Taršą sumažino ne atsakingos tarnybos, o lietus

Oro sudėtį mieste matuojantys prietaisai balandžio pradžioje užfiksavo normas viršijančią kietųjų dalelių koncentraciją

Mažeikių automatinė oro užterštumo matavimo stotis pirmosiomis balandžio dienomis mūsų mieste užfiksavo leistiną normą viršijančią kietųjų dalelių koncentraciją. Sveikatai pavojingas kietųjų dalelių kiekis stipriai padidėjo dėl iš po žiemos nuo gatvių nenuvalyto smėlio.


SUSIKAUPĖ SMĖLIO
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėja Virginija Čičinskienė patikslino, jog kietųjų dalelių normos lygis kubiniame metre Mažeikiuose per keturias dienas pakilo net iki 69 mikrogramų. Leistina norma – 50 mikrogramų kubiniame metre.
Oro taršos padidėjimo priežastys – silpnas pietryčių vėjas, nepalankios meteorologinės sąlygos teršalams išsisklaidyti, transporto priemonių spūstys, dūmai.
Daugiausia įtakos tam turėjo iš gatvių laiku neišvežtas smėlis.
V. Čičinskienė „Santarvei“ sakė, jog kenksmingų kietųjų dalelių koncentracija ore padidėja kiekvieną pavasarį. Pernai didesnė oro tarša Mažeikių mieste užfiksuota kovo pabaigoje, tačiau leistinos normos ji neviršijo.
„KIPIŠAS“ TRUKO
KETURIAS DIENAS
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas paaiškino, kad kietosios dalelės yra paprastos dulkės, gatvėse susikaupusios iš po žiemos. Kietųjų dalelių koncentraciją ore gali didinti ir pavasarį deginamos medžių šakos, įvairios atliekos.
„Po žiemos gatvėse būtina išvalyti visą purvą. Pirmieji smėlio šlavimo darbai prasidėjo vasario mėnesį, kai viskas buvo išdžiūvę. Vėliau dar pasnigus darbai sustojo ir po gatves vėl išsinešiojo purvas“ – apie susidariusią padėtį pasakojo agentūros vedėjas.
„Kipišas“, pasak vedėjo, prasidėjęs dėl sauso oro, kai vėjas pradėjo kelti nenuvalytų gatvių dulkes, truko keturias dienas.
N. Kupliauskas teigė, jog gatvės buvo šluojamos „ištisai“ – dviem pamainomis nuo septintos ryto iki devynioliktos valandos vakaro. Situacija, kai oro tarša kėlė pavojų gyventojų sveikatai, pasikeitė prasidėjus lietui.
Aplinkosaugininkas patikino, jog Mažeikių mieste nėra tokios vietos, kurioje kietųjų dalelių koncentracija būtų didesnė. Oro užterštumo matavimo stotelė, esanti teritorijoje prie Darbo biržos, fiksuoja viso miesto oro taršos būklę ir duomenis teikia Aplinkos ministerijai.
„Džiaugiamės, kad turime galimybę stebėti savo miesto oro taršą – kiti miestai tokio prietaiso neturi“, – sakė jis.
SAVIVALDYBĖ
NETURI PROGRAMOS
Užfiksavus, jog teršalų koncentracija mieste viršijo leistiną normą, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių agentūros atstovai raštu kreipėsi į Savivaldybę, kad imtųsi priemonių.
V. Čičinskienė „Santarvei“ patvirtino, jog regionų aplinkos apsaugos pareigūnai įpareigoti nuolat stebėti, kaip savivaldybės laikosi nustatytų švaros taisyklių.
Yra patvirtinta, kad vietovėse, kuriose per metus 35 dienas oro tarša kietosiomis dalelėmis viršija leistiną normą, švarų orą privaloma užtikrinti priemonėmis, numatytomis tam tikroje programoje.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas jau perspėjo Mažeikių agentūrą, jog Savivaldybė nėra paruošusi kietųjų dalelių mažinimo programos. Pavyzdžiui, Akmenės rajono savivaldybė šią programą departamentui yra pateikusi, o Šiaulių savivaldybė programą jau įgyvendina ir kartu su Ekologijos skyriaus atstovais gali atlikti gatvių švaros patikrinimą, pareikalauti jas švariai nuplauti ar imtis kitų priemonių.
N. Kupliauskas sakė, jog Mažeikių aplinkos apsaugos agentūra nuolat kontroliuoja, kaip Savivaldybė naudoja aplinkos apsaugai skirtas lėšas, kaip tvarko atliekas, net baudžia komunalininkus.
Tačiau, pasak specialisto, kol Mažeikių savivaldybė neturi minėtos programos, nėra jokių taisyklių, nustatančių, kaip mažinti padidėjusią oro taršą, kaip atlikti gatvių švaros patikrinimą.
„Santarvei“ pasidomėjus, kodėl Mažeikiuose tokia programa neparengta, Savivaldybės aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis, atsakė, jog mūsų mieste kol kas dar nėra buvę taip, kad pavojinga kietųjų dalelių koncentracijos norma butų pasikartojusi leistiną dienų skaičių per metus. Todėl ir tokia programa Mažeikių savivaldybėje netvirtinama.
Pernai padidėjusi oro tarša, anot vedėjo, buvo užfiksuota trylika kartų. „Kai gausime konkrečių pastabų, tada reaguosime“ – sakė Z. Kristutis.
KALTAS PAVASARIS
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ turi technines priemones, kuriomis gali nušluoti, susiurbti dulkes iš gatvių.
Įmonės direktorius Eugenijus Butkus „Santarvei“ sakė, kad kol kas išvalyti tik senamiesčio gatvių kelkraščiai. Šiuo metu yra valoma Skuodo gatvė. Darbus apsunkina lietus – jau būtų išvalyta ir nemaža dalis mikrorajono. Lyjant mašinos negali surinkti gatvėse susikaupusių sąnašų, nes jos susimaišo su vandeniu.
Dėl blogų oro sąlygų atsiliekama nuo valymo darbų grafikų.
„Tai šąla, tai sninga, tai lyja – dirbame tokiais tarpais, rimtai niekaip negalime „įsivažiuoti“, – dėstė E. Butkus, nors visą savaitę prieš tai, kai buvo užfiksuota kenksminga žmonių sveikatai kietųjų dalelių norma, buvo palankus oras gatvėms valyti.
Poros specialių dulkių surinkimo mašinų, kurias turi įsigijęs Mažeikių komunalinis ūkis, mūsų miesto gatvėms išvalyti pakanka. Tačiau akivaizdu, jog tos kelios dienos buvo per trumpas laiko tarpas visoms miesto gatvėms išvalyti ir nustojus lyti bei vėl atšilus gali pasikartoti pavojinga situacija.
Be to, aplinkosaugos specialistai ir komunalininkai pastebi: dėl gatvių pakraščiuose pristatytų automobilių neįmanoma surinkti visų purvo sąnašų. Namų gyventojai nereaguoja į ženklus, draudžiančius per naktį gatvėse palikti automobilius, kad anksti iš ryto purvo surinkimo technikai jie netrukdytų pradėti darbus.
Pavyzdžiui, Skuodo ir Žemaitijos gatvėse, kuriose draudžiamas automobilių stovėjimas, jokių trukdžių nėra. Valant Naftininkų, Taikos ir kitas automobilių pristatytas gatves Policijos komisariato bus prašoma sustatyti stovėti draudžiančius ženklus.
TIKISI LAIMĖTI
KONKURSĄ
Iki šiol pagal Savivaldybėje laimėtą miesto valymo darbų konkursą Mažeikiuose dulkės iš gatvių būdavo renkamos kartą per mėnesį, tačiau šiais metais naujose konkurso sąlygose tokie darbai numatyti porą kartų per mėnesį.
E. Butkus sakė, kad jei Savivaldybė griežtins konkurso sąlygas ir jei jį laimės „Mažeikių komunalinis ūkis“, bendrovė įsigis papildomos technikos.
Mažeikių komunalinis ūkis pagal laimėto konkurso sąlygas turi mėnesį laiko visoms miesto gatvėms išvalyti. Jei bus palankios oro sąlygos, darbus planuojama baigti iki šio mėnesio pabaigos.
E. Butkaus teigimu, gatvių valymo darbams pats sudėtingiausias laikotarpis yra pavasaris, nes žiemą purvas nevalomas ir šiuo metų laiku jo susikaupia gerokai daugiau. Vien iš Skuodo gatvės jau išvežta apie penkiasdešimt kubų per žiemą susikaupusio purvo. Po pirmojo pavasarinio valymo, vasaros metu dulkių surinkimas gerokai palengvės.
DULKĖS PAVOJINGOS
Medikai įspėja, jog kietosiomis dalelėmis užterštas oras padidina širdies infarkto, smegenų insulto pavojų. Žmonės gali skųstis astmos, bronchito, sinusito paūmėjimu. Ar labai pavojingas buvo balandžio pradžioje padidėjęs oro užterštumas dulkėmis, „Santarvė“ klausė Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėjos Irenos Macijauskienės.
Medikė paaiškino, jog dulkės tvyro visoje mūsų aplinkoje. Tačiau pavojingiausios yra smulkiausios, akimis nematomos dulkės, giliai prasiskverbiančios į kvėpavimo takus.
I. Macijauskienė pateikė pavyzdį: per parą žmogus įkvepia du tūkstančius litrų oro, o išgeria tik pusantro litro vandens. Tai įrodo, jog tikimybė kvėpavimo organais kenksmingoms dalelėms patekti į žmogaus organizmą yra gerokai didesnė, nei geriant vandenį, kad ir koks jis būtų. Dėl to visi išvardyti negalavimai žmogui gali pasireikšti nuolat kvėpuojant dulkėmis užterštu oru.
Gydytoja pasakojo, jog tyrimai, įrodantys, kad kietosios dalelės sukelia sveikatos sutrikimų, Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriuje nebuvo atlikti.
Mažeikiuose buvo diagnozuoti tik kenksmingų darbo sąlygų sukelti profesiniai plaučių susirgimai. Tai nesusiję su oro užterštumu kietosiomis dalelėmis.
KALTI NE TIK
KOMUNALININKAI
I. Macijauskienė prisiminė, jog pernai miesto gatvėse buvo matyti sušluotos į krūveles ir paliktos žemės. Jas tuoj pat išvažinėjo mašinos, išsklaidė vėjas. „Jei buvo sušluota, tai reikėjo ir surinkti“, – pastebėjo sveikatos centro vadovė.
Gatvės ir šiais metais dar neišvalytos. Esamą padėtį I. Macijauskienė įvertino nepalankiai: remontuojamos gatvės iki galo nesutvarkytos, duobės, kuriose kaupiasi daugiausia purvo, neužtaisomos, žalieji plotai, kurių ir taip nedaug mūsų mieste, neužsėti.
Rajono gyventojai piktinasi, jog baudžiami administracinėmis baudomis už žolės, lapų, buitinių atliekų deginimą, tačiau nesusimąsto, kad tokia savo veikla taip pat teršia orą.
„Nė vienas nenorėtų vaikščioti su respiratoriumi ar kabinti šlapias užuolaidas ant langų, todėl būtina saugoti ne tik save, bet ir gamtą“, – mažeikiškiams primena medikė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Pastarosiomis dienomis oro užterštumas kietosiomis dalelėmis sumažėjo – matavimais fiksuojama apie 30 mikrogramų kubiniame metre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto