izoliacinės medžiagos) yra priskiriamos pavojingoms atliekoms, nes asbesto dulkės yra kancerogeninė medžiaga, galinti sukelti vėžinius susirgimus. Todėl, anot specialistų, pavojus žmogaus sveikatai atsiranda asbestinius gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje atsiranda smulkių, akimi nematomų skaidulų.
A. Noreika pasidžiaugė, kad mažeikiškiai civilizuotai atsikrato šiferio. Kiti rajonai stebisi, iš kur pas mus šių atliekų tiek daug.

PARLAMENTARAS VILČIŲ
NESUTEIKĖ
Tačiau nemažai mažeikiškių, norinčių pasikeisti stogus, apskritai abejoja kada nors sulauksiantys paramos. Netiki tuo ir dalies rajono gyventojų į Seimą išrinktas parlamentaras Jonas Stanevičius.
„Iš kokių lėšų kompensuos šiferinių stogų šalinimą iki 2013 metų, jeigu Kaimo plėtros programoje nebuvo numatyta nė lito? Nebetikėkite ir jūs, jeigu tai garsiai sako rimti vyrai. Aš manau, kad tai yra kliedesiai“, – rėžė neseniai rajono žemdirbių susirinkime dalyvavęs Seimo narys.
J. Stanevičiaus teigimu, laikas būtų Žemės ūkio ministerijai pasakyti, kad ūkininkai 2012–2013 metais yra nelaukiami, nes tų paramų nėra. Esą asbestinio šiferio šalinimo programą reikėjo teikti 2007 metų pradžioje, kai buvo tvirtinama Kaimo plėtros 2007–2013 metų programa.
„Artėja rinkimai (į Seimą – B. R.), ir matote, kaip reklamos sukasi“, – apie valdžios pažadus replikavo svečias.

LEDAI PAJUDĖJO?
Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento vyriausioji specialistė Nomeda Padvaiskaitė „Santarvę“ patikino, kad Europos Komisija jau įregistravo ministerijos inicijuotus Kaimo plėtros programos pakeitimus, kurie gyvenamiesiems namams kaimo vietovėse leistų keisti asbestines stogų dangas. Tam norima panaudoti 60 milijonų litų šios programos sutaupytų lėšų.
Numatyta kompensuoti 50 proc. šiferio stogų keitimo išlaidų, likusią dalį turėtų prisidėti pats gyventojas. Maksimali parama – 10 tūkstančių litų. Į kompensuojamąsias išlaidas bus įskaičiuojama tik medžiagų kaina ir šiferio transportavimo iki utilizavimo vietos išlaidos. Be to, paramą stogo dangai keisti galės gauti tik gyvenantieji kaime.
„Yra viltis, kad Europos komisija mūsų prašymui pritars. Tik reikia būti kantriems, nes Europos Komisijos reglamentas leidžia jį svarstyti keturis mėnesius. Tiek gali tekti laukti atsakymo“, – prognozavo valstybės tarnautoja.
Ministerijos specialistė patarė ir toliau inventorizuoti asbestinius stogus. Kiekvienas rajonas turi turėti kuo tikslesnę informaciją, kad vėliau lengviau suktųsi kompensavimo mechanizmas.

PRIIMA
„VIENAS LANGELIS“
Už asbestinio šiferio statinių inventorizaciją buvo atsakinga Statybos ir remonto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Mickevičienė, Savivaldybėje dirbusi iki šių metų rugsėjo. Prieš mėnesį jos pareigas perėmė jaunas specialistas Vladas Gerika. Jis „Santarvę“ patikino, kad ataskaitų priėmimas dėl asbestinių stogų nėra sustabdytas, todėl asbestinių gaminių kiekiai po truputį didėja.
Specialisto manymu, „logiškiausias būdas“ – informaciją pateikti per seniūnijas. Visą informaciją stogų keitimo tema galima sužinoti Savivaldybėje arba jos interneto svetainėje. Savivaldybėje ataskaitos ir paraiškos yra pildomos arba pateikiamos „viename langelyje“.
V. Gerikas paaiškino, kad besikreipiantys žmonės bent savo tikslų adresą turi žinoti. Būtų gerai, kad turėtų ir registro dokumentus, tačiau jie nėra privalomi. Būtini dokumentai – pasas arba asmens tapatybės kortelė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Kiek rajone asbestinio šiferio stogų, kol kas tikslios informacijos nėra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content