Tarp pirmųjų konsolidacijos projektų, du – mažeikiškių

Lietuvoje baigti įgyvendinti pirmieji 14 žemės konsolidacijos projektų, iš jų du – Mažeikių rajone.
Penktadienį Mažeikiuose vykusiame pasitarime dalyvavo Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio universiteto, Telšių apskrities administracijos atstovai. Aptarti pirmieji projektai, išklausyta rengėjų nuomonės ir siūlymų, kaip tobulinti prasidėjusį procesą.


KAS YRA KONSOLIDACIJA –
ŽINO NE VISI
Rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Zigmantas Šimkus pastebėjo, kad ne tik žemės naudotojai, bet ir ne visi specialistai žino, kas tai yra konsolidacija. Dėl to į projektų aptarimą buvo pakviesti Savivaldybės administracijos, seniūnijų atstovai – kad jie, bendraudami su žmonėmis, galėtų paaiškinti šią sąvoką.
Z. Šimkus paaiškino, kad konsolidacija yra kompleksinis žemės sklypų pertvarkymas. Siekiant smulkius ir išsibarsčiusius sklypus sujungti pagal parengtą tam tikros teritorijos žemėtvarkos projektą keičiamos jų ribos ir vieta.
Konsolidacijos tikslas – sustambinti žemės sklypus, suformuoti racionalias ūkių žemėnaudas ir pagerinti jų struktūrą, sukurti reikiamą infrastruktūrą: kelius, elektros, dujotiekio linijas ir kt.
Nacionalinės žemės tarnybos Žemėtvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Leimontaitė taip pat akcentavo informacijos svarbą.
„Konsolidacijos pradžia turėtų kilti nuo žemės savininkų. Savivaldybė, seniūnijos, kaimo bendruomenės aktyviau turėtų bendrauti su jais, šviesti – kad žmonėms nekiltų įtarimų“, – akcentavo specialistė.
PANAUDOTOS EUROPOS
SĄJUNGOS LĖŠOS
Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, bendras šalies 14 projektų konsoliduojamos žemės plotas siekė 4,8 tūkst. hektarų. Įvykdžius žemės sklypų konsolidacijos projektus, žemės sklypų skaičius sumažėjo nuo 731 iki 512.
Konsolidacija mūsų šalyje vykdoma Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Projektų vertė – 2,63 mln. litų. Vieno hektaro žemės konsolidacijos projektų rengimo ir įgyvendinimo darbų kaina svyravo nuo 445 iki 700 litų, mūsų rajone – apie 500 litų.
Į Mažeikių rajoną per konsolidacijos projektus atkeliavo pusė milijono litų. Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, brangiausias konsolidacijos projektas, kainavęs apie 345 tūkst. litų, vykdytas Židikų ir Ukrinų kadastro vietovėje. Jis apėmė per 600 hektarų, projekte dalyvavo 54 žemės savininkai ir valstybinės žemės patikėtinis su 7 sklypais.
TRŪKSTA TEISĖS AKTŲ
Rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Z. Šimkus akcentavo, kad pirmiesiems žengti konsolidacijos keliu nebuvo lengva – tai rimtas išbandymas žemėtvarkininkams, matininkams, projektų rengėjams.
Teigiama tai, kad įgyta patirties, žinių.
Į „Santarvės“ klausimą, ar ryžtųsi dar kartą tokiems projektams, vedėjas atsakė, kad jeigu tokį poreikį pareikštų žmonės, pasirinkimo nebūtų. Tačiau sėkmingesniam darbui jis pasigedo kai kurių teisės aktų.
Vienas didžiausių projektų įgyvendinimo stabdžių – nuo 2007 metų (konsolidacija prasidėjo 2005ųjų vasarą) sausio mėnesio sustabdyti laisvos valstybinės žemės mainai. Dėl to nepavyko visiškai pateisinti projektų dalyvių lūkesčių. Ypač rengiant Plinkšių ir Užlieknės kadastro vietovės projektą, kur norėta sustambinti sklypus sujungiant privačią ir 50 hektarų valstybės žemės.
Daugelis žemės konsolidacijos projektuose dalyvavusių žemės savininkų, prašydami pagal jų poreikius suprojektuoti kelius, vandens, elektros tiekimo sistemas, vylėsi ir pastarųjų projektų įgyvendinimo. Deja, žemės konsolidacijos projektai tam lėšų nenumatė. Pasitarime dalyvavę konsolidacijos projekto rengėjai akcentavo, kad jeigu ir ateityje taip bus, turėtų būti nustatytas kitas finansavimo šaltinis – Savivaldybės biudžeto ar kitos lėšos, kurios gali būti skiriamos keliams įrengti, visuomeninėms teritorijoms sutvarkyti ir pan.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Pasitarimo dalyviai dalijosi žemės konsolidacijos projektų rengimo patirtimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto