Mažeikių rajone, Pakalupio kaime, pienininkystės ūkį puoselėjantys Jurgita ir Liudas Čiužai prieš ketverius metus iš savo karvių duodamo pieno ėmė gaminti saldaus pieno produktus. „Pakalupio sūriai“ – toks pavadinimas puikuojasi ant etikečių, ženklinančių šeimos ūkyje pagamintą produkciją.
Klientų atsiliepimai puikūs
Apie Pakalupyje ūkininkaujančių Jurgitos ir Liudo Čiužų ūkyje gaminamus sūrius teko girdėti ne kartą ir iš skirtingų žmonių. Kas sūrius perka norėdamas pavaišinti į miestą atvykusius ekskursantus, kas buvo užsisakęs vestuvėms, o kas šeštadieniais anksčiau keliasi ir skuba į Mažeikių turgų, kad tik nepavėluotų ir dar gautų nusipirkti vieną kitą varškės sūrį.
Visų atsiliepimai patys geriausi: „Skanu, labai mėgstu, perku sau ir vaišinu artimuosius.“
O „Pakalupio sūrių“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ labai daug žmonių teiraujasi, ar produkcijos galima nusipirkti ne Mažeikių, o kituose Lietuvos rajonuose. Kiti domisi, gal pakalupiškiai savo produkcijos atsiųstų paštomatais ar kitais būdais.
Sutartu metu paskambinus į ūkį, atsiliepė ir apie savo bei vyro veiklą, sūrius, pirkėjų dažniausius pasirinkimus papasakojo ūkio šeimininkė Jurgita, kuri pati ir gamina varškę, spaudžia, kepa ir rūko įvairaus šviežio pieno varškės sūrius.
Pavadinimas paprastas ir aiškus
Keturiasdešimt aštuonerių metų Jurgita ir penkiasdešimtmetis jos vyras ūkininkauja seniai, tačiau anksčiau pieną kaip žaliavą parduodavo pieno supirkėjams.
Kai žaliavinio pieno kainos tapo visai mažos, jiedu nutarė patys bandyti gaminti pieno produktus.
Žengti pirmyn – susitvarkyti visus reikalus, atitikti reikalavimus ir gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimą gaminti bei prekiauti – labai drąsino ūkininkų dukra Indrė, kuri yra įgijusi veterinarijos gydytojos išsilavinimą.
„Mąstėme, sukome galvas, kaip čia pasivadinti. O paskui viskas susidėjo labai paprastai: pagalvojome, kad esame iš Pakalupio, mūsų karvutės ganosi Pakalupyje, gyvename ir dirbame irgi čia. Žodžiu, kadangi ir šienas, ir pienas, ir sūriai iš Pakalupio, tai ir veiklą pavadinome „Pakalupio sūriai“. Pavadinimas paprastas ir aiškus“, – apie ketverius metus gaminamą produkciją bei puoselėjamą prekės ženklą kalbėjo pašnekovė.
Pasitiki žmonėmis
Pasak Jurgitos, ūkyje dirba ji, jos vyras Liudas ir samdomas darbuotojas.
„Esame pasiskirstę: vyras su pagalbininku dirba žemės ūkio darbus, prižiūri karves, o aš, sukuosi sūrinėje. Antros gaspadinės nenoriu įsileisti, tai daugiausia viena ir sukuosi: gaminu varškę, spaudžiu, kepu ir rūkau sūrius ir šeštadieniais produkciją vežu į turgų Mažeikiuose, sekmadieniais į Naująją Akmenę, išvežioju klientams tai, ką jie iš anksto užsisako. Kartais vaikai pagelbėja“, – kalbėjo ūkininkė.
Prieš trejus metus Čiužai sudarė galimybę patiems pirkėjams atvykti į jų ūkį ir savarankiškai įsigyti norimų gaminių. Viskas veikia savitarnos principu: šaldytuve sudėta parduodama produkcija, užrašyta, kiek koks gaminys sveria, kokia jo kaina. Pinigėlius pirkėjai įmeta į specialią dėžutę.
„Per tuos trejus metus nėra buvę nemalonumų, žmonės sąžiningi, užsimoka. Gal mums sekasi, kad mūsų kelyje geri žmonės. O gal čia veikia toks dėsnis: kai tu žmonėmis pasitiki, tai ir jie „neprikiaulina“. Reikia labiau pasitikėti vieni kitais“, – mintimis pasidalijo pašnekovė.
Populiariausias varškės sūris su kmynais
Jurgita į klausimą, ką iš jos gaminių dažniausiai perka klientai, nedvejodama atsakė: tradicinį žemaitišką sūrį su kmynais.
„Daug kas sako, kad šio varškės sūrio skonis sugrąžina į vaikystę, į laikus, kai močiutės, mamos tokius sūrius spaudė“, – kalbėjo ūkininkė iš Pakalupio.
Ji prisipažino, kad kažkada bandė eksperimentuoti – dalyvavo vieno docento vedamuose mocarelos sūrio gaminimo mokymuose. Vis tik greitai tapo aišku, kad jo gamyba – aukštasis pilotažas ir procesai pareikalauja labai daug rankų darbo, laiko, pastangų, o žmonės to neįvertina.
„Bent jau žemaičiai, Mažeikių rajono gyventojai labiausiai nori valgyti paprastus, šviežius, skanius varškės sūrius be jokių įmantrybių“, – paaiškino Jurgita.
Konkurenciniai pranašumai
Švara ir šviežumas – tai du pagrindiniai dalykai, kuriais „Pakalupio sūriai“ pritraukia ir išlaiko klientus. Kitas svarbus ir tvirtas konkurencinis pranašumas toks, kad viską – nuo karvių, pieno, iki produkcijos gamybos – pakalupiškiai daro savo rankomis, patys kontroliuoja procesus.
Todėl sulaukę klausimų, ar savo gaminius siunčia į kitus miestus paštomatais ir kitais būdais, vienareikšmiškai atsako, kad ne.
„Tai iš pieno pagaminti produktai ir negaliu žaisti su visokiais siuntinėjimais, nes nepakontroliuosi, kada, kaip ir kokios būklės tas gaminys pasieks užsakovą. Gal po trijų parų“, – įsitikinusi pašnekovė.
Ji pridūrė, kad ir norisi, ir yra svarbus grįžtamasis ryšys iš klientų. Prekiaujant „urmu“ – atiduodant produkciją prekiauti parduotuvėse – to nepatirsi.
„Kai žmonės sugrįžta pas mus kad ir į tą patį Mažeikių turgų, kai sulauki užsakymų iš žmonių, kurie jau ir anksčiau buvo užsisakę, kai matai jų akis, šypsenas ir išgirsti gerą žodį apie gaminius, supranti, kad viskas gerai, kad darai gerai, teisingai“, – apibendrino J. Čiužienė.
Nuotr. iš „Pakalupio sūrių“ archyvo
O kur rasti, kokiu adresu?
Skanu ir visada galima atvažiavus nusipirkti❤️ Nuostabi sūrininkė👍
Patys skaniausi visi sūriai.Skanesnių nesu ragavusi.Ačiū kad esat
Ačiū šiems ūkininkams už tobulą skonį !
Puikus žmonės nuostabus sūriai. 💔💔💔💔💔