Tikrai kitoks pavasaris

Šisbeitauskas

Šis pavasaris man kažkoks kitoks nuo pat jo pradžios. Pirmiausia, kad jo ilgai reikėjo laukti, kad jis ilgai neskubėjo ateiti su šiluma, todėl buvo kažkaip nejauku ir neįprasta. Dar šis pavasaris man atnešė daugybę rūpesčių – niekada taip nėra buvę ir nežinau, ar kada nors pavasarį galvoje yra atsiradę tiek daug žilų plaukų. Ir, galų gale, dar vienas svarbus įvykis mano gyvenime – niekada negalvojau, kad tai atsitiks būtent šį pavasarį. Kaip sakoma, jeigu žinotum, kad atsitiks kokia nelaimė ar, pavyzdžiui, krisi ir susilaužysi ranką, būtum toje vietoje pasidėjęs kažką minkšto ar kritęs kiek kitaip. Tie dalykai neprognozuojami, neįmanoma jų numatyti iš anksto, bet jie, nori ar nenori, ima ir ateina. Toks yra mūsų gyvenimas. Ir tai ir yra jo didenybė GYVENIMAS, kuris viską sudėlioja taip, kaip turi būti. O kas tą gyvenimą valdo – tai jau visai kitas reikalas. Ir mes to niekaip negalime pakreipti, tam kažkaip sukliudyti ar pakeisti, pasipriešinti. Ir kažin, ar reikia priešintis?
Pykti ant gyvenimo už tai, kad jis tvarkosi taip, kaip jam reikia – negali. Ir ar to reikia?
Taigi – kitoks pavasaris. Mano aplinkos žmonės žino, kodėl jis kitoks. Bet tai nėra esmė, tai nėra svarbiausia. Noriu pastebėti, kad tas kitoniškumas atneša daugybę naujų patirčių – vienos jų yra malonios, kitų vėliau tikrai nesinorės prisiminti. Kad bent šiek tiek praskleisčiau tą paslapties užsklandą, pasakysiu tik tiek – netekau sau artimo žmogaus.
Anapilin iškeliavus artimam žmogui, nori nenori tenka susidurti su įvairiais formalumais, be kurių toliau negali padaryti nieko konkretaus. Sunkią situaciją dar labiau apsunkina nemalonūs dalykai…
Svarbiausia – gauti pagrindinį dokumentą, patvirtinantį žmogaus mirties atvejį. Be jo niekas toliau nejuda. Tokį daiktą, aišku, išduoda medikai. IR KĄ JŪS MANOT? Pirmadienis, prie gydytojų kabinetų daugybė pacientų. Šeimos gydytoja, kaip tyčia, pirmą dieną atostogauja, tad visas jos pacientų srautas nukreipiamas pas jos kolegę. Taigi, eilė prie durų – dviguba. Laimė, tokiais atvejais velionio artimieji pas gydytoją priimami be eilės. Kai pagalvoji – atėjau tik dėl vieno formalaus dokumento, o prie durų sėdinčiam ligoniui gal labai bloga.
Gydytoja kompiuteriu pildo reikiamą formą – be jos dokumento, liudijančio apie mirtį, negausi. Gerai, jei viskas gerai. Bet informacinės technologijos ne visada paklūsta žmogui – vienu momentu ekrane „iššoka“ užrašas – „prašome palaukti“. Ir laukiame: trise su viltimi žiūrime į ekrane besisukančią saulutę. O už durų laukia gal dešimt ar daugiau žmonių, kuriems reikia realios gydytojo pagalbos – ne kažkokio popieriaus. Dešimt, dvidešimt, pusvalandis, keturiasdešimt minučių, į pagalbą ateina jaunas, atrodo IT gerai perprantantis gydytojos kolega, bet ir jis nelabai ką gali padėti – „prašome palaukti“.
Priimti tuo metu kito paciento gydytoja taip pat negali – viską reikia fiksuoti kompiuteryje, kuris įkyriai rodo tą pačią, atrodo, niekada nesibaigsiančią komandą: „prašome palaukti“.
Pagaliau už lango ir lyjantis dangus akyse nušvinta – ekrane atsiranda reikiamo dokumento vaizdas. Džiaugiamės juo visi – nesvarbu, kad beveik už valandos sulaukę – per tą laiką gydytoja savo rankomis būtų surašiusi gal keturias tokias formas. Bet dabar nevalia – esame Europoje ir turime tobulėti. Gavęs tą dokumentą, nedrįsau pažvelgti į anapus durų sėdėjusių žmonių akis – įsivaizduoju, kaip jie mane mintyse iškeikė ir kaip reikėjo jaustis manęs koridoriuje laukusiai mamai.
Moralas čia vienas – negi tokius formalius dokumentus poliklinikose negalėtų „išgauti“ ir interesantams išduoti ne pacientus priiminėjantys šeimos gydytojai, o žmogus, tvarkantis tik tokius ar kitokius administracinius dalykus? Juk išrašą iš ligonio gydymo istorijų ar pacientų epikrizių gali padaryti bet kuris bent kiek mediciną išmanantis žmogus.
Buvo šiokių tokių nesusipratimų ir daugiau, bet dėl jų sugaišti valandos tikrai nereikėjo.
Šiomis dienomis mūsų žiniasklaida šoka kankaną, o gal net pasiutpolkę apie Minedą. Į tai įsivėlė net ir kai kurios Mažeikių ponios. Vajė, kaip smagu – net į Žemaitijos gatvėje baigiamą pastatyti degalinę niekas nebekreipia dėmesio – viskas ten gerai. Gal ne visiems – tai priklauso nuo smegenų veiklos.
Tokių, kaip to paties Minedo. Įdomiausia, kad apie šį žmogų pasisako kai kurios Mažeikių ponios, viena į kitos daržą mėto akmenis – gal ir plytas, nes jos pigiau kainuoja. Įdomu bus sulaukti visos šios istorijos pabaigos – kas ten žino, kiek ir kas su tuo gražuoliu yra susiję – mano automobilyje jis tikrai nėra sėdėjęs. Ir ačiū Dievui.
Kiekvieną dieną Žemaitijos gatvėje, ties „Maximos“ parduotuve, praeinu pro tvoroje įrengtą skelbimų lentą. Tikriausiai daug kam krenta į akis, kaip ji atrodo: kai kurie skelbimai kyšoja dar iš praėjusių metų, tad tas jų sluoksnis atrodo kaip apipešiotos varnos plunksnos. Kažkada toks „grožis“ ten jau buvo – tada tą problemą miesto valdžia išsprendė labai paprastai – vietoj to, kad skelbimus visai nuplėštų ar nukaištų, užkalė juos naujomis lentomis – turėjome visiškai naują skelbimų lentą.
Rytoj senamiestyje vėl šurmuliuos, tiksliau, šeimininkaus muzikantai – vyks Gatvės muzikos diena, tad jos organizatoriai kviečia neplanuoti jokių darbų, o ateiti pasidžiaugti muzika, muzikantais ir patiems aktyviai sudalyvauti.
[email protected] 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*