Tarnybiniai butai Mažeikiuose – masalas specialistams

Lietuvą krečiant tarnybinių būstų panaudojimo skandalui Mažeikių valdžia suteikia tarnybines patalpas ne Savivaldybės įstaigoje dirbančiam specialistui. Jų prireikė iš Alytaus atvykstančiai prokurorės šeimai.
Tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusas suteiktas butui iš Savivaldybės socialinio būsto fondo. Tuo tarpu butų laukia arti 900 mažas pajamas gaunančių mažeikiškių.

PAŽEIDŽIAMA TVARKA
Rajono valdžia patenkino Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prašymą suteikti gyvenamąsias tarnybines patalpas iš Alytaus atvyksiančiai prokurorei. Senamiestyje esančiame dviejų kambarių bute prokurorė su šeima apsigyvens jau kitą savaitę.
Už tarnybinių būstų apskaitą atsakingos Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktoriaus pavaduotojas Vytautas Jonaitis „Santarvę“ informavo, jog tarnybinius būstus Savivaldybė gali teikti tik savo įstaigos darbuotojams, pavyzdžiui, medikams ar mokytojams.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Asta Balsienė sakė, jog dar 2004 m. Taryba patvirtino pareigybių sąrašą, kuriame yra ir prokuratūros darbuotojai: „Savivaldybės Taryba patvirtino pareigybių sąrašą, kam mes galime nuomoti būstą kaip tarnybines patalpas – tai švietimo bei gydymo įstaigų darbuotojai, policijos komisariato pareigūnai, apylinkės teismo teisėjai bei prokuratūros prokurorai“.
Ministerijos tarnautojas V. Jonaitis suabejojo, ar teisingas šis Tarybos nutarimas: „Prokuratūra neturėtų prašyti iš savivaldybės tarnybinių gyvenamųjų patalpų. Čia ne savivaldybės reikalas. Taip pažeidžiama savivaldybių turto disponavimo tvarka.“
PROBLEMOS NEMATO
Mažeikių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Jurijus Malininas sakė problemos nematąs: „Žmogus dirbs miesto labui, tad klausimą dėl tarnybinių patalpų suteikimo sprendžia Mažeikių savivaldybė“.
Vyriausiasis prokuroras patikino, jog iki šiol nebuvę poreikio Mažeikiuose turėti tarnybinį butą, todėl jo nėra.
„Ko man kreiptis į Generalinę prokuratūrą, jei žinau, jog Mažeikiuose tarnybinio buto nėra?“ – klausė pareigūnas.
Aplinkos ministerijos specialistas V. Jonaitis nurodė būdą, kaip valstybinėms įstaigoms gauti tarnybinį butą: „Kadangi prokuratūra yra valstybės įstaiga, ji turėtų prašyti lėšų iš valstybės biudžeto, kad įsigytų tarnybinį butą ir atitinkamai jį išnuomotų savo darbuotojams“.
PAŽEIDIMŲ NEĮŽVELGIA
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Vilma Žemaitytė „Santarvę“ patikino, jog prokuratūros veiksmai yra teisėti.
„Pagal Lietuvos įstatymus bet kuris mūsų šalies pilietis gali kreiptis į savivaldybę dėl gyvenamojo ploto suteikimo. Teisės aktai to nedraudžia daryti ir pareigūnams. Jeigu tai leidžia įstatymas, mąstant logiškai, mes nieko nepažeidėme,“ – svarstė V. Žemaitytė.
Viešųjų ryšių specialistė teiravosi, ar pati Mažeikių rajono savivaldybė nebus supainiojusi sprendimų.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius tvirtino, esą viskas padaryta teisėtai: „Tarybos sprendimai derinti ir apskrityje, ir su Vyriausybės atstovais. Žinoma, tokioms įstaigoms tarnybinius butus galbūt galėtų suteikti Vyriausybė, tačiau pagal dabartinius įstatymus jie tokių neturi“.
ILGĖJA EILĖ
PRIE SOCIALINIO BŪSTO

Tarnybinės gyvenamosios patalpos sukuriamos, pakeitus jų paskirtį – iš socialinio būsto į tarnybines patalpas.
Administracijos direktorius B. Kryžius pripažįsta, jog dėl to nukenčia tie, kurie metų metus laukia buto, bet tuoj priduria: „Kita vertus, prokuratūroje tempiamos bylos, nes nėra darbuotojų – dėl to taip pat mažeikiškiai nukenčia. Kaip bepaversi, bus ir gerų, ir blogų dalykų“.
Kai kurios jaunos šeimos ar tos, kurios turi tris ir daugiau vaikų, neįgalieji bei našlaičiai buto laukia jau dešimtmetį.
Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistė A. Balsienė informavo, jog per metus butus iš Socialinių būstų fondo gauna apie 30 šeimų iš minėtų grupių. Šiuo metu gyvenamųjų patalpų laukia arti 900 šeimų.
TARNYBINIŲ BUTŲ
REIKĖTŲ DAUGIAU

„Santarvės“ žiniomis, šiuo metu Mažeikiuose yra 12 tarnybinių butų. Jais naudojasi Savivaldybei pavaldžios įstaigos: Švietimo skyrius dviejuose butuose yra apgyvendinęs mokytojus, o Mažeikių ligoninei skirtos vienos gyvenamosios tarnybinės patalpos išnuomotos gydytojui.
Daugiausia Savivaldybės socialinio būsto fondui priklausančių tarnybinių butų turi Mažeikių rajono policijos komisariatas.
„Paprastai, kai gauname prašymą suteikti tarnybines patalpas atvažiavusiems specialistams, iškart reaguojame. Dažniausiai kreipiasi policija, Švietimo skyrius, – tvirtino vyr. specialistė A. Balsienė. – Tada pagal Vyriausybės nustatytą tvarką socialinis būstas tvirtinamas kaip tarnybinės gyvenamosios patalpos.“
Savivaldybei pavaldžių įstaigų atstovai „Santarvei“ sakė, jog tarnybiniai butai yra būtini – tai garantas pritraukti naujų specialistų ir sulaikyti išvažiuoti ketinančius darbuotojus.
„Kai kalbu su universiteto atstovais, studijas baigiančiais studentais, stengiuosi juos sudominti Mažeikiais. Vienas iš pritraukimo būdų – garantas, jog turės kur gyventi. O kai neturime tarnybinių butų, negalime nei pritraukti naujų, nei sulaikyti savų darbuotojų, – sakė Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus. Šiemet butą jo prašymu Savivaldybė skyrė jaunai istorijos mokytojai, dirbančiai keliose Mažeikių mokyklose. – Tai buvo atvejis, kai mokytoja pasakė – arba suteikiate kur gyventi, arba išvažiuoju į kitą rajoną. Tąkart problemą išsprendėme.“
Tuo pačiu metu tarnybinių gyvenamųjų patalpų prašė ir Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius. Iš dviejų prašytų butų ligoninė gavo vieną.
„Gydytojų trūksta, vienintelis būdas prisivilioti jaunus medikus – užtikrinti gyvenamąją vietą. Šiemet Mažeikiuose apgyvendinome iš Kauno atvykusį gydytoją ortopedątraumatologą. Apie apsistojimą Mažeikiuose kalbėjau ir su jaunu anesteziologu, atvažiuojančiu iš Kauno. Kad priviliotume gyventi Mažeikiuose, jam taip pat būtinas tarnybinis butas,“ – tikino direktorius.
PRIVATIZAVIMAI
NESKAIDRŪS?

Šiuo metu tarp Lietuvos politikų netyla kalbos apie aukštų pareigūnų viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktą, naudojantis tarnybiniu būstu.
Atliktas tyrimas atskleidė, jog policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, gyvendamas liudytojų apsaugai skirtame tarnybiniame bute.
Kiek anksčiau Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, jog buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Arvydas Pocius, mažesne nei rinkos kaina privatizavęs tarnybinį būstą, pažeidė tarnybinę etiką. Savivaldybės atstovai teigė neskaidrių privatizavimo atvejų Mažeikiuose nežiną.
„Apskritai nuo kokių 2001 m. nesu girdėjusi, jog būtų privatizuotas koks tarnybinis būstas, – sakė Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistė A. Balsienė. – Būdavo atvejų, kai specialistui skirtų gyvenamųjų patalpų nebereikėdavo – jis įsigydavo savo būstą. Gautą butą grąžindavo Savivaldybei, o tada jam vėl būdavo grąžinamas socialinio būsto statusas.“
Šią savaitę ministrų kabinetas pritarė Ūkio ministerijos projektams, kurie užtikrintų aiškesnį ir viešesnį valstybės ir savivaldybių turto privatizavimą. Siūloma įtvirtinti naują skaidresnį privatizavimo būdą – konkursinį aukcioną vietoj neefektyvių, bet taikomų nuomos su išsipirkimu ir tiesioginių derybų būdų.
Jono STRAZDAUSKO nuotr. Siūlydami tarnybinius butus, Savivaldybės įstaigų vadovai tikisi pritraukti naujų specialistų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto