Tirkšlių bendruomenė išlaiko senas tradicijas ir kuria naujas

Tirkšlių gatve nešama 100 metrų trispalvė. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šeštadienį Tirkšlių seniūnijos bendruomenė minės penkioliktąsias gyvavimo metines. Ta proga vyks susirinkimas, rengiama šventinė programa.
Tirkšlių seniūnijos bendruomenės aktyvas neabejoja – per tuos metus padaryta nemažai, yra kuo pasigirti ir pasidžiaugti.

Renka trejiems metams

Tirkšliškiams vadovauja jau šeštasis pirmininkas. Bendruomenės vadovas renkamas trejų metų kadencijai, kam patikėti šias pareigas, sprendžia visuotinio susirinkimo metu išrinkta bendruomenės taryba.
Pirmasis bendruomenės pirmininkas, jai vadovavęs nuo 2003 m. vasario 24-osios, buvo Edvardas Gedvila. Dabar tirkšliškiams vadovauja Inga Šušinskienė, prie bendruomenės vairo stojusi praėjusių metų rugsėjį.
Moteris įsitikinusi: būsią geriau, kad „Santarvei“ apie bendruomenės veiklą papasakos Aldona Pocevičienė – viena iš nuolatinių bendruomenės tarybos narių, daugelį metų buvusi pirmininko pavaduotoja.

Tik bendra veikla

Tirkšliškiai, susibūrę į bendruomenę, vienijančią beveik šimtą vietos gyventojų, organizuoja bendrus renginius, išvykas, rūpinasi Tirkšlių miestelio gerove, tvarko aplinką.
A. Pocevičienės teigimu, bendruomenėje yra nemažai veiklių žmonių, kurie nebijo imtis iniciatyvos. Tokių žmonių dėka buvo parašytas ne vienas projektas, gautas finansavimas ir atlikti įvairūs darbai.

Tirkšlių žmonės stengiasi burtis ir kartu minėti svarbias šventes, sukaktis. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Tarp labiausiai pastebimų darbų – bendruomenės iniciatyva sutvarkytos kai kurios miestelio vietos, upelių pakrantės. Tirkšliškiai ne kartą yra sulaukę pagyrimų už tvarkingas miestelio prieigas, lankytinas vietas.
„Žinoma, viena bendruomenė yra bejėgė, prie visų darbų prisideda ir seniūnija, seniūnas Juozas Kungys. Visada pagalbos sulaukiame ir iš miestelyje esančios mokyklos, vaikų darželio. Tik bendromis jėgomis galima pasiekti gerų rezultatų. Žinome, kad vienas lauke – ne karys, viską reikia daryti bendrai“, – įsitikinusi A. Pocevičienė.

Organizuoja šventes

Bene daugiausiai veiklos bendruomenės nariai turi, artėjant didžiosioms metų šventėms – Kalėdoms. Bendruomenė pasirūpina neįgaliomis šeimomis, jos taryba savo iniciatyva lanko likimo nuskriaustuosius, gyvenančius Tirkšliuose ir aplinkiniuose kaimuose.
Tirkšlių seniūnijos bendruomenė prisideda ir prie senųjų tradicijų puoselėjimo – seniūnijai ir Tirkšlių kultūros centrui padeda organizuoti šventes.
Nuo pat bendruomenės įsikūrimo Tirkšlių pušyne tradiciškai švenčiamos Petrinės, o rugsėjo mėnesį rengiamas Rudens kermošius.

Ne tik švenčia, bet ir tvarko

Šios šventės kasmet sulaukia dėmesio – į jas susirenka ne tik vietos gyventojai, bet ir svečiai iš visos mūsų savivaldybės ir kitų rajonų. Petrines Lietuvoje jau nelabai kas mini, tad tirkšliškiai džiaugiasi išlaikę šią tradiciją.
„Šventes visada smagu rengti, ypač kai yra padėjėjų ir rėmėjų. Sudėtingiausias būna laikotarpis po kiekvienos šventės, kai reikia viską sutvarkyti. Gaila, kad ne visi vertina įdėtą triūsą ir nuniokoja aplinką, daug ką sulaužo. Bet mes rankų nenuleidžiame – viską sutvarkome ir vėl rengiamės kitoms šventėms“, – pasakojo A. Pocevičienė.
Dalis švenčių jau nusistovėjo ir vyksta daugmaž ta pačia tvarka, tačiau Tirkšlių seniūnijos bendruomenės nariai stengiasi sugalvoti vis ką nors naujo. Vienas iš tokių renginių – „Kaimynų šventė“.

Visus suburianti šventė

„Kaimynų šventė“ vyko trejus metus iš eilės, po to buvo nuspręsta padaryti pertrauką.
A. Pocevičienės teigimu, pirmoji „Kaimynų šventė“ sulaukė didelio tirkšliškių susidomėjimo. Nereikėję nieko raginti, visi su malonumu dalyvavo ir savo jėgas išmėgino įvairiose užduotyse ir rungtyse.

Kaip ir visų bendruomenių nariai, tirkšliškiai nepraleidžia galimybės smagiai pakeliauti. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Tirkšlių miestelio gatvės buvo suskirstytos į komandas, kurios išsiskyrė komandine marškinėlių spalva bei savo vėliavomis. Po sportinės šventinės dalies vykdavo koncertas, vakaronė.
Tirkšliškių bendruomenė svarsto, kad atnaujinta „Kaimynų šventė“ gali vykti būtent šiais metais – kai bendruomenė mini savo gyvavimo jubiliejų.

Pirmoji kalėdinė mugė

A. Pocevičienė džiaugiasi bendruomenės iniciatyva surengta kalėdinę mugę. Iki tol, pasak jos, miestelyje nėra buvę nieko panašaus. Toks renginys buvo bendruomenės planuose ir tik pernai, per didžiąsias metų šventes, pavyko sumanymą įgyvendinti.

Iš kairės: bendruomenės pirmininkė Inga Šušinskienė, bendruomenės tarybos narė Aldona Pocevičienė ir aktyvios tirkšliškės. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

„Kiek teko girdėti atsiliepimų, visi liko patenkinti – tiek prekybininkai, tiek pirkėjai. Mugės branduolį sudarė vietiniai gyventojai, buvo nemažai mugės lankytojų, atvažiavusių pasižiūrėti ir reikalingų daiktų nusipirkti“, – prisiminė tirkšliškė.
Kalėdinės mugės metu pagrindinės miestelio gatvės buvo uždarytos. Po jos įvyko koncertas, tirkšliškiai įžiebė Kalėdų eglę.
Pašnekovė komentavo: nesklandumų būta, tačiau tai nepriklausė nuo renginio organizatorių – tokias viešas ir dideles šventes ypač veikia oro sąlygos.

Aktyvus jaunimas

Taip nutiko ir kalėdinės mugės rytą, kuomet miestelio gatvės pasidengė plikledžiu. Net paeiti buvo neįmanoma. Tirkšliškiai nepasidavė – iniciatyvos ėmėsi miestelio jaunimas.
Jaunuoliai susirado kibirų, iš seniūnijos kiemo pasisėmė žvyro ir pabarstė visą mugės teritoriją.
A. Pocevičienė džiaugiasi, kad Tirkšlių jaunimas yra itin aktyvus, yra įsikūrusi net iniciatyvinė grupė, kuri glaudžiai bendradarbiauja su bendruomene.
Pašnekovė įsitikinusi: vaikai, matydami, kaip dėl bendruomenės, dėl miestelio gerovės dirba jų tėvai, aukoja savo laisvalaikį, šia gera iniciatyva užsikrečia ir patys.
„Daugeliui mūsų žmonių bendruomenės labui tenka padirbėti vakarais, kai grįžtame po darbų. Dažniausiai šia veikla užsiima moteris, nors ir vyrai nemažai prisideda. Juk viską darome savo rankomis – ir reklaminius stendus, ir papuošimus. Padarome viską, ką sugebame“, – pasakojo A. Pocevičienė.

Paminėjo šalies jubiliejų

Tirkšliškiai aktyviai mini ir kitas šventes. Liepos 6-ąją vietiniai gyventojai susiburia ir gieda Tautinę giesmę. Kasmet švenčiamos Užgavėnės, jų metu stengiamasi aplankyti kitas bendruomenes, šiais metais Tirkšlių „žydeliai“ važiavo į  Balėnus.

Šias Užgavėnes „čigonės“ iš Tirkšlių praleido besisvečiuodamos Balėnų bendruomenėje. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

2018-ieji prasidėjo ruošiantis paminėti Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Tai progai buvo renkamos istorinės nuotraukos, surengta jų paroda, kuri vasario 16-ąją atidaryta Tirkšlių kultūros centre. Parodoje galima išvysti nuotraukų, datuojamų net 1927-aisiais.
Tą dieną Tirkšlių bendruomenės nariai kartu su kitais miestelio gyventojais stojo prie 100 metrų ilgio vėliavos. Trispalvė buvo nešama per visą miestelį. Po to tirkšliškiai rinkosi į kultūros centrą, kur buvo galima apžiūrėti jau minėtą nuotraukų parodą ir 100 varpų galeriją.
Bendruomenės nariai ant geltonų, žalių ir raudonų varpų rašė palinkėjimus savo šaliai.
Valstybės šimtmečio minėjimą Tirkšliuose vainikavo šventinis koncertas, jo metu buvo pasveikinta  ir pagerbta šimtametė Stanislava Lementauskienė – Letenių kaimo gyventoja.

Pagrindinė problema – bendruomenės namai

Šventės šventėmis, bet kaip ir bet kuri bendruomenė, tirkšliškiai turi savo problemų. Didžiausia jų šiuo metu – bendruomenės namai. Tai šaltas, vėjo perpučiamas pastatas, kiaurais langais ir sienomis. Vasarą bendruomenė čia dar gali susirinkti, bet žiemą to padaryti neįmanoma.
A. Pocevičienė prisiminė, kas dar visai nesenai bandė užkurti krosnis ir sušildyti patalpas, bet jų pastangos nuėjo perniek – šiluma greitai išsisklaidė. Kol kas, reikalui esant, bendruomenės nariai glaudžiasi Tirkšlių kultūros centre.
Nepaisydami laikinų sunkumų, kliūčių, tirkšliškiai nenuleidžia rankų. Jie ėmėsi iniciatyvos, rašo projektą ir tikisi, kad gavę finansavimą pagaliau galės susitvarkyti seną, ne vieną dešimtmetį skaičiuojantį pastatą. Tikimasi, kad bendruomenei pagelbės ir rajono valdžia bei vietos gyventojai.

One Reply to “Tirkšlių bendruomenė išlaiko senas tradicijas ir kuria naujas”

  1. Birute parašė:

    O vėliava tai atvirkščiai nešama…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto