Teisės mokslus baigusią mažeikiškę sužavėjo lėlės

Lina Videckienė jau galvoja, kokia lėles darys ateityje. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

[nggallery id=288 template=caption]Švietimo centre administratore dirbanti Lina Videckienė stebina savo meniniais gebėjimais: jaunai moteriai nesvetima tapyba, daugelis mažeikiškių jau spėjo pasigrožėti jos su stebėtina išmone išpjaustytais arbūzais, pastaruoju metu ji užsiima lėlių kūryba ir darymu. Su jos lėlių kolekcija mažeikiškiai gali susipažinti Švietimo centre veikiančioje parodoje.

Mėgsta bandymus

Mažeikiškės L. Videckienės parodoje – dvidešimt keturios įvairios lėlės. Užsiimti jų darymu Liną paskatino praėjusiais metais „Litexpo“ parodoje po stiklu matytos lėlės: tai nebuvo kažkas ypatingo, kad sužavėtų, bet atmintyje įstrigo. Paskui apie lėles pasidomėjo interneto tinklalapiuose, į rankas pateko straipsnelis apie lėles, tad ir kilo mintis – kodėl nepabandžius?
„Man visada taip būna: kažką atsitiktinai pamatau ir bandau padaryti pati. Taip po truputį ir pradėjau“, – apie pirmuosius lėlininkės žingsnius pasakojo moteris.
Bendradarbės, pamačiusios pirmą dar nebaigtą, be plaukų, drabužių, be bruožų veide lėlę, stebėjosi, kad jų kolegė tuo užsiima, bet paskui, kai lėlę aprengė, sutvarkė, ji pasirodė visai kitokia.

Nukenčia šeima

Ant pirmųjų trijų lėlių, kaip teigia Lina, ji buvo supykusi, nes neišėjo tokios, kokių norėjosi, tad numetė į kampą ir porą mėnesių jų nelietė.
„Paskui matau, kad jos žiūri į mane tokiomis akimis, pagalvojau, kad reikia pabaigti, ko jos ten, toje dėžėje, dulkės. Kai jas pabaigiau, jau pagavau azartą ir dirbau vis toliau ir toliau“, – pasakojo pašnekovė.
Taip dirbdama sugalvojo surengti parodą, o jai dešimties eksponatų neužtektų, tad laikui bėgant, per mažiau nei metus, ir atsirado visos dvidešimt keturios lėlės. Dirbti nuolat neįmanoma, tik priebėgom po darbo, kai lieka laiko.
„Aišku, šeimyna nukentėjusi baisiausiai, laukė, kada mama bus su vaikais ir vyru. Dirbau po darbo, šeštadieniais, sekmadieniais… Pasitaikydavo, kad ranka nekyla nieko daryti, o kartais per vieną dieną padarai labai daug. Čia taip pat reikia įkvėpimo“, – patikino lėlininkė.

Lėlės – su charakteriais

L. Videckienės teigimu, niekada nebūna taip, kad darytum vieną lėlę. Viskas prasideda vielos išlankstymu, nuo karkaso, paskui jį reikia aplipdyti, atskirai pasidaryti rankas, o po to montuoti.
Naudojamos įvairios medžiagos: vata, modelinas, paskui dažai, aksesuarų darymas.
Visos Linos darytos lėlės skirtingos, iš jų povyzos, padėties, veidų matyti kiekvienos savitas charakteris.
„Pirmosios padarytos lėlės buvo gražios, norėjosi, kad lėlė būtų kaip lėlė – tikra dama. Paskui buvo kitokių, kolegos šaipėsi, kad negražios. Paskui pastebėjau, kad kitų daromos lėlės kažką charakterizuoja: jos ilgesne nosimi ar ilgesniu kaklu, nestandartinės. Todėl man jos labai patiko“, – teigė Lina.
Lankstant karkasą jis išeina vis kitoks negu ankstesnieji, todėl ir kiekviena lėlė vis kitokia.

Turi į ką lygiuotis

Į akis krinta ir skirtingos lėlių šukuosenos: Lina juokauja, kad gal kada nors taps šukuosenų modeliuotoja. Vieni plaukai iš kailių, kiti iš siūlų ar kitokių medžiagų, ne vienai lėlei teko plaukus keisti, nes vis nepritiko.
„Būtų galima ir dar eksperimentuoti, bet jau kaip yra, taip yra, užteks. Kitos lėlės gal bus dar kitokios, nes nesiruošiu sustoti. Juolab kad turiu į ką lygiuotis, internete pamačiau vienos rusės darbus: ten tai aukštasis pilotažas, mano lėlės prieš jos – primityvios“, – nesivaržo savęs pakritikuoti Lina.
Į parodą atėję žmonės žiūrėdami į lėles šypsosi, – jau vien tai Linai pamalonina širdį. Kažkas iš neseniai apsilankiusių vaikų pastebėjo, kad nėra futbolininko, kitas pasigedo lenktynininko, angelų – tai jau mintys ateičiai. Daug kas pastebi lėlių panašumą į kurį nors pažįstamą, kartais net save.
Linos planuose – ir pažįstamų ar garsių žmonių lėlių prototipai.
Kol prišokdama iki galo padaro vieną lėlę, reikia apie mėnesio laiko: kol kažką randa, kol prieina, kol išdžiūva, galų gale, kol atsiranda įkvėpimas. Todėl ir daro iš karto po kelias lėles.

Dovanoti lėlių nepataria

Smagu, kada kolegos išeidami į namus atsisveikina su lėlių pasauliu, su jomis bendrauja ir valytoja, namuose Lina besisukinėdama vis jas nužvelgia, nusišypso, – lėlės skleidžia gerą teigiamą energiją. Vietos lėlėms namuose užtenka – jų šeimininkė gyvena nuosavame name.
Lėlininkė nepataria tokių lėlių dovanoti, nes ne visiems visos lėlės patinka – kiekvienas ieško pagal savo charakterį. Yra lėlių, kurios kažkodėl patinka daugeliui.
„Kartais, žinant žmogaus charakterį, sunku suvokti, kodėl jam patinka viena ar kita lėlė, – atrodo, nesuderinami dalykai, todėl su tokiomis dovanomis geriau nerizikuoti, – tikino moteris.
Matant šį  menišką lėlių pasaulį sunku patikėti, kad Lina baigusi verslo teisę. Dar vienas jos pomėgis – arbūzų išpjaustinėjimas, kartais moteris ir piešia.
„Dailę mėgau nuo mokyklos laikų, laikiau egzaminą. Turėjau konkurentę, kuri visą laiką savo darbais aplenkdavo mane, būdavau kaip Ščiogolevaitė, vis antroje vietoje, ir tai „nugesindavo“ mane stengtis. Taip ir pasilikdavo viskas: paskui atsirado vyras, vaikai, nebuvo laiko“, – pasakojo Lina.

Laiko vis nėra…

Padėtis pasikeitė, kai persikraustė į nuosavą namą, paaugo vaikai, be to, atsirado daugiau erdvės: bute su savo lėlėmis Lina būtų pražuvusi.
Gabijos gimnaziją baigusi mažeikiškė ateityje vėl planuoja grįžti prie dailės, daro gražius laikraščius.
„Planų, sumanymų yra visokių, bet jų dar neišduosiu, noriu, kad viskas būtų staigmena. Su lėlėmis taip nebeskubėsiu, reikia atsipalaiduoti, šiek tiek pailsėti, todėl niežti nagai imti į rankas teptuką“, – prisipažino pašnekovė.
Devynerių ir šešerių metų Linos dukros iš pradžių buvo išsirinkusios savo mėgstamiausias lėles, bet kai jų atsirado daug, dėl savo pasirinkimo suabejojo, joms patinka visos lėlės.
„Laiko užsiimti su dukromis nėra, vyras dėl mano užsiėmimo – pažymėkit – labai pyksta, iš pradžių klausė, kam man viso to reikia, dabar sako, kad lėlės jau stovi, tad gal pareisi į šeimą. Bet tų užsiėmimų atsiranda vis kitokių ir laiko vėl nėra“, – juokėsi Lina.

2 Atsakymai į “Teisės mokslus baigusią mažeikiškę sužavėjo lėlės”

  1. Edita parašė:

    kazkodel meno zmones man atrodo gerokai atsilupe :)

  2. Stasys parašė:

    Linutė – ŠAUNUOLĖ!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto