Tarnybiniai butai valdininkų kontrolės nesulaukia

Valdininkai nekontroliuoja, kas gyvena Savivaldybei priklausančiuose tarnybiniuose butuose. Ir kol kas to nesiruošia daryti – esą trūksta pinigų.
Aukštesnė valdžia tikina, kad tai ne pasiteisinimas – reikia išnaudoti esamus darbuotojų resursus.


NEŽINOJO
INFORMACIJOS
Buvęs policijos pareigūnas Algirdas Jucys daugiau kaip penkiolika metų gyveno Savivaldybei priklausančiame tarnybiniame bute.
Pareigūnas jau beveik prieš dvejus metus išėjo užtarnauto poilsio.
„Jau buvo praėję pirmieji pensijos metai, kai gavau laišką iš Savivaldybės. Buvo parašyta, kad reikia išsikelti. O anksčiau man buvo pasakyta, kad jei išdirbsiu daugiau kaip dešimt metų ir išeisiu į pensiją, tarnybinis butas liks man. Klausimų daugiau ir nekilo,“ – dėl nemalonios staigmenos apgailestavo A. Jucys.
Vyriškis stebėjosi, kodėl jis nebuvo anksčiau informuotas apie tarnybinių butų skyrimo tvarkos pokyčius.
Pašnekovas patikino pažįstąs kolegų, kurie ramiai gyvena buvusiuose tarnybiniuose butuose, o kai kurie juos jau privatizavę…

„UŽGYVENTI“
NEGALIMA
Savivaldybei priklausantį turtą kontroliuoja Turto valdymo skyrius. Civilinis Kodeksas numato, kad tarnybiniai butai yra skiriami iki tol, kol tęsiasi darbo sutartis.
Skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas „Santarvę“ patikino žinąs apie A. Jucio situaciją – šis esą nenori geranoriškai išsikelti.
„Tarnybinio buto negalima užsitarnauti. Galima gyventi tol, kol žmogus dirba toje tarnyboje,“ – paaiškino vedėjas.
Tad kodėl apie iškeldinimą A. Jucys sužinojo tik praėjus metams po išėjimo į pensiją? Atsakymas paaiškėja, pasiteiravus, ar Savivaldybė kontroliuoja, kas gyvena jai priklausančiuose būstuose.
„Ką čia kontroliuoti? Specialistai dirba, komunalinius mokesčius moka. Tai kokios dar čia patikros reikia?“ – stebėjosi J. Sperauskas.
Tuo tarpu „Santarvės“ žiniomis, buvęs kelių policijos vadovas Vytautas Gedvilas, prieš dvejus metus iš pareigų atleistas už pareigūno vardo pažeminimą, tarnybiniu butu seniai nebesinaudoja, gyvena nuosavame name…
Sklinda kalbos, kad kai kurie laikini tarnybinių butų šeimininkai būstą pernuomoja.

KONTROLIUOTI –
PRIEVOLĖ
Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento būsto skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Jonaitis stebėjosi tokiomis mažeikiškių valdininkų kalbomis.
„Jeigu baigiasi darbo sutartis, jie turi būti iškeldinami. Reikia tikrinti, kas tarnybiniame bute gyvena, ar jis bedirba toje tarnyboje. Tikrinti savo turtą – Savivaldybės atsakomybė ir prievolė. Netikrinti jų – įstatymo pažeidimas,“ – „Santarvei“ aiškino V. Jonaitis.
Turto valdymo skyriaus vedėjas J. Sperauskas turi vieną atsakymą: patikrinti visus tarnybinius butus trūksta pinigų, o kur dar daugiau kaip šeši šimtai socialinių būstų.
„Iš principo reikėtų vieno žmogaus, kuris patikrintų. Kai turėsiu pakankamai specialistų, tada patikrinsime,“ – teisinosi vedėjas.
Tokio pat atsakymo iš Turto valdymo skyriaus specialistų „Santarvė“ sulaukė ir praėjusiais metais.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius yra sakęs, kad sukontroliuoti Savivaldybei priklausančiuose butuose gyvenančius žmones – itin sudėtinga. O papildomo žmogaus priėmimas į darbą stringa dėl sunkios ekonominės padėties.
„Pinigų trūkumas – ne pasiteisinimas. Turėtų būti imamasi priemonių prieš konkrečius tarnautojus, kurie atsakingi už kontrolę. Už tarnybinius, socialinius butus Savivaldybė gauna nuomos mokestį, tai tie pinigai gali būti skirti papildomam darbuotojui išlaikyti,“ – Savivaldybės, šių būstų šeimininkės, neveiklumu stebėjosi ministerijos atstovas V. Jonaitis.

PERLEIS ĮSTAIGOMS
Rūpesčių dėl tarnybinių butų kontrolės valdininkai ketina netrukus atsikratyti. Pokalbio metu J. Sperauskas keliskart pakartojo, kad „ateityje“ visi šie tarnybiniai butai pasitikėjimo sutartimi bus perduoti konkrečioms įstaigoms – ligoninei, prokuratūrai, policijos komisariatui.
„Savivaldybė ateityje tarnybinių butų nebeduotų ne savo specialistams. Bet yra kitas būdas – suteikti tą butą įstaigai. Įstatymas nedraudžia perduoti pasitikėjimo sutartimi,“ – aiškino vedėjas.
Turto valdymo skyriaus duomenimis, rajone yra penkiolika tarnybinių butų. Dauguma jų mieste, du – Laižuvoje, vienas – Pikeliuose.
Devyni Savivaldybei priklausantys butai skirti policijos pareigūnams, tarnybiniuose butuose taip pat gyvena keturios pedagogės, būstas skirtas ir Mažeikių ligoninėje dirbančiam traumatologui.
Dar vienas butas senamiestyje pagal pasitikėjimo sutartį perleistas Generalinei prokuratūrai.

MASALAS
SPECIALISTAMS
PRITRAUKTI
Kalbinti įstaigų vadovai patikino, kad tarnybiniai butai yra reikalingi.
„Vienas pareigūnas iš Palangos ateina dirbti. Taip pat prašysime tarnybinio buto, kad turėtų galimybę apsistoti,“ – „Santarvei“ sakė Mažeikių policijos komisariato viršininkas Aurijus Jusys.
Jis prisiminė, kaip pačiam teko svetimame mieste pusmetį glaustis pas ugniagesius, kol buvo suteiktas tarnybinis butas.
Tuo tarpu Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus patikino tarnybinio būsto pedagogams neprašąs jau dveji metai.
„Tarnybiniai butai buvo reikalingi tada, kai mums iš tiesų trūko mokytojų. Dabar kitokia situacija. Dabar visi nori grįžti dirbti į mokyklą, krizė, matyt, sugrįžo pašaukimas būti mokytojais,“ – ironizavo vedėjas.
Įstaigų vadovai pripažįsta, kad prieš keletą metų tarnybinis butas buvęs savotiškas jaunųjų specialistų masalas – tik taip pavyko provincijoje sulaikyti keletą specialistų.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO.: Mažeikių rajone yra penkiolika tarnybinių butų. Kas juose gyvena, Savivaldybės darbuotojai netikrina.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto