Švelniame kailyje slypi dideli pavojai

Medikai pripažįsta: žmogaus draugystė su gyvūnais saugo nuo depresijos, psichikos sutrikimų, vienatvės. Tačiau, kita vertus, keturkojai gali būti ne vienos ligos priežastis.
GALI SUKELTI ALERGIJĄ
Tėvai, tenkindami savo atžalų užgaidas, nesusimąstydami apie galimas pasekmes, į savo namus įsileidžia gyvūnus.
„Savo namų duris atveriame ne tik gyvūnui, bet ir pavojui užsikrėsti įvairiomis ligomis“, – tokio poelgio pasekmes paaiškino gydytoja pulmonologė Albina Kiudulienė. Šunų, kačių ir kitų gyvūnų plaukai ypač pavojingi turintiems polinkį į alergiją, sergantiems astma žmonėms.
Alergenai į kvėpavimo takus patenka per orą. Alergiški jiems žmonės, ypač tam jautrūs vaikai, ima kosėti, čiaudėti, dusti. Iškyla pavojus susirgti astma.
Tokie simptomai gali pasireikšti ir nuėjus pas kaimyną, auginantį keturkojį. Šunų, kačių plaukų apstu ir daugiabučių laiptinėse, kiemuose. Tad apsisaugoti nuo tokio alergeno nėra taip paprasta.

NEHIGIENIŠKA ĮSILEISTI Į GUOLĮ
Medikai piktinasi, kad žmonės net į savo lovas įsileidžia keturkojus. Jų augintojai teigia, kad katės yra ypač švarūs gyvūnai, nes kasdien net po keletą kartų liežuviu „išsiprausia“ kailį. Gydytojų nuomonė kitokia: vien palaižiusios jos gali užkrėsti savo šeimininką.
„Įsileisti į savo patalą šunį ar katiną – nehigieniška. Be abejo, visa tai priklauso nuo šeimininkų supratimo apie švarą ir tvarką. Tačiau kad ir kokie pedantiškai švarūs būtume, savo augintinių kas dieną neprausiame “, – samprotavo A. Kiudulienė.

PAVOJAI TYKO SMĖLIO DĖŽĖSE
Panašiai kaip pulmonologė, „Santarvei“ kalbėjo ir Visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė. Ji pridūrė, kad pavojus užsikrėsti kirmėlinėmis, grybelinėmis ir kitokiomis ligomis vaikų tyko ir neprižiūrimose smėlio dėžėse.
Gydytoja teigė, kad rizika užsikrėsti parazitinėmis ligomis padidėja nesilaikant elementariausių higienos taisyklių. Kieme mažamečiai vaikai dažnai paliekami be suaugusiųjų priežiūros – tėveliai nemato, kaip mažylis kiša į burną smėlėtus pirštus. Neretai ir atklydusį šunį ar katę paglosto.
„Smėlio dėžės – ne tik ikimokyklinukų mėgstama vieta. Čia gamtinių reikalų atlikti atbėga šunys ir katės. Tokiu būdu platinami ligų sukėlėjai“, – pastebėjo pašnekovė.

LIGŲ POŽYMIAI
Ypač pavojingi valkataujantys šunys ir katės. Anot I. Macijauskienės, jie gali būti toksokarų, mikrosporų, askaridžių, echinokokų ir kitų parazitų platintojai.
Toksokarozę sukelia šunų ir kačių askaridžių lervos. Į žmogaus organizmą jos patenka per nešvarias rankas, neplautas daržoves, vaisius.
Šios lervos klajoja po organizmą arba apsistoja kuriame nors organe, sukeldamos jo uždegimą. Ligonis karščiuoja, atsiranda priepuoliais kamuojantis sausas kosulys. Padidėja limfmazgiai, pykina, skauda pilvą, kartais viduriuojama.
Vaikai dažnai kenčia ir nuo mikrosporijos. Šios grybelinės ligos sukėlėjai yra atsparūs aplinkos veiksniams. Nevalomose laiptinėse, smėlio dėžėse, kur parazitai patenka su sergančių kačių plaukais, gyvybingi jie išlieka keletą mėnesių.
Mikrosporija pažeidžia žmogaus odą, plaukus, nagus. Pirmasis ligos simptomas – odoje atsiranda vienas ar keli pleiskanojantys židiniai – apvalios, raudonos, kartais niežtinčios dėmės. Nesigydant plinta pūlinga infekcija.
Itin pavojinga, laimei, labai retai diagnozuojama – echinokokozė.
Ja galima užsikrėsti valgant neplautas daržoves, vaisius, per šuns išmatomis užterštą dirvožemį, taip pat žaidžiant su gyvūnu. Echinokoko kiaušinėlių, narelių randama ant keturkojo kailio, liežuvio.
Užsikrėtus kepenyse, plaučiuose, širdyje, inkstuose, smegenyse ar kituose organuose pradeda formuotis cistos. Šis procesas tęsiasi kelerius metus. Augdamos cistos spaudžia aplinkinius audinius, sukelia įvairių negalavimų, kartais supūliuoja ar net plyšta.

ATSARGUMO PRIEMONĖS
Medikai teigia, kad visų šių susirgimų kaltininkai yra ne šunys ir katės, bet jų augintojai, nesiimantys atsargumo priemonių, nesirūpinantys savo gyvūnų ir šeimos narių bei aplinkinių sveikata.
Gydytojai pataria reguliariai su savo augintiniu lankytis pas veterinarą ir periodiškai duoti vaistų nuo parazitų.
Augintinių nereikėtų girdyti ne-virintu pienu, šerti žalia mėsa.
Išvedus šunis pasivaikščioti, išmatas būtina surinkti ir išmesti į šiukšliadėžę.
Negalima leisti gyvūnams laižyti savo veido, kartu su jais miegoti.
Būtina laikytis higienos: kruopščiai plauti rankas prieš valgį bei pabendravus su gyvūnu, valgyti tik gerai nuplautas daržoves, vaisius, uogas.
Jeigu namuose yra gyvūnų, kasdien reikia aplinką kruopščiai išvalyti dulkių siurbliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto