Etikos sargai ir savivaldos vadovai skirtingai supranta tarnybinės veiklos ypatumus.
Vagys iš Mažeikių ligoninės direktoriaus namų kiemo nugvelbė įstaigos nuomotą prabangų automobilį „Honda Accord“.
Direktorius Albinas Lidžius rodo paties patvirtintas taisykles, kuriomis sau leido automobilį laikyti namuose.
Etikos sargai įstaigos vadovo veiksmuose įžvelgia naudojimąsi tarnybine padėtimi.
PRADĖTAS
IKITEISMINIS
TYRIMAS
Ligoninės direktorius A. Lidžius „Santarvei“ teigė, kad tarnybinį automobilį laikydavo savo namų garaže. Tą nelaimingą naktį, nuplovęs transporto priemonę, ją paliko kieme, nes su pavaduotoja slaugai anksti rytą turėjęs išvažiuoti į seminarą Tauragėje.
Kad automobilio nėra kieme, pirmoji pastebėjusi žmona. Iš pradžių nusistebėjusi, ko sutuoktinis taip anksti išvykęs, tačiau išvydusi vyrą, suprato, kad įvyko nelaimė.
Anot A. Lidžiaus, gali būti, kad vagys seniai buvo nusižiūrėję automobilį. Jo spėjimu, dirbo profesionalai, kurie sugebėjo atjungti signalizaciją, tyliai įsibrauti į namus, paimti garažo, automobilio raktus, dokumentus. Beje, tą naktį vagys nesėkmingai bandė apvogti dar trijų Mažeikiuose žinomų žmonių namus.
ĮSTAIGA
NUOSTOLIŲ NEPATYRĖ
Direktorius A. Lidžius prisipažįsta negerai jautęsis dėl vagystės. Dėl to, kad savo namuose negali būti saugus.
Tačiau ligoninė dėl šio įvykio nuostolių nė cento nepatirs, – teigė vadovas. „Honda Accord“ buvo nuomojama. Nuomotojas ją buvo apdraudęs kasko ir civiliniu draudimu, o vagystė – draudiminis įvykis.
Jau kitą dieną prie ligoninės stovėjo kitas toks pat, tik senesnis automobilis. Kad „kažkas ne taip“ pastebėjo tik akylesni kolegos, kurie atkreipė dėmesį į pasikeitusius numerius.
NUOMOS NEATSISAKYS
Gruodžio 19 dieną baigiasi sutartis dėl „Honda Accord“ nuomos. Ligoninei ji bus kainavusi 72 tūkstančius litų – po du tūkstančius litų per mėnesį. Skeptikai šaiposi – esą už tokią kainą buvo galima automobilį nusipirkti.
A. Lidžius tvirtina ir toliau automobilį nuomosiąs – tokį ar kitokį. Anot jo, „Honda Accord“ nėra prabangi – tik vidutinės klasės automobilis. Jam dažnai tenka važiuoti į Vilnių, tokia mašina patogi.
Kodėl pasirinko nuomą? „Nuoma apsimoka. Jokių rūpesčių, įpili kuro ir važiuoji. Nuomotojas įsipareigojo atlikti garantinį aptarnavimą, tikrinti techninę būklę, atlikti remontą, automobilio profilaktinę techninę priežiūrą, įskaitant tepalų, filtrų, aušinimo skysčių pakeitimą ir kitus dalykus“, – privalumus vardijo direktorius.
Esą galbūt dar labiau apsimokėtų automobilį pirkti išperkamosios nuomos būdu, tačiau važinėti po autoservisus, kai nėra asmeninio vairuotojo, ligoninės vadovas neturįs laiko.
SPRENDIMUS
PRIIMA DIREKTORIUS
Kokias transporto priemones ir kokiu būdu įsigyti ar nuomoti, sprendžia ligoninės vadovas. Įstaigoje yra ir „patariamųjų balsų“, bet jie sprendžia kitus klausimus. Su Stebėtojų taryba derinama darbo užmokesčio politika, su Gydymo taryba – medicinos, su Slaugos taryba – slaugos klausimai.
„Vadovaujuosi protingumo principu. Aš atsakau už ūkinę finansinę ligoninės veiklą ir mediciną. Ir aš manau, kad tas mano sprendimas yra labai geras: leidžia sutaupyti lėšų, ir gydytojai nesiskundžia“, – savo sprendimą dėl transporto nuomos gynė direktorius.
A. Lidžius gyrė ir kitus savo žingsnius. Pradėjęs ligoninei vadovauti 2004ųjų pabaigoje, teigė radęs ją skendinčią skolose. Tekę spręsti, kaip iš jų išbristi. Viena iš priemonių buvusi – sutvarkyti transporto srautus ir užtikrinti įmonės veiklą.
„Aš priėmiau sprendimą, pertvarkiau ūkio skyrių – atleidau šešis vairuotojus, atsisakiau asmeninio vairuotojo. Liko du vairuotojai“, – apie permainas kalbėjo direktorius.
Be direktoriaus tarnybinio automobilio, ligoninė turi dar tris transporto priemones.
VADOVAUJASI
PATIES PATVIRTINTOMIS
TAISYKLĖMIS
Automobilio vagystė mažeikiškius nustebino: kaip galėjo tarnybinis transportas tokiu laiku atsidurti ligoninės direktoriaus namuose?
„Santarvė“ išsiaiškino, kad ligoninės nuomojama „honda“ A. Lidžiaus kieme stovėjo ne tik todėl, kad direktorius tarnybos reikalais ruošėsi vykti į Tauragę.
Ligoninės direktorius vadovaujasi savo paties patvirtintomis ligoninės transporto naudojimo taisyklėmis, pagal kurias esą jam leidžiama namuose laikyti automobilį. Be to, anot vadovo, ligoninės nešildomame garaže automobilis rūdytų.
Pagal šias taisykles, ligoninės tarnybinius lengvuosius automobilius bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis, gali naudoti darbo arba su ligoninės veikla susijusiais tikslais direktorius, direktoriaus pavaduotojai, vyr. finansininkas ir vairuotojai.
Kitais atvejais dėl tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo sprendimą įsakymo tvarka priima ligoninės direktorius.
Kitas punktas pažymi, kad tarnybiniai lengvieji automobiliai, specializuoti automobiliai, kurie „naudojami su ligoninės veikla susijusiems tikslams pasiekti, organizuojant ir užtikrinant skubią medicinos pagalbą pacientams, aprūpinant ligoninę trūkstamais kraujo preparatais, atvežant pabudinčius specialistus į darbą, kai nedarbo ar švenčių dienomis reikia atlikti automobilių techninę apžiūrą, remontą ar pan., yra eksploatuojami bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis. Tarnybinį, lengvąjį ar specializuotą automobilį vairuojantis darbuotojas minėtiems ligoninės tikslams pasiekti automobilį gali laikyti prie savo gyvenamosios vietos, užtikrindamas jo saugumą“.
Kuriems „tikslams pasiekti“ savo namuose tarnybinį automobilį laiko A. Lidžius?
„Aš laikau namuose ir reikalui esant, sakykime, kai automobilis išvyksta kraujo parvežti ir reikia skubiai atvežti kokį pabudintį gydytoją, skambina man – ir aš važiuoju. Taip dažnai nėra, bet yra“, – argumentus dėstė direktorius.
Jis tikino, kad tarnybinį automobilį duodąs ir kitiems darbuotojams, jei šiems reikia vykti, pavyzdžiui, į ligonių kasas ar kitur.
ĮŽVELGĖ NAUDOJIMĄSI
TARNYBINE PADĖTIMI
Ligoninės gydytojai nenori viešai komentuoti A. Lidžiaus paaiškinimo, tačiau pasišaipo, kad tarnybinis automobilis „po ranka“ jam reikalingas nuvažiuoti į darbą ir atgal.
„Aš manau, kad šiuo atveju yra didelė tikimybė, jog vieši ir privatūs interesai yra supainioti“, – savo nuomonę išsakė Savivaldybės Etikos komisijos pirmininkas Sigitas Kaktys, beje, A. Lidžiaus pavaldinys.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos poziciją dėl tarnybinio transporto naudojimo „Santarvei“ išsakė vyresnysis patarėjas Tomas Čaplinskas.
„Važinėjimas į darbą nėra tarnybinė veikla, tarnybinė būtinybė. Pagal Viešųjų interesų derinimo įstatymą, negalima valdiško turto naudoti su tarnyba nesusijusiai veiklai. Tokias aplinkybes komisija laiko naudojimusi tarnybinėmis pareigomis asmeninei naudai gauti. Galima tai laikyti ir interesų nesuderinimu“, – aiškino etikos komisijos atstovas.
Dėl tarnybinio automobilio laikymo namuose T. Čaplinskas nebuvo kategoriškas. Esą reiktų išsamiau susipažinti su situacija, vidaus taisyklėmis. Gal yra koks tarnybinis būtinumas ar kitokių priežasčių.
„Automobilio paskirtis yra važiuoti. Iš patirties žinau, kad tokiais atvejais yra piktnaudžiavimo, susigundoma jį panaudoti ir asmeniniams poreikiams“, – pastebėjo pašnekovas.
NIEKO
BLOGO NEĮŽVELGĖ
Remiantis Viešųjų įstaigų įstatymu, steigėjas – Mažeikių rajono savivaldybės taryba – per Stebėtojų tarybą gali tikrinti įstaigos ūkinę ir ekonominę veiklą, reikalauti, kad būtų laikomasi patvirtintos steigimo metu tvarkos ir atsakomybės. Savivaldybės meras Antanas Tenys nieko blogo neįžvelgė, kad ligoninės direktorius tarnybinį automobilį laiko namuose ir juo važinėja į darbą.
„Viską reikia vertinti proto ribose. Tiek to važiavimo (A. Lidžius gyvena Kalnėnų rajone – B. R.), nėra esminių finansinių dalykų. Tuo labiau jei ten viskas teisėtai įforminta, automobilio laikymo vieta nustatyta“, – samprotavo meras.
Tačiau pats A. Tenys iš Auksūdžio į darbą važinėja nuosavu automobiliu.
„Gal ir būtų galima rasti, kaip įforminti tokiam tikslui tarnybinį automobilį. Tačiau nenoriu pažeisti interesų, vengiu tokių aplinkybių. Be to, turiu rodyti pavyzdį kitiems“, – teigė meras.
Vicemeras Kęstutis Bartkevičius prisipažino domėjęsis, kokia tvarka kituose rajonuose – įvairiai vadovai sprendžia transporto laikymo klausimus.
„Kad ir kur stovėtų automobilis, nuo vagių užrakto nėra. Tik kad nebūtų piktnaudžiaujama transporto priemones naudojant asmeniniais tikslais, jas reikėtų paženklinti. Ne išimtis ir nuomojami automobiliai. Juk renkantis nuomotoją, galima į sąlygas įrašyti, kad būtų leista ženklinti“, – savo nuomonę išsakė vicemeras.
SAVIVALDYBĖ
TVARKĄ SUGRIEŽTINO
„Santarvė“ ne kartą rašė apie valstybės tarnautojų, kitų „biudžetininkų“ piktnaudžiavimą, savo interesams naudojant valdišką transportą.
Pirmą kartą tokia istorija buvo paviešinta prieš dešimt metų. Dėmesio sulaukė Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro naujutėlaitė „Hunday Sonata“, kuria įstaigos direktorius Audrius Stankevičius, gyvenantis Sedoje, riedėdavo į darbą ir atgal į namus.
„Jau seniai į darbą važiuoju savo automobiliu. Turbūt vienintelis iš gydymo įstaigų vadovų. Kai pasipylė svarstymai, kodėl vadovai naudojasi tarnybiniu transportu, supratau, kad bus priskaldyta, nulipdytas dramblys“, – samprotavo direktorius.
Už Savivaldybės transporto kontrolę atsakingas Ūkio ir transporto skyriaus vedėjas Steponas Kalendra patikino, kad ir kitur gyvenantys kai kurių kaimiškųjų seniūnijų seniūnai į darbą važinėja nuosavu transportu.
Visai neseniai, rugpjūčio mėnesį, buvo išleistas naujas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas, kuriuo patikslintos tarnybinio transporto laikymo vietos – namuose nebelaikoma nė vieno automobilio. Savivaldybės vicemeras K. Bartkevičius, praėjusią kadenciją kaip opozicijos lyderis griežtai pasisakęs dėl tarnybinio transporto naudojimo, prasitarė šimtu procentų negalįs garantuoti, kad piktnaudžiavimo nebeliko.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Kalnėnuose gyvenantis ligoninės direktorius į darbą važinėja tarnybiniu automobiliu.