Tikslinami žemės ūkio struktūriniai pokyčiai

Visuotiniai žemės ūkio surašymai Lietuvoje buvo atlikti 2003 ir 2010 m. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Iki lapkričio pabaigos atliekamas žemės ūkio struktūros statistinis tyrimas, vykdomas kas trejus metus. Jo tikslas – įvertinti struktūrinius pokyčius žemės ūkyje po 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo ir parengti statistinę informaciją.


Bus apklausta apie penktadalis

Toks tyrimas pradėtas nuo spalio 15 d., jį atlieka konkursą laimėjusi bendrovė „Civita“. 
Statistikos departamento Žemės ūkio ir aplinkos statistikos skyriaus vedėja Aušra Jablonskienė „Santarvei“ paaiškino, kad jo tikslas patikslinti 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo metu užfiksuotą ūkių, gaminančių žemės ūkio produktus, skaičių, remiantis gautais statistiniais duomenimis savivaldybių, apskričių ir šalies lygiu parengti statistinę informaciją apie žemės ūkio naudmenas, ūkinius gyvūnus, žemės ūkio techniką ir įrenginius, kitą ūkių veiklą, ūkių darbuotojus.
Iki lapkričio pabaigos bus apklausta 45 tūkst. ūkininkų ir šeimos ūkių, tarp jų – ir Mažeikių rajone, gaminančių žemės ūkio produktus.
„Bus apklausta penktadalis visų Lietuvoje veikiančių ūkininkų ir šeimos ūkių, žemės valdoje turinčių vieną ar daugiau hektarų naudojamų žemės ūkio naudmenų arba turinčių mažiau kaip vieną hektarą naudojamų žemės ūkio naudmenų, jei žemės ūkio produktų pardavimo pajamos per metus siekia ne mažiau kaip 5 tūkstančius litų“, – paaiškino skyriaus vedėja.


Ūkininkai sulaukė pranešimų

Statistiniame tyrime dalyvauja visos žemės ūkio bendrovės ir įmonės. Duomenis elektroniniu būdu jos turėjo pateikti iki spalio 15 dienos.
Tyrimui ūkininkai parinkti atrankos būdu. A. Jablonskienė patikino, kad visi gavo pranešimus apie tai, jog bus apklausiami. Ūkininkų ir šeimos ūkius lankys klausėjai. Jie padės užpildyti ir žemės ūkio struktūros statistinio tyrimo anketą.
Kartu su žemės ūkio struktūros statistiniu tyrimu atliekamas ir kasmetis žemės ūkio augalų plotų ir derliaus statistinis tyrimas, kuris leis apskaičiuoti 2013 m. derlių ir derlingumą savivaldybėse, apskrityse ir šalyje.


Duomenys renkami ne pirmą kartą

A. Jablonskienė informavo, kad žemės ūkio struktūros tyrimai atliekami visose Europos Sąjungos valstybėse, siekiant užfiksuoti sparčiai vykstančius ūkių skaičiaus bei jų veiklos pokyčius tarp žemės ūkio surašymų, kurie pagal Europos Sąjungos reikalavimus atliekami kas 10 metų. Visuotiniai žemės ūkio surašymai Lietuvoje buvo atlikti 2003 ir 2010 m.
Šis žemės ūkio struktūros tyrimas mūsų šalyje – trečias. Prieš tai yra buvę 2005 ir 2007 metais. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos reikalavimus, dabar tokie tyrimai bus atliekami kas trejus metus – kitas – 2013-aisiais.
Per visuotinį žemės ūkio surašymą 2010 metais mūsų rajone buvo apklausta apie 9 200 ūkių, aštuoniolika bendrovių savininkų. Beveik pusė ūkių – smulkieji.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Rekomenduojami video