Suum quisque noscat ingenium! (Cicero)

Prie Merkelio Račkausko portreto – Ieva Siniauskaitė, Linas Petrauskas ir Ona Kelpšienė. Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos lotynų kalbos mokytoja Ona Kelpšienė dalijasi mintimis apie gimnazijos tradiciją ir dar vieną jos mokinių pergalę.
Įvertinus Lotynų kalbos ir Antikos olimpiados rezultatus, Linas Petrauskas tapo šio konkurso laureatu, o Ieva Siniauskaitė pateko į šalies geriausiųjų dešimtuką.

Apie klasikinę kalbą šių dienų mokykloje

„Tegul kiekvienas pažįsta savo gabumus“, – šitie antikos išminčiaus Cicerono žodžiai pasitinka kiekvieną, atėjusį į Mažeikių Merkelio Račkausko gimnaziją.
Mūsų mokiniams ir mokytojams tai ne tik lotyniškas posakis, tai principas, kuriuo grindžiamas ugdymas seniausioje Mažeikių mokykloje, turinčioje gilias lotynų kalbos mokymo tradicijas.
Pirmieji atkurtos gimnazijos auklėtiniai dantis sukandę jos mokėsi kaip privalomojo dalyko, nes ne taip paprasta įkibti į sudėtingą klasikinę kalbą: išmokti gramatines formas, suvokti antikinio sakinio nutylėjimus ir prasmingai sudėlioti tekstą.
1997 metais pirmąkart pravėrėme Vilniaus universiteto DOMUS PHILOLOGIAE duris dalyvauti respublikinėje lotynų kalbos olimpiadoje. Geriausi mūsų lotynistai Rasa Mikalauskaitė ir Mindaugas Rapšas savo klasių kategorijose laimėjo pirmąsias vietas, tapo šalies olimpiados nugalėtojais. 1999 metais Lukui Neverdauskui atiteko II vieta.
Lietuvos lotynų kalbos olimpiadoje mūsų mokinių laimėjimai buvo įrašyti kaip tęstinumo ženklas, nes Merkelis Račkauskas buvo klasikinių kalbų specialistas. Todėl ir, pasikeitus lotynų kalbos statusui (dabar yra tik pasirenkamasis dalykas) gimnazijoje, išliko svarbu, kad Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos vardas būtų siejamas su mūsų mokinių lotynų kalbos ir antikos kultūros išmanymo pasiekimais.
Džiaugiuosi, kad kiekvienais metais atsiranda būrelis mokinių, kurie pasiryžta mokytis šios klasikinės kalbos. Visame pasaulyje lotynų kalba išgyvena renesansą. Lotynų kalbos mokęsis žmogus greičiau supranta terminologiją, išmoksta naująsias kalbas, išmano europinės kultūros ištakas. Dažnai lotynų kalbą mokiniai renkasi, kad gautų pagrindus medicinos, teisės, filologijos studijoms, bet būna ir tokių, kurie jos mokosi bendram išprusimui, Vakarų kultūros supratimui.

Apie konkursus ir rezultatus

Kiekvienais metais vykstančioje Lotynų kalbos ir Antikos olimpiadoje mokiniai atlieka lotynų kalbos gramatikos užduotis, turi suvokti antikinį mitą, išmanyti Graikijos ir Romos literatūros, kultūros ir istorijos dalykus. Iš pradžių mokiniai dalyvauja rajoniniame etape, po to patenka į respublikinį turą, kuris visada vyksta Vilniaus universitete. Olimpiados nugalėtojams prie atestato pridedamas papildomas taškas, stojant į aukštąsias mokyklas. Tai irgi motyvuoja rinktis lotynų kalbą kaip galimybę.
Džiaugiuosi savo kantriais antikos puoselėtojais, kurie ne tik mokosi lotynų kalbos, graikų ir romėnų istorijos, bet, atstovaudami gimnazijai ir Mažeikiams, dalyvauja lotynų kalbos ir antikos kultūros olimpiadoje ir tarptautiniame konkurse EUROCLASSICA ECCL ELEX VESTIBULUM (Šiame trečius metus vykstančiame tarptautiniame konkurse taip pat laimėti trys sidabro ir keturi bronzos diplomai).
Be abejonės, tai išskirtiniai mokiniai. Nes mokytis gana sunkios klasikinės kalbos, kaip pasirenkamojo dalyko, yra iššūkis, tikras valios išbandymas jaunuoliui, kuris gyvena vartotojiškos, trivialios kultūros apsuptyje.
Lotynų kalbai reikia rimto požiūrio, kuris vėliau, išėjus kursą, atveria daug gilesnę realybę. Todėl su pasididžiavimu už puikius rezultatus ir pelnytas aukštas vietas respublikinėse Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiadose noriu paminėti savo mokinius: Marių Jurgelevičių, Lidiją Šimkutę, Kristina Ganzijevą, Mildą Pocevičiūtę, Gabrielių Buzą, Viltę Radavičiūtę ir Liną Petrauską.

Apie šių metų olimpiadą

Šiais metais respublikinėje olimpiadoje dalyvavo du mūsų gimnazijos trečiosios klasės mokiniai: Ieva Siniauskaitė ir Linas Petrauskas.
Kadangi olimpiada vyko nuotoliniu būdu, buvo šiek tiek nerimo. Abu rimtai ruošėsi: nagrinėjo gramatiką, gilinosi į antikos istoriją, kultūros principus, analizavo mitus – norėjosi ir rezultatų.
Linas laimėjo III laipsnio diplomą ir bronzos medalį. Ievos rezultatas taip pat labai geras: ji pateko į geriausiųjų dešimtuką.
Išlaikydama senąsias gimnazijos tradicijas lotynų kalba Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje dar gyvuoja ir, matyt, gyvuos, kol bus mokinių, kurie supras, kad antika ir lotynų kalba yra šiandieninės Vakarų kultūros lopšys ir pradžia jaunam žmogui suvokti savo gabumus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*