
Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga jau daug metų šalyje rengiamas Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimo konkursas.
Dvidešimt konkurso laureatų ketvirtadienį, Tarptautinės gimtosios kalbos išvakarėse, susitiko Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtoje apdovanojimų šventėje. Tarp jų buvo ir Mažeikiuose nuo praėjusių metų vasaros veikiančios šunų kirpyklos bei parduotuvės „Trepsius“ įkūrėja.
Dvidešimt laureatų
Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos iniciatyva rengiamas Gražiausių įmonių pavadinimo konkursas turi ilgametes tradicijas. Šiemet jis vyko 17-ąjį kartą.
Organizatorių teigimu, pagrindinis konkurso tikslas – atkreipti dėmesį į mūsų kalbos grožį, skatinti verslininkus rinktis įmonėms lietuviškus pavadinimus.
Ketvirtadienį, Tarptautinės gimtosios kalbos dienos išvakarėse, buvo apdovanoti šie konkurso nugalėtojai: „Kanda žandą“, „Kreiva lentyna“, „Mažasis nuotykis“, „Mes jau čia“, „Molis marguolis“, „Pasakų takas“ ir „Saldžių sapnų“ iš Vilniaus; „Dangolakis“, „Lengvai lengvai“, „Noksta“ ir „Ryškus pasaulis“ iš Kauno; „Pabirusios raidelės“ iš Klaipėdos ir „Prakalbink akmenį“ iš Klaipėdos rajono; „Raktulis“ iš Marijampolės; „Smėlis batuose“ ir „Stintapūkis“ iš Neringos; „Langočius“ iš Palangos; „Švenčių karuselė“ iš Utenos; „Tapti vėju“ iš Šiaulių rajono ir „Trepsius“ iš Mažeikių.
Vadovavosi keliais kriterijais
Šiemet Gražiausių įmonių pavadinimų konkursui dalyviai buvo atrinkti iš daugiau kaip 14 tūkst. pernai Lietuvoje įregistruotų verslo įmonių.
Atrinkdama pretendentus Valstybinės kalbos inspekcijos sudaryta komisija taikė kelis kriterijus: pavadinimo lietuviškumas, reikšmė, sąsaja su veikla ir kt.
Pirmenybė teikta originaliems, skambiems, keliantiems teigiamas emocijas vardams, atspindintiems įmonės veiklą, vertybes, patraukiantiems dėmesį asociacijomis su įmonės gaminiais ar teikiamomis paslaugomis.
Pavadinimas gimė spontaniškai
Mažeikiuose, Taikos gatvėje, kiek ilgiau nei pusmetį veikiančio „Trepsiaus“ įkūrėja Daiva Baranauskė, bendraudama su „Santarve“, sakė, kad įmonės pavadinimas gimė spontaniškai prieš keletą metų.
„Istorija tokia: kai dar nebuvo nei minties, nei drąsos, nei patirties svajoti apie nuosavą gyvūnų kirpyklą, kartą tiesiog vaikščiodama su vyru ir pamačiusi juokingai straksintį šuniuką pasakiau: „Žinai, jei kada turėsiu savo kirpyklą, ji vadinsis „Trepsius“. Atitrepsės visokie murziukai ir ištrepsės švarūs ir kvepiantys“, – prisiminė „Santarvės“ pašnekovė.
Šis pavadinimas atitiko D. Baranauskės sugalvotus kriterijus: trumpas, lengvai įsimenamas, suprantamas.
Į šunų kirpimo veiklą ponia Daiva įsisuko prieš trejus metus. O viskas prasidėjo lygiai taip, kaip ir dažnam žmogui nutinka – nuo noro savo gyvenime ką nors keisti.
Gyvūnus moteris visada mylėjo, tad nutarė mokytis kirpimo. Mokslus ji krimto Kaune, paskui atliko praktiką Klaipėdoje. Po to gyvenimas ją nuvedė į Plungę, kur dirbo gyvūnų kirpykloje. O nuo 2024 metų pradžios D. Baranauskė gražina šuniukus Mažeikiuose.
Beje, mėgstamiausia šunų veislė, su kuria Daivai labiausiai patinka dirbti, puošti, yra pudeliai.
Kalba padeda derinti kūrybingumą ir verslą
Ketvirtadienį Vilniuje vykusioje šventėje konkurso laureatus pasveikino kultūros ministras Šarūnas Birutis.
Jo teigimu, kalba – galingas įrankis, turintis didelį emocinį užtaisą, nes ji gali ne tik informuoti, bet ir įkvėpti, motyvuoti, skatinti kurti, pasakoti apie tautą ir jos būdą, tradicijas, elgseną, mąstyseną.
„Gražiuose lietuviškų įmonių pavadinimuose išskirta kultūrinė tapatybė ir gimtosios kalbos savitumas ne tik kelia pasigėrėjimą, bet ir kuria emocinį ryšį, atpažįstamumą, leidžia išsiskirti iš kitų. Tai puikus pavyzdys, kaip galima derinti kūrybingumą ir verslą, kurti įvaizdį, pareikšti pilietinę poziciją ir patikrintomis ar naujai išreikštomis gimtosios kalbos perspektyvomis džiuginti tuos, kurie kalba ta pačia kalba, o jei ir nekalba – gali išgirsti neįtikėtinai gražų jos skambesį“, – kalbėjo ministras.
Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas džiaugėsi žmonėmis, kurie, rinkdami savo įmonėms ir veikloms pavadinimus, pirmenybę teikė gimtajai kalbai.
Mūsų rajono atstovė, „Trepsiaus“ įkūrėja D. Baranauskė prisipažino apie Gražiausio lietuviško įmonės pavadinimo konkursą anksčiau nieko nežinojusi. Todėl, kai iš organizatorių sulaukė skambučio, kurio metu jie pranešė, kad „Trepsius“ yra tarp pretendentų, ši žinia moterį ir nustebino, ir nudžiugino.