Sveikatos apsaugos ministras išgąsdino sediškius

Sedos slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus ramybę sudrumstė sveikatos apsaugos ministro apsilankymas Mažeikiuose. Prašančiai pinigų Mažeikių ligoninei jis iškėlė sąlygas, tarp kurių buvo ir šio skyriaus paslaugų perėmimas. Skyriaus darbuotojai bijo likti be darbo, o ligoniai – be medikų pagalbos. Šio skyriaus galimą uždarymą sediškiai vadina grįžimu į penktąjį dešimtmetį. ŽADA PROTESTUOTI
Slaugos ir palaikomojo skyriaus palatose įsikūrę senukai negalėjo patikėti, kad jie liks be savo ligoninės.
„Mumis čia taip gerai rūpinasi. Geriau mirsiu, bet į Mažeikius nevažiuosiu“, – griežtai kalbėjo aštuoniasdešimtmetė. Jai pritarė ir kitos palatos senolės.
35 lovas turinčiame skyriuje dirba apie 40 žmonių: medikai, aptarnaujantis personalas, virtuvės darbuotojai, ūkio dalies personalas. Labiausiai dėl galimo ligoninės uždarymo jaudinasi darbuotojai, galintys likti be darbo.
„Sedoje tik kelios įstaigos – seniūnija, mokykla, lopšelis-darželis. Kur atleistiems žmonėms rasti darbo?“ – klausė bendruomenės atstovė Sigita Žalimienė ir pridūrė, kad bendruomenė pasiryžusi visais įmanomais būdais priešintis ligoninės uždarymui. „Sedoje ligoninė buvo atidaryta 1951 metais. O dabar norima grįžti į 50-uosius, kai Sedoje tebuvo vienas gydytojas, vienas stomatologas ir viena slaugytoja“, – replikavo moteris.
Skyriaus profsąjungos lyderis gydytojas Zigmas Gedvilas bei Lietuvos slaugos specialistų organizacijos pirminės grupės vadovė Jovita Kazragienė taip pat nusiteikę ryžtingai ginti darbuotojų interesus.
„Jeigu skyrių perkels į Mažeikius, tegu ir žmones ten įdarbina“, – teigė jie.

GINTI PASIRUOŠĘS IR SENIŪNAS
Sedos seniūnas Stasys Keleris „Santarvei“ sakė, kad nei gyventojai, nei ligoninės darbuotojai kol kas pagalbos nesikreipė.
„Tačiau jei ligoninės išlikimui iškilo grėsmė, aš būtinai būsiu vienas iš jos gynėjų“, – patikino seniūnas.
S. Keleris nenorėjo patikėti, kad šiandien įmanomas toks nepopuliarus sprendimas.
„Artėja rinkimai. Politikams nenaudingas būtų toks sprendimas. Aš visada sakau, kad geras idėjas lengviausia įgyvendinti prieš rinkimus“, – šmaikštavo seniūnas.
Kalbos apie slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus uždarymą Sedoje sklando ne pirmą kartą. S. Keleris raštu yra kreipęsis į parlamentarę Audronę Pitrėnienę dėl Sedos senelių namų steigimo. Atlikus sediškių apklausą paaiškėjo, kad net 35 seni, vieniši žmonės sutiktų apsigyventi tokioje įstaigoje. Jeigu vis dėlto vadinamoji slaugos ligoninė būtų uždaryta, seniūnas A. Pitrėnienei primintų apie senelių namus.

OFICIALIOS INFORMACIJOS NETURI
Sedos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Valdonė Stankevičienė kol kas jokių oficialių dokumentų dėl skyriaus uždarymo nėra gavusi. Apie tai, kad Sedos slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius gali būti iškeltas į Mažeikius, ji sužinojusi iš „Santarvėje“ perskaitytos publikacijos apie sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos vizitą.
Ž. Padaiga per susitikimą Savivaldybėje atvirai kalbėjo, kad ministerijos nuostata – slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius perkelti į ligonines.
V. Stankevičienė kritiškai vertina tokią nuostatą. Anot jos, galbūt ja reiktų vadovautis tik steigiant naujus skyrius.
„Mes nieko prieš likti ligoninės skyriumi. Tačiau kodėl jis negalėtų būti Sedoje? Kas liks iš šio pastato? Kaip mažeikiškiai Gimdymo namai, jis bus nuniokotas per vieną naktį“, – samprotavo įstaigos vadovė.

SPRENDŽIA SOCIALINES PROBLEMAS
Trūkstant vietų Mažeikiuose, į Sedos slaugos skyrių guldomi žmonės ir iš kitų rajono vietovių. Tačiau apie pusę lovų užima sediškiai.
„Iškėlus mūsų skyrių į Mažeikių ligoninę, teoriškai sediškiams tektų tik 3,5 lovos. Pagal normatyvus tūkstančiui gyventojų skiriama viena lova“, – paaiškino V. Stankevičienė.
Ligoninės darbuotojai neneigė, kad šiandien slaugos skyriui tenka spręsti ir socialines problemas: dažniausiai į ligoninę veržiasi žmonės žiemą, kad nereikėtų rūpintis malkomis, brangiai mokėti už elektrą.

NUOSTATA – PERDUOTI LIGONINĖMS
Jau prieš porą metų ankstesnio ministro įsakymu „Dėl apskričių sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo planų patvirtinimo“ visose apskrityse buvo numatyta slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas iš pirminės sveikatos priežiūros institucijų perduoti stacionarines paslaugas teikiančioms ligoninėms. Kol kas ir Sedos, ir Mažeikių skyriai priklauso pirminės sveikatos priežiūros centrams. Savo pavaldumo iki šiol nepakeitė ir daugiau šalies slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių.
Tiesa, praėjusiais metais Mažeikių ligoninės paslaugų restruktūrizavimo programoje buvo planuojama 2006 metais iš Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro perimti slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Apie tai buvo kalbėta ir vasarą vykusiame Tarybos Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto posėdyje.
Centro direktorius Audrius Stankevičius tokių ketinimų nepalaikė. Klausimas buvo atidėtas vėlesniam laikui.

RŪPI LIGONINĖS ĮVAIZDIS
Šių metų gegužės mėnesį Savivaldybės merui adresuotame prašyme ir Sveikatos priežiūros komitete Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius teigė, kad ligoninė yra patyrusi stacionarinių paslaugų teikėja, aprūpinta šiuolaikiškomis diagnostinėmis ir gydomosiomis technologijomis, todėl gali efektyviau diagnozuoti ir gydyti. Anot jo, tai leistų pagerinti palaikomąjį gydymą.
Dabar A. Lidžius jau sutiktų atsisakyti slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų. „Ligonių kasos direktorius mano, kad abu slaugos skyriai turėtų būti perkelti į pagrindinį ligoninės korpusą. Esą išlaikyti patalpas vadinamojoje Burbos ligoninėje esą per brangu“, – paaiškino ligoninės direktorius.
A. Lidžius mano, kad 65 lovų slaugos skyriui ligoninėje pavyktų rasti vietos. Tačiau medikus gąsdina, kad tokios permainos pakenktų ligoninės įvaizdžiui.

ATSAKOMYBĖ TEKS POLITIKAMS
Mažeikių ligoninėje verda ne mažesnės aistros negu Sedoje. Sveikatos apsaugos ministerija mažeikiškius spaudžia ne tik į ligoninę perkelti slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, bet ir uždaryti reabilitacijos bei psichiatrijos skyrius. Tik tada žadama skirti pinigų ligoninės pastato renovavimo projektui, kurio vertė – 13 milijonų litų.
„Tai panašu į ligoninės griovimą. Jeigu mažės gydymo paslaugų, kas iš to renovuoto pastato?“– samprotavo A. Lidžius.
Ministro įsakymu iki gruodžio 24 dienos vertinimo komisijai turi būti pateikta paslaugų restruktūrizavimo programa. A. Lidžius teigė, kad iki tada ir paaiškės Mažeikių ligoninės perspektyvos.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvę“ patikino, kad priimant sprendimus dėl Sedos slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus bei Mažeikių ligoninės ateities bus tariamasi su įstaigų kolektyvais, Gydymo taryba, bus atsižvelgiama į visuomenės nuomonę. Tačiau galutinį žodį tars Savivaldybės taryba.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content