Tautodailininkė: kiaušinių marginimui išnykimas negresia

Nuotr. iš asmeninio archyvo

Uteniškė tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė yra knygos, kurioje išsamiai ir su gausybe iliustracijų pristatomos tradicinės ir šiuolaikinės kiaušinių marginimo technikos, autorė. Ir nors knyga pavadinta „Margučių marginimas Aukštaitijoje“, jos kūrėja tikina: tai nereiškia, kad kituose Lietuvos regionuose margučiai kitokie.
Patarimais ir mintimis su „Santarvės“ skaitytojais pasidalijusi tautodailininkė tiki: Lietuvoje kiaušinių marginimo tradicijai išnykimas tikrai negresia.

Būna įvairių metų

Ne visi žmonės žino, kodėl vienais metais Velykos būna kovo pradžioje, o kitais – gegužės mėnesį.
Dalykas paprastas: Velykos yra švenčiamos pirmą mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Todėl jų data kasmet vis kita.
Velykos turtingos įvairių papročių. Vienas jų – margučių marginimas. Šiuo metu O. Tumėnaitei-Bražėnienei – darbymetis. Ji beveik kasdien nuotoliniu būdu įvairių Lietuvos kampelių gyventojams veda margučių marginimo mokymus. Mokymų prie tuščio stalo nepravesi, norint jiems pasiruošti, reikia turėti jau paruoštų pavyzdžių. Dar prieš didžiąją pavasario šventę vieno kito miesto muziejuose, galerijose surengiamos margučių parodos. Pašnekovė jose eksponuoja savo darbelius.
„Kadangi turiu įvairių veiklų – karpiniai, lino ir medžio raižiniai, būna metų, kai prie margučių net neprisėdu. Tačiau būna ir tokių, kaip šiemet, kai tam laiko skiriu labai daug. Kartais, būna, vasarą draugė paklausia, ką veikiu, kuo užsiėmusi. Atsakau, kad margučius skutinėju… Kai yra ūpo, imi ir darai“, – pasakojo „Santarvės“ pašnekovė.
Tokie margučiai skirti ne valgymui, o parodoms, – dažomi kiaušiniai, kurių trynys ir baltymas prieš tai yra išpučiami.

Keletas patarimų bei gudrybių

O ar yra gudrybių, padedančių išvengti nesėkmių, kartais ištinkančių marginant kiaušinius?
Tautodailininkė sako, kad, ruošdamasi marginti kiaušinius, visada juos nakčiai pamerkia į vandenį. Kai rytą juos išima, ant lukštų kuo puikiausiai matomi įvairūs įtrūkimai. Vadinasi, neverta eikvoti laiko, dažų ir pastangų tokiems kiaušiniams marginti.

Nuotr. iš asmeninio archyvo

Antras dalykas – dažną vargina ant parduotuvėse pirktų kiaušinių esantys atspaudai. Taip paženklintus kiaušinius nakčiai galima pamerkti į actu parūgštintą vandenį. Po to atspaudai lengviau nusivalo. Beje, nuvalyti reikia tolygiai visą kiaušinio lukštą, o ne tik tą vietą, kur yra atspaudas. Patrynus tik vieną vietą, dažai ten bus šviesesni. Ir, aišku, naudojant actą nereikia persistengti, nes jis ėda kiaušinio lukštą.
„Jei marginsime vašku, Lietuvoje nusipirkti kokybiško vaško tikrai nėra problema. Kur tik bitininkai prekiauja, ten įprastai šalia medaus turi ir vaškinių žvakių arba gryno vaško. Žvakės kiaušinių marginimui tinka kuo puikiausiai“, – sakė O. Tumėnaitė-Bražėnienė.
Kiaušinių lukštai yra porėti ir verdant gali įtrūkti, o dažai ir juose esančios cheminės medžiagos gali pasiekti baltymą. Ir nors išmarginti kiaušinius norisi kuo originaliau, žmonėms, ketinantiems vėliau valgyti margučius, pašnekovė siūlo verčiau rinktis natūralius dažus iš svogūnų lukštų, kinrožės, ciberžolės, raudonojo burokėlio, juodosios arbatos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto